Amerika’da bölgesel savaş kaygısı

img
Amerika’da bölgesel savaş kaygısı YDH

The New York Times gazetesi ABD ile İran arasındaki ‘yanlış hesaplama’nın bölgesel bir savaşa yol açabileceğini yazdı.
YDH- New York Times gazetesi, ulusal güvenlik yetkililerinin Iraklı direniş gruplarının ABD üslerine saldırılarının ortasında Washington’un bölgesel savaşa yol açabilecek yanlış bir karar vermesinden korktuğunu bildirdi. 

Haberde “Hem İran'ın hem de ABD'nin bir diğerinin daha büyük bir savaş istemediğine dair inancı tam da buna yol açabilir" ifadelerine yer verildi.

New York Times’a konuşan Amerikalı bir yetkili, Biden yönetiminin İsrail'in çatışmalardan uzaklaşmasını istediğini söyledi. 

Söz konusu yetkili, Biden yönetiminin İsrail’in iki cephede savaş açmasını engellemek için ne yaptığını açıklamadı. 

Gazete, “Gazze'ye yönelik saldırının başlangıcından bu yana, istihbarat yetkilileri Biden'a İran'la daha geniş bir savaşın riskleri konusunda bilgi verdi. ABD istihbarat teşkilatları Tahran'ın daha geniş bir çatışmadan kaçınmak istediği değerlendirmesinde bulundu. Bu değerlendirme en azından şu ana kadar hala geçerliliğini koruyor" ifadelerine yer verdi. 

New York Times’a göre, “Amerikan savunma yetkilileri, bu istihbarata dayanarak askeri üslere yapılan insansız uçak saldırıları sonrasında özel bir misilleme yapılmasını önerdi ve bu konu Beyaz Saray tarafından değerlendiriliyor." 

Habere göre Amerikalı yetkililer, "hesaplı saldırıların, ABD'yi içine sürükleyecek bölgesel bir savaşı alevlendirmeden maliyet yaratmayı amaçladığını" söyledi. 

İsrailli yetkililerin "Sorun Biden'ın İsrail'in çatışmayı genişletmesini engelleyip engelleyemeyeceğidir" sözlerini aktaran gazete, üst düzey Amerikalı askeri yetkililerin ABD'yi Irak ve Suriye'deki Amerikan kuvvetlerinin daha ciddi kayıplar vermesinden yalnızca şansın kurtardığını ifade etti. 

Irak'taki İslami Direniş, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırganlığına yanıt olarak Amerikan askeri üslerine saldırılar yaptı. 

Saldırılar maddi ve insani zarara yol açtı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, el-Meyadin’e verdiği özel röportajda şunları söylemişti: 

“Irak ve Suriye'de, Amerika'ya karşı kendi kararlarıyla hareket eden, İran ve Irak'ın emir ve yönetimine tabi olmayan gruplar var. Bağımsızlığı uğruna ve kardeşlerini savunmak için Irak ve Suriye’deki Amerikan üslerine saldırıyor.”Makaleler

Güncel