Savaşın Lübnan’a yayılması ciddiyet kazanıyor

img
Savaşın Lübnan’a yayılması ciddiyet kazanıyor YDH

İsrailli üst düzey komutanların, Lübnan'da Hizbullah'la ‘denklemi değiştirecek’ daha saldırgan operasyon planları yaptığı bildirildi.
YDH- İsrail’in Yediot Ahronot  gazetesi Hizbullah saldırıları nedeniyle Lübnan sınırındaki yerleşimcilerin bulundukları bölgeden kaçmak zorunda kaldığını hatırlatarak, üst düzey Hamas ve Hizbullah yetkililerine yönelik suikastların kuzeydeki gerçeği değiştiremediğini yazdı.

İsrail’in aslında kendi sınırları içinde bir güvenlik bölgesi oluşturarak yerleşimcileri terk ettiğini öne süren gazete, “Görünen o ki hükümet, kuzeyindeki toplulukları ve tarlaları kurtarmak için Lübnan'la savaşın ağır bedelini ödemeye isteksiz” yorumunu yaptı. 

Habere göre bazı üst düzey İsrailli komutanlar savaşın genişlemesinin yolunu açmak için rejimin tek taraflı ateşkes ilan etmeyi içeren yeni bir strateji denemesini talep ediyor.

İsrailli komutanlar, “İsrail ordusunun, 48 saati kapsayacak bir ateşkes sunmasını ve bu süre içerisinde kuzeydeki yerleşimlere, özellikle de sivil bir hedefe isabet eden bir sonraki füze, roket ya da bombanın, güney Lübnan'ı kasıp kavuracak büyük bir tepkiye yol açacağı uyarısında bulunmasını” öneriyor.

Haberde tek taraflı ateşkes ilan ederek Hizbullah'a sınır boyunca sessizlik şansı sunmanın, İsrail'in "savaşı uzatmaya istekli" görünmesini önleyeceği ve "nihai olarak kuzeye güvenliği geri getirecek daha geniş bir eylem için meşruiyet" yaratacağı öne sürüldü.  

Gazeteye konuşan İsrailli bir komutan, “Neden Rıdvan kuvvetinin saldırmasını bekliyoruz? Çatışmayı Hizbullah başlattı, güçlerimizden korkan da o olmalı. Bu denklem değişmeli” dedi.

Gazete, önerilen planın Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant tarafından onaylanması gerektiğini bildirdi.