İsrail ve Amerika'nın Gazze halkını Irak, Mısır, Türkiye ve Yemen'e taşıma planı

img
İsrail ve Amerika'nın Gazze halkını Irak, Mısır, Türkiye ve Yemen'e taşıma planı YDH

Bir İbrani gazetesi, İsrail ve ABD'nin Gazze halkını 4 ülkeye; Türkiye, Mısır, Irak ve Yemen'e yerleştirmeyi planladığını yazdı.
YDH- İbranice yayın yapan Israel Hayom gazetesi, dün yapmış olduğu bir haberinde İsrail ve ABD'nin Gazze halkını ekonomik teşvikler karşılığında dört ülkeye nakletmeyi planladığını yazdı. Habere göre söz konusu bu ülkeler; Türkiye, Mısır, Irak ve Yemen.

Israel Hayom, planın Amerikan Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerinin Temsilciler Meclisi ve Senato'daki üst düzey yetkililerinin dikkatine sunulduğunu ve onların onayının alındığını yazdı.

Plana göre, Gazze halkı bu bölgeyi terk ederek başka ülkelere seyahat etmeleri için ‘teşvik’ edilecek, ama göç ‘zorunlu olmayacak.’ Habere göre, hem Gazze sakinleri hem de hedef ülkeler için birtakım ‘teşviklerin’ düşünüldüğü toplam dört proje üzerinde düşünülüyor.

ABD hükümeti savaşın ilk aşamalarında Gazze halkının zorla yerinden edilmesine karşı çıkacağını açıklasa da resmi açıklamalar Joe Biden yönetiminin ‘gönüllü’ göçe karşı çıkmayacağını gösteriyor.

Israel Hayom gazetesi, bu planın sahibinin ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyesi Joe Wilson olduğunu yazdı. Plana göre, Amerika'nın Mısır, Türkiye ve Yemen'e ekonomik yardım sağlaması, Gazzelilerin bu ülkelere yerleştirilmesi şartına bağlı olacak.

Israel Hayom raporunun devamında şöyle deniliyor: "Bu plan, Hamas'ın Gazze sakinlerinin gitmesine izin vermesine ve Mısır'ın onlara sınırlarını açması sorununun çözülmesine bağlı. Projenin sahibi Joe Wilson, ‘Tek ahlaki yol, Mısır'ın sınırlarını açmasını sağlayarak ve Gazze halkının İsrail ve Hamas'ın kontrolünden kaçmasına izin vermesini sağlamaktır.’ diyor.”

Joe Wilson göre Mısır hükümeti, Gazze'den ülkeye giren mülteciler için ABD’den 1,3 milyar dolarlık yardım alabilir.

Amerikan temsilcisi sözlerine şöyle devam ediyor: "Mülteci kabul eden tek ülke Mısır olmamalı. Irak ve Yemen ABD'den yaklaşık bir milyar dolar dış yardım alıyor. Türkiye ise 150 milyon dolardan fazla alıyor, yani  bu ülkelerin her biri yeterli dış yardım alıyor. Bu ülkeler nüfuslarının yüzde birinden daha az oranda mülteci kabul ettiklerinde sorun yaşamayacak kadar büyük bir nüfusa sahipler.”

Bu planın sahipleri, belirli sayıda mülteciyi kabul etmek şartıyla ABD hükümetinin Mısır, Irak, Yemen ve Türkiye'ye mali yardım tahsis etmesini istiyor.

Proje aynı zamanda "Dünya İçin Gazze - Gazze Şeridi Sakinleri için İnsani Göç Hareketi" adlı üçüncü bir program üzerinde de çalışıyor. Bu planın taslağı ise iktidardaki Likud partisinin üyesi Amir Whitman’a ait.

Israel Hayom gazetesine verdiği röportajda Whitman şunları söylüyor: "Knesset ve ABD Temsilciler Meclisi ile ABD Senatosu başta olmak üzere uluslararası kurumlarda bu konu çok fazla konuşuluyor. Dikkat edilmesi gereken pek çok hassasiyet ve komplikasyon var, o nedenle de işlerin yavaş yavaş yapılması gerekiyor. İsrail'in bu yöndeki çabası ve iradesi ne kadar net olursa, uluslararası faktörler üzerindeki etkisi de o kadar fazla olacaktır.”

Bu İsrail gazetesi daha önce, Gazze'den gelen mültecileri kabul etmeleri karşılığında Mısır'ın başını çektiği bir dizi Arap ülkesine büyük mali yardım tahsis edilmesini öngören bir planın ABD Kongresi'nde ele alındığını açıklamıştı. Bu plana göre Mısır'a 1 milyon kişi (Mısır nüfusunun %0,9'u), Türkiye'ye yarım milyon kişi (Türkiye nüfusunun %0,6'sı), Irak'a 250.000 kişi (%0,6’sı) ve Yemen'e de 250.000 kişinin (Yemen nüfusunun %0,6’sı) yerleştirileceği bildirilmişti.

Tüm bu planlara rağmen Mısır ve Ürdün hükümetlerinin, Gazze halkının bu ülkelere zorunlu göçünün kendilerine karşı bir savaş ilanı olacağını defalarca beyan ettiği bildiriliyor. İslam ülkelerinin de Gazze'nin demografik yapısının değişmemesi ve 1948 ve 1967'deki gibi yeni mülteci dalgasının tekrarlanmaması konusunda ciddi uyarılarda bulunduğu söyleniyor.Makaleler

Güncel