İsrail medyası: Hizbullah henüz gerçek gücünü göstermedi

img
İsrail medyası: Hizbullah henüz gerçek gücünü göstermedi YDH

İsrail medyası, kuzeydeki savaşın genişlemesi durumunda Hizbullah’ın İsrail’in hava savunma sistemlerini hedef alabileceğini ve işgal ordusunun bu durumda karşılaşacağı zorluklardan bahsetti.
YDH- İsrail medyası kuzeyde savaşın genişlemesi halinde Hizbullah’ın İsrail’in hava savunma sistemini vurma senaryosunu ele alarak işgal ordusunun bu konuda karşılaşacağı zorluklardan söz etti.

İsrailli askeri analist Yoav Zeitoun, Yedioth Ahronoth’ta yayımlanan makalesinde, İsrail ordusunun kuzeyde Hizbullah’la süren savaşın genişleme olasılığı dolayısıyla savunmasını yoğunlaştırdığına dikkat çekti.

Zeitoun, İsrail ordusunun olası bir genişleme savaşında, Hizbullah’ın İsrail’in derinliklerini vurmak için hava savunma sistemini hedef alacağını kaydetti.

Zeitoun, “İsrail ordusunun bu sebeple savunma sistemini yoğunlaştırdığını” yazdı.

İsrailli analist Zeitoun, “Hizbullah’ın son haftalardaki saldırılarda arttırdığı yetenekleri, hava cephaneliğinin hala küçük bir yüzdesini oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Zeitoun “İsrail ordusu, Hizbullah’la bir savaşa girmenin, İsrail’deki yüksek önemde stratejik birçok yerin tahrip olmasına yol açacağının farkında” dedi.

İsrailli analist, son sekiz ay içinde Hizbullah’ın her biri bir ton patlayıcı taşıyabilen yüzlerce hassas roketini henüz kullanmadığını belirtti.

Zeitoun şöyle devam etti: “Hizbullah şu ana kadar onlarca patlayıcı insansız hava aracı sürüsünü aynı anda fırlatmadı, her seferinde iki veya üç tane fırlatmakla yetindi. Aynı şekilde yüzlerce roketten oluşan yoğun bir salvoyu aynı noktaya doğru ateşlemedi.”

İsrailli analist, ordu yetkililerinin hassas füzelerden rahatsızlık duyduklarını söyleyerek, çünkü Hizbullah’ın herhangi büyük çaplı askeri çatışmada İsrail’e saldırmak için bir geçit olarak hava savunma alanlarına zarar vermeye çalışacağını bildiklerini kaydetti.

Zeitoun, işgal ordusu yetkililerinden, İHA’ların geniş bir çatışmada İsrail’in derinliklerindeki stratejik hedeflere yönlendirilmesi olasılığının göz ardı edilemeyeceğini belirttiklerini aktardı.

Öte yandan İsrail Maariv gazetesi İsrail ordusundan birçok yetkilinin savaşın genişlemesi halinde Hizbullah'ın hava savunma sistemlerine saldırmasını ve insansız hava araçları fırlatmasını beklediğini kaydetti.

Gazete, İsrail ordusundaki yetkililerin, Hizbullah’ın İsrail’deki sensör sistemlerindeki zayıflıkları bulmaya çalıştığını belirttiğini aktardı.

İsrailli yetkililer Lübnan’dan İsrail’e fırlatılan insansız hava araçlarının bir kısmının Hizbullah’ın sızma kabiliyetleri için olduğunu bildirdi. Söz konusu yetkililer, İHA’ların, çatışmalar yoğunlaştığında İsrail tesislerini hedef alma imkanını araştırmaya yönelik olduğunu kaydetti.

İsrail medyası, İsrail ordusunun Hizbullah’ın son sekiz ayda ortaya koyduğu kabiliyetle, hava savunma sistemini vurmaya güç yetirebileceğinin tahmin edildiğini aktardı.

İsrail Kanal 14 televizyonu bu kabiliyetlerin hava savunma düzenine zarar verebileceğini belirtti. Böyle bir senaryonun ancak Hizbullah’ın sürpriz bir saldırı başlatması halinde söz konusu olabileceğini kaydetti.