• img

  Rusya: bütçe nasıl finanse edilecek? 23900

  Putin’in Kuzey Akım ve Türkiye’de doğalgaz dağıtım merkezi (“hub”) kurulmasıyla ilgili sözleri çokça tartışıldı. Tam olarak ne söylediğine bakıp birkaç şey eklemek gerek.

  Tümünü Oku
 • img

  Anayasa, tarih, gelecek 28915

  Rusya Anayasa Mahkemesi, dört yeni federal birimin RF bünyesine katılması kararını onadı. Karar değil gerekçe önemli. Bu gerekçe hiç kuşkusuz, sözgelimi Uluslararası Adalet Divanı’nın Kosova kararı kadar hukuki.

  Tümünü Oku
 • img

  Krasnıy Liman’dan hangi siyasi sonuçlar doğacak? 27301

  Rusya’da Savunma Bakanlığı’nı, ordu yönetimini ve siyasi karar alıcıyı sorgulatan üç olay peşpeşe yaşandı.

  Tümünü Oku
 • img

  “Doktrine bakın” 18864

  Nükleer silah tartışması devam ediyor. İlkin tartışmanın nasıl çıktığına, sonra (dün Peskov'un dediği gibi) "doktrine", son olarak da ABD doktriniyle temel farkına bakmak gerek.

  Tümünü Oku
 • img

  Dokuz nokta 23453

  Putin’in 7 Eylül’de Vladivostok’ta Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşma ve sorulara verdiği cevapları geniş bir şekilde çevirmiştim. Ancak çeviri yeterli değil; en dikkat çekici noktaları yorumlamak ve öngörüler çıkarmak gerek.

  Tümünü Oku
 • img

  “Bir zamanlar sömürgeci olanların içi hâlâ sömürgeci” 21000

  Putin’in Doğu Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşma, Elon Musk’a “Twitter Co.yu almakta biraz frene basalım,” dedirtecek kadar önemliydi gerçekten. Üçüncü Dünya Savaşı çıkartacak bir konuşma değildi, hatta yeni bir şey de söylediği iddia edilemez, ama şimdiye kadar söylediklerini derli toplu söylemiş olması, yeterince önem kazandırıyor.

  Tümünü Oku
 • img

  Dugin ve Kremlin 16440

  Dugin meselesi önemli; kızı Darya’nın suikastla öldürülmesi, dikkatleri gene onun üzerine çekti. Türkiye’de medya genel olarak batıdan beslendiği ve kulaktan dolma bilgilerden ötesine geçmediği için ezberler yaygın; bu suikast da Dugin ezberinin katmerlenmesine yardımcı olacaktır.

  Tümünü Oku
 • img

  Programların kesiştiği yerde 16301

  Rusya’da iktidar, “mali blokun” ve “sınai blokun” reflekslerinde görüldüğü gibi kapitalizmden vazgeçmiyor ve vazgeçmeyecek; bununla birlikte kriz ortamında kaçınılmaz olarak dümeni sola kırmak zorunda kalıyor ve KP’yi tedrici düzen değişikliği için cesaretlendiriyor.

  Tümünü Oku
 • img

  Rus yetkili: Moskova İsrail’e çok öfkeli 16055

  İsrail basınına konuşan bir Rus yetkilinin Moskova’nın ırkçı İsrail rejimine son derece öfkeli olduğunu söylediği bildirildi.

  Tümünü Oku
 • img

  Ukrayna krizi ve Avrupa’nın çevrecilikteki çifte standardı 16296

  Çevreci partilerin iktidar olduğu Avrupa ülkeleri, Rusya’ya yaptırımlardan kaynaklanan doğalgaz açığını kapatmak için kömürle çalışan termik santrallere yöneliyor.

  Tümünü Oku


Makaleler

Güncel