Gazze’ye yönelik saldırılar yeniden başladı

img
Gazze’ye yönelik saldırılar yeniden başladı YDH

Gazze Şeridi'ndeki geçici ateşkesin sona ermesiyle eş zamanlı olarak İsrail ordusunun bu şeridin farklı bölgelerine yönelik saldırıları yeniden başladı.
YDH- Filistin medyası, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına bugün yeniden başladığını bildirdi.

Gazze Şeridi'ndeki geçici ateşkes altı gün sonra sona erdi ve İsrail ile Hamas arasında bir dizi tutuklu değişimi, İsrail'in muhalefeti nedeniyle sona erdi.

İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine saldırmaya başlarken, İsrail medyası da Gazze Şeridi çevresindeki yerleşim birimlerine yönelik füze saldırılarının olduğunu ve sirenlerin çaldığını bildirdi.

Katar'ın el-Cezire televizyonu da İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nin merkezindeki el-Meğazi kampına düzenlediği saldırı sonucu iki Filistinlinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi.

‘Şahab’ haber ajansı da İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki ‘Refah’ kentine yönelik saldırılarında 4'ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini veya yaralandığını yazdı.

Filistinli kaynaklarsa Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan ‘Han Yunus’ şehrinde İsrail ordusu tarafından bir binaya düzenlenen saldırının videosunu yayınladı.

Öte yandan İsrail Başbakanlık Ofisi yaptığı açıklamada, "Savaşa geri dönerek hedeflerimize ulaşmaya kararlıyız." dedi.

İsrail Ordu Radyosu da üst düzey bir siyasi kaynaktan alıntı yaparak şunu bildirdi: "Tüm gücümüzle savaşa geri döndük ve esirlerin serbest bırakılması için herhangi bir müzakere yapılmayacak."

"İşgalciler Gazze Şeridi'nde birden fazla şehirdeki evleri ve güvenli alanları bombalıyor." diyerek, yaşanan gelişmeleri bildiren Hamas hükümetinin Gazze Şeridi'ndeki medya ofisi şunları söyledi: "Halkımızın her ne şekilde olursa olsun kendini savunma, özgürlük ve bağımsızlığa kavuşma ve kendi hükümetini kurma hakkı vardır."

El-Meyadin’de yer alan haberde ise bu açıklamaların devamındaki şu ifadelere vurgu yapıldı: "Gazze Şeridi'ndeki çocuklara ve kadınlara yönelik acımasız savaşın sürdürülmesinden uluslararası toplum sorumludur."

İsrail televizyonları, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların yeniden başlamasından dakikalar sonra işgal altındaki Filistin'den ayrıldığını bildirdi.

Saldırının hemen sonrasında İsrail merkezli Kanal 14 televizyonu, İsrail ordusunun iç cephe komutanlığından alıntı yaparak, işgal altındaki Filistin'de güvenlik tedbirlerinin yoğunlaştırılması yönünde bir karar alındığını bildirdi.

İsrail ordusunun iç cephe komutanlığı da Gazze Şeridi çevresindeki yerleşim yerlerinde yaşayanlardan derhal barınaklara gitmelerini ve bir sonraki duyuruya kadar orada kalmalarını istedi.

Agence France-Presse ise yetkili kaynaklardan alıntı yaparak, Katar ve Mısırlı arabulucularla Gazze'de yeni bir ateşkes anlaşmasına varılması için müzakerelerin devam ettiğini bildirdi.

Gazze Sağlık Bakanlığı da şunları söyledi: "İsrail, ateşkesin bitiminden hemen sonra Gazze Şeridi'nde yeni katliamlar gerçekleştirecek."

Filistinli kaynaklar, Gazze Şeridi'ndeki İsrail saldırılarında yaralanan ve hayatını kaybedenlerin ambulans ve özel araçlarla hastaneye kaldırılmasına yönelik haberler geçmeye devam ediyor.