Cemaat-i İslami: Hizbullah ile koordinasyon hayati önem taşıyor

img
Cemaat-i İslami: Hizbullah ile koordinasyon hayati önem taşıyor YDH

Lübnan merkezli Sünni İslamcı bir grup, direniş hareketi Hizbullah ile yakın koordinasyonun İsrail'le savaşmak için hayati önem taşıdığını söylüyor.
YDH- Gazze merkezli Filistinli direniş hareketi Hamas'a yakınlığıyla bilinen Cemaat-i İslamiye'nin Genel Sekreteri Şeyh Muhammed Takkuş yaptığı açıklamada, mevcut savaşın iki grup arasındaki işbirliğinin artmasına yardımcı olduğunu bildirdi.

Takkuş, Cemaat-i İslamiye'nin Lübnan sınırındaki mevcut çatışmalarda Şii bir grup olan Hizbullah'a katılmaya karar verdiğini söyledi.

Aksa Fırtınası Operasyonu'nu gerçekleştirmesinin ardından 7 Ekim'de Gazze Şeridi'nde yıkıcı ölüm ve yıkım kampanyasını başlattı.

İsrail rejimi Aksa Fırtınası Operasyonu'nun gerçekleştirmesinin ardından aralıklarla Güney Lübnan'a saldırmaktadır. Hizbullah da misilleme olarak İsrail mevzilerine neredeyse her gün roket saldırıları düzenliyor.

"Milli, dini ve ahlaki bir görev olarak (savaşa) katılmaya karar verdik. Bunu topraklarımızı ve köylerimizi savunmak için yaptık" diyen Takkuş, grubunun Beyrut'taki merkezinde Associated Press'e verdiği röportajda şunları söyledi:

"Bunu aynı zamanda İsrail'in açık bir katliam yaptığı Gazze'deki kardeşlerimizi desteklemek için de yaptık" dedi.

Lübnan'ın başlıca Sünni gruplarından biri olan Cemaat-i İslami'nin lideri ayrıca İsrail'in "sadece Filistin'de değil Lübnan'da da" daha fazla toprak ele geçirme peşinde olduğuna inandığını söyledi.

Cemaat-i İslamiye'nin Fecr Güçleri olarak bilinen silahlı kanadı, İsrail rejime karşı saldırılarını çoğunlukla grubun bir zamanlar geniş bir nüfuza sahip olduğu güneydeki Sidon kentinden yürütüyor.

Takkuş'a bildirdiğine göre, Lübnan'ın 128 sandalyeli parlamentosunda bir üyesi bulunan Sünni grup sahada kendi kararlarını veriyor, ancak Hizbullah ve Hamas'ın Lübnan koluyla yakın koordinasyon içinde.

Takkuş, "İsrail güçlerine yönelik saldırıların bir kısmı, Hizbullah ile koordinasyon halinde olan Hamas ile uyum halindeydi" dedi.

Takkuş, grubunun "Hizbullah ile ilişkilerinin iyi olduğunu, büyüdüğünü ve ilerledikçe daha da güçlendiğini" söyledi.