HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
15-05-2012 tarihinde, 20:22 saatinde eklendi
Trablus olayları bir Alevi Sünni sorunu değildir
Trablus olayları bir Alevi Sünni sorunu değildir
YDH- Lübnan Arap Demokratik Partisi, Trablus’ta yaşanan olayların 14 Martçı liderler tarafından uygulanan bir Amerikan projesi olduğunu açıkladı.

 

YDH- Lübnan Arap Demokratik Partisi, Trablus’ta yaşanan olayların 14 Martçı liderler tarafından uygulanan bir Amerikan projesi olduğunu açıkladı.

Fars haber ajansına demeç veren Lübnan Arap Demokratik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve partinin siyasi ilişkiler sorumlusu Rıfat Iyd, son dönemde Trablus’ta yaşanan güvenlik olaylarının 14 Martçı liderler tarafından hayata geçirilmeye çalışılan bir Amerikan projesi olduğunu söyledi.

Rıfat Iyd, “Trablus olayları medyada yansıtıldığı gibi Cebel Muhsin ile Babu’t- Tebbane kentlerinin halkı arasında yaşanan olaylar değil, bu olaylar el-Mustakbel partisi tarafından Lübnan ordusuna karşı başlatılan önceden planlanmış olaylardır” dedi.

Olayların, Lübnan ordusunun el-Mustakbel partisi yanlılarının Suriye’ye silah sokmaya çalışmasını engellemesiyle başladığını belirten Iyd, “Onlar, Lübnan ordusuna karşı olduklarını söyleyemiyorlar bu yüzden de Lübnan ordusunu zor durumda bırakmak için Cebel Muhsin halkını çatışmaların içine çektiler” dedi.

Bazı muhalif kesimlerin güneydeki Direniş karşısında kuzeydeki Trablus’u selefilere ait bir bölge haline getirmeye çalıştığını belirten Iyd, “Onlar kendilerince Lübnan’da yeni bir denge kurarak Lübnan’ın kuzeyini Suriye’ye saldırı için bir üs haline getirmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Rıfat Iyd, “Taifecilik kışkırtmaları boşuna değil, önceden planlanmış şeylerdir. Onlar, bu Amerikan projesine dahil oldular; ama Lübnan onların bu rüyalarını gerçekleştirmesine izin vermeyecek” dedi.

Lübnan’ın sınırlarını kontrol ederek Suriye’ye silah sokulmasını engelleme hakkı bulunduğuna dikkat çeken Rıfat Iyd, sorunun Lübnan’ın kuzeyinde bulunan ve 14 Martçı liderler tarafından desteklenen isyancılardan ve radikal gruplardan kaynaklandığını belirterek “ancak bunlar sadece birer araçtır, bu olayların asıl sorumlusu onları isyana ve olaylara tahrik eden el-Mustakbel’dir” dedi.

Trablus’taki durumun giderek kötüleştiğini belirten Iyd, cumhurbaşkanının bu sorunun çözümü için bir yol bulamaması kentte kontrolün sağlanamaması durumunda çok daha vahim olaylara tanık olunabileceğini söyledi.

Lübnan yargısı, Suriye’ye silah kaçıran Şadi Mevlevi adlı Suriye’ye silah kaçıran bir teröristi, el-Kaide ile ilişkili olmak suçlamasıyla tutuklamıştı. Mevlevi’nin Devlet Bakanı Muhammed Safedi’ye bağlı bir sosyal yardımlaşma kurumundan çıktıktan sonra tutuklandığı bildirilmişti.

Mevlevi’nin tutuklanmasından ve Suriye’ye gönderilmek istenen silahlara el konulmasından sonra silahlı bir grup sokaklara çıkarak Mevlevi serbest bırakılıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtmişti.

      

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
02:12 (14.08.2020)
Irkçı İsrail rejimine ait helikopterler Gazze'nin doğusundaki Şucaiye'yi vurdu.
01:01 (14.08.2020)
Amerika'nın İsrail Büyükelçisi: Batı Şeria'nın ilhakını durdurma kararı geçici.
01:00 (14.08.2020)
Trump'ın damadı: İsrail ile Emirliklerin anlaşması, bir buçuk yıllık görüşmelerin sonucu.
01:00 (14.08.2020)
Wall Street Journal, Amerika'nın İran'a ait yakıt taşıyan dört gemiyi durdurduğunu ve bu gemilerin şu anda Houston'a doğru hareket etmekte olduğunu bildirdi.
01:00 (14.08.2020)
İsrail Kanal 11'e açıklama yapan İsrailli bir kaynak: Bahreyn, İsrail'le ilişkilerini normalleştirdiğini açıklayan bir sonraki ülke olacak.
02:43 (13.08.2020)
El Cezire: Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanlığı: İki gemi ve bir helikopterle desteklenen İran kuvvetleri uluslararası sularda bir gemiyi ele geçirdi.
23:48 (12.08.2020)
Irak'ın Nasıiye kentinde Amerikan askeri konvoyuna saldırı düzenlendi. Saldırıyı "İkinci 1920 Devrimi Tugayları" adlı örgüt üstlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım