Amerikalı senatörden İsrail'de darbe çağrısı

img
Amerikalı senatörden İsrail'de darbe çağrısı YDH

ABD'de Senato'nun en üst düzey Demokratı, Senato kürsüsünden yaptığı konuşmada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun iktidardan alınması yönünde çağrı yaptı.
YDH - Demokrat New York Senatörü ve çoğunluk lideri Chuck Schumer, Senato kürsüsünden yaptığı konuşmada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Orta Doğu'da barışın önündeki 'en büyük engel' olarak niteledi ve savaşın beşinci ayında işgal rejiminde iktidar değişikliği yapılması çağrısında bulundu.

Daha önce Başkan Joe Biden partisinden pek çok milletvekili, Siyonist rejime yönelik 'eleştiriler' dile getirse de Schumer kadar açık sözlü olmamıştı.

Schumer'in konuşması, üst düzey bir Amerikalı seçilmiş yetkilinin şimdiye kadarki en sert eleştirisi anlamına geliyor ve İsraillileri Netanyahu'yu devirmeye çağırıyor.

New York Times'ın haberine göre Schumer, "İsraillilerin kalbindeki en büyük önceliğin İsrail'in güvenliği olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte, Başbakan Netanyahu'nun siyasi hayatta kalmasının İsrail'in menfaatlerinin önüne geçmesine izin vererek yolunu kaybettiğine de inanıyorum," dedi.

Schumer, sözlerine şöyle devam etti: "Gazze'deki sivil katliamına göz yummaya çok istekli oldu ve bu da İsrail'e olan desteği dünya çapında tarihi düşük seviyelere çekti. İsrail bir parya haline gelirse hayatta kalamaz."

Konuşma, başta ilericiler olmak üzere Demokratlar arasında İsrail'in savaşı yürütmesi ve Filistinli sivillere verdiği zarardan dolayı artan memnuniyetsizliğin son yansımasıydı ve bu da Biden açısından Netanyahu ile olan ilişkilerine olan tepkilerin ivmelendiğine işaret ediyor.

Diğer yandan Schumer'in açıklamaları, Senato Cumhuriyetçilerinin Netanyahu'yu Washington'daki bir parti toplantısında özel konukları olarak konuşmaya davet etmelerinden bir gün sonra geldi.

Cumhuriyetçilerin üç numaralı ismi Wyoming Senatörü John Barrasso, Netanyahu'dan Cumhuriyetçilere sanal ortamda hitap etmesini istemiş ancak son anda çıkan bir program çakışması nedeniyle Netanyahu gelememişti.

Yerine İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Herzog konuşmuş ve perşembe günü Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin toplantısına da hitap etmişti.

"Netanyahu'nun koalisyonu 7 Ekim'den sonra artık İsrail'in ihtiyaçlarına cevap vermiyor," diyen Schumer, "O günden bu yana dünya kökten değişti ve İsrail halkı şu anda geçmişe takılıp kalmış bir yönetim vizyonu tarafından boğuluyor," ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte muğlak 'iki devletli çözüm' konusunda ısrarcı olan Schumer, "İsrail ile yan yana eşit ölçüde barış, güvenlik, refah ve onur içinde yaşayan askerden arındırılmış bir Filistin devleti gerekiyor," diye konuştu.

Senatör, "Bu kritik noktada, pek çok İsraillinin hükümetlerinin vizyonuna ve yönüne olan güvenini kaybettiği bir dönemde, İsrail'in geleceğine ilişkin sağlıklı ve açık bir karar alma sürecine izin vermenin tek yolunun yeni bir seçim olduğuna inanıyorum. İsrail halkı büyük oranda değişim ihtiyacının farkında," yorumunu yaptı.