ABD: İsrail, yaz başında Lübnan'a saldırabilir

img
ABD: İsrail, yaz başında Lübnan'a saldırabilir YDH

Amerikan yönetimi ve istihbarat yetkilileri, İsrail'in Lübnan'a yönelik olası saldırı planları konusunda alarm veriyor.
YDH - CNN'in haberine göre, İsrail'den nihai bir karar beklenirken ABD Başkanı Joe Biden yönetimindeki endişe, üst düzey yetkililere verilen istihbarat brifinglerinde saldırı olasılığının ortaya çıkmasına neden olacak kadar belirgin.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, "İsrail'in önümüzdeki aylarda bir askeri operasyon düzenleyeceği varsayımı altında hareket ediyoruz," dedi.

Üst düzey yönetim yetkilileri ve istihbarat raporlarına aşina olan yetkililere göre, Hizbullah'ın 'caydırılmasında' başarısız olunması halinde bu eylem bahar sonu ya da yaz başında gerçekleşebilir.

İsrail ve Lübnan taraflarıyla Gazze'ye paralel görüşmeler yürüten Washington yönetimi, Lübnan'ın güneyinde kilometrelerce genişliğinde bir 'tampon bölge' oluşturarak, yani Hizbullah'ı sınırdan uzaklaştırarak İsrail'in saldırısını erteleyecek bir anlaşmaya aracılık etmeye çalışıyor.

Tırmanan gerilim ekim ayından bu yana yaklaşık 80 bin İsrailli yerleşimcinin bölgeden tahliye edilmesine neden olmuştu.

Son günlerde İsrail saldırılarını yoğunlaştırdı ve saldırılar Lübnan'ın başkenti Beyrut'a eskisinden daha fazla yaklaştı. Bu hafta başında Baalbek'teki saldırılar, işgal rejiminin Lübnan'a yönelik yeni bir işgale hazırlandığı yönündeki kanaatleri pekiştirdi.

ABD istihbaratına aşina kaynaklara göre, istihbarat caiması durumla ilgili alarm veriyor.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Yapmamız gereken ilk şeyin düşmanı geri püskürtmek olduğu aşikar. Ardından da çok güçlü bir bariyer oluşturmak," demişti.Makaleler

Güncel