İsrailli güvenlik yetkilisi: Hamas tarafından tamamen aldatıldık

img
İsrailli güvenlik yetkilisi: Hamas tarafından tamamen aldatıldık YDH

İsrailli bir güvenlik yetkilisi, Hamas'ın 7 Ekim saldırısını gerçekleştirmeden çok önce İsrail'i kandırdığını söylüyor.
YDH- The Jerusalem Post gazetesi dün şunları yazdı: "Bazı İsrail güvenlik kaynakları, Muhammed Daif (İzzettin el-Kassam Tugayları komutanı) ve Yahya el-Sinvar (Hamas'ın Gazze'deki lideri) dahil olmak üzere Hamas liderlerinin İsrail istihbarat servisinin yoğun gözetiminin farkında olduklarını ve kendi aralarında mesaj iletmek için gizli yöntemler kullandıklarını tahmin ediyor.”

The Jerusalem Post haberinde şöyle devam ediyor: "Güvenlik kaynakları, İsrail istihbaratının gözetimine rağmen Muhammed Daif ve Yahya el-Sinvar'ın kendi aralarında mesaj alışverişinde bulunduklarına inanıyor."

Rapora göre, Hamas 7 Ekim'deki sızmaya hareketi için ‘ayrıntılı hazırlıklar’ yaptı. Üst düzey bir İsrail güvenlik servisi yetkilisi de bunu ‘büyük ve mükemmel bir aldatmaca’ olarak nitelendirdi.

Söz konusu güvenlik yetkilisi, Hamas’ın askeri liderlerinin aralarında mesajlaşmak için kullandıkları taktiklere ilişkin ise şunları söyledi: "Muhtemelen ayrıntılar, gizli talimatlar ve genel düşünceler yüz yüze görüşmelerde veya başka yollarla dile getirildi."

İsmi belirtilmeyen İsrailli yetkili şöyle devam ediyor: "Geriye dönüp baktığımızda istihbaratın bu konuyu dikkate almadığını, hiçbir şeyi fark etmediğini görüyoruz. Aksi takdirde Gazze ile gerilimi önlemek için dikkatli bir şekilde alternatif bir yöntem hazırlamış ve sınırları korumasız bırakmamış olurlardı. Hamas'a yönelik karadan veya havadan ciddi bir yanıt verirlerdi.”

Jerusalem Post, 2018 yılındaki ‘Tropikal Meyve’ adı verilen bir operasyonda bir grup İsrail ajanının  Hamas üslerine dinleme cihazları yerleştirdiğini ve bu cihazların kısa sürede keşfedildiğini belirtiyor.

Bu İsrail gazetesi şunu vurguluyor: "Hamas, Han Yunus'taki (Gazze Şeridi'nin güneyi) İsrailli grubu tespit ediyor ve bölgedeki birimler hedef alınıyor."

The Jerusalem Post şöyle devam ediyor: "Bazı birimler Hamas'ın eline geçiyor. Büyük olasılıkla Hamas, İran'ın yardımıyla İsrail ordusunun taktiklerinin kodlarını kırmayı başardı.”

The Jerusalem Post bu başarısızlığı şöyle anlatıyor: "Operasyonun başarısızlığı İsrail ordusunun pek çok açıdan gözünü kör etti."

Jerusalem Post son olarak şunu vurguluyor: "Zaman geçtikten sonra bunun stratejik bir başarısızlık olduğu anlaşılıyor. Ordu, Hamas’ın hareketlerinin net bir resmini gördüğüne inansa da aslında sadece birtakım zayıf işaretler gördü ve bunları da devletin üst düzey yetkililerine kabul ettirmekte zorlandı.”Makaleler

Güncel