Molla Abdulgani Berader

img
Molla Abdulgani Berader YDH

Cezaevinden çıktıktan sonra Taliban’ın Katar’daki bürosunun sorumlusu olan Molla Abdulgani Berader, Amerika’yla yapılan anlaşmayı imzalamıştı.
YDH- Taliban liderlerinden Molla Abdulgani Berader, 1969’da (1348 hicri/şemsi) yılında Afganistan’ın güneyindeki Uruzgan iline bağlı Dehravud ilçesinde doğdu.

Peştun olduğu belirtilen Abdulgani Berader’in Peştun kabilelerinden biri olan Popalzai olduğu da öne sürülüyor.

Abdulgani Berader ‘molla’ diye anılsa da bir müddet dini eğitim aldı; ancak dini eğitimini tamamlamadı.

Gençlik döneminde Taliban’ın kurucusu olan Molla Ömer’le dost olan Abdulgani Berader’in Molla Ömer’in kendisine sürekli olarak ‘berader’ yani kardeş diye hitap etmesi sebebiyle ‘molla berader’ diye isimlendirildiğini belirten kaynaklar, Abdulgani Berader’in 26 yıl önce Molla Ömer liderliğinde kurulan Taliban’ı kuran dört kişiden biri olduğunu söylüyor.

Taliban yandaşları tarafından örgütün ‘beyni’ olarak nitelenen Molla Abdulgani Berader’in Pakistan’daki dini medreselerde bir süre eğitim gördüğü, ardından da Taliban saflarında savaştığı ifade ediliyor.

Molla Abdulgani Berader, 2001 yılındaki Amerikan müdahalesi sebebiyle Taliban emirliğinin yıkılmasından sonra örgütün en önemli organı olan ‘Kuveyte Şurası’na başkanlık etti.

Afganistan’ın Sovyet işgali altında olduğu dönemde Abdulgani Berader, Mevlevi Yunus Halis liderliğindeki Hizb-i İslami grubunun üyesiydi.

Sovyetlerin çekilmesinden sonra 1996 yılında kurulan Taliban emirliğinde savunma bakanı yardımcısı olan Molla Abdulgani Berader, Taliban emirliğinin Amerikan müdahalesi ile yıkılmasından sonra da Molla Muhammed Ömer’in yardımcısı oldu.

Taliban’ın en güvenilir komutanlarından biri olarak kabul edilen Molla Abdulgani Berader, 2010 yılında Pakistan’ın güneyindeki Karaçi kentinde tutuklandı ve yıllarca cezaevinde kaldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yaptırım listesinde bulunan Abdulgani Berader’in uluslararası seyahat imkanı bulunmuyordu.

Amerika’nın Taliban’la müzakere yapma kararından sonra Amerikan Başkanının Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın talebi üzerine Pakistan tarafından cezaevinden serbest bırakılan ve BM yaptırım listesinden çıkarılan Abdulgani Berader, Taliban’ın Katar’daki bürosunun başkanlığını yaptı.

Amerika’yla Katar’da yapılan müzakerelerde Taliban heyetine başkanlık eden Abdulgani Berader, Amerikalılarla yapılan anlaşmaya da Taliban adına imza attı.

Abdulgani Berader, Amerika ile anlaşma yaptıktan sonra dönemin Amerikan Başkanı Donald Trump ile görüştü. Berader, Amerikan başkanı ile doğrudan temas kuran ilk Taliban lideri oldu.

Amerika’nın Afganistan’dan çekilmeye başladığı temmuz ayında İran’ın davetlisi olarak önce Tahran’a; ardından da Çin’in davetlisi olarak Pekin’e giden Abdulgani Berader, Afganistan’da kapsamı bir hükümet kuracaklarını söylemişti.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin henüz Amerikan askerleri çekilmesini tamamlamadan ülkeden kaçmasından sonra Afganistan’da kurulacak Taliban hükümetinin başkanlığına getirilmesi beklenen Abdulgani Berader, Taliban tarafından açıklanan geçici hükümette başbakan yardımcılığına atandı.Makaleler

Güncel