HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
23-09-2014 tarihinde, 00:18 saatinde eklendi
Kürdistan Bölgesi basınından korkunç iddia
Kürdistan Bölgesi basınından korkunç iddia
Irak Kürdistan Bölgesi’nde yayımlanan Levin dergisi, IŞİD’in Erbil’e kadar ilerleyişi ile ilgili ilginç iddiaların yer aldığı bir yazıya yer verdi.

YDH- Levin’in 20 Eylül 2014 tarihli 280. sayısında yayımlanan “Kürt oyunu kaybetti” başlıklı yazıda haziran ayından itibaren Irak’ta yaşanan olayların Ürdün’de yapılan bir toplantıda planlandığı iddia edildi.

Aktarılan bilgilerin Amerikan istihbarat raporlarına dayandığı öne sürülen yazıda Mesud Barzani’nin bağımsız Kürt devleti kurma çabasının ve IŞİD’in saldırılarının Kürdistan Bölgesi’nin sonunu getirebilecek tehlikeler yarattığı ifade edildi.

IŞİD’in Musul saldırısından 10 gün önce Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılan toplantıya KDP’nin de IŞİD temsilcileri ve Iraklı Baasçılarla birlikte katıldığını iddia eden yazıya göre 1 Haziran’daki toplantıya ABD, İsrail, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye istihbaratından görevliler de yer aldı.

IŞİD’in Musul’a saldırısına hazırlık amacıyla yapıldığı öne sürülen toplantıya Ürdün istihbaratının Nakşibendi Ordusu ve İzzet İbrahim’i, Mücahitler Ordusu’nu, Ensaru’l İslam’ı, IŞİD’i ve KDP’yi de davet ettiğini öne süren yazıda yine Ürdün istihbaratının toplantıdan birkaç saat sonra tüm bilgileri 10 milyon Dolara İran’a verdi.

KDP’nin bu plana Türkiye’nin tavsiyesi ile dahil edildiğinin iddia edildiği yazıda iki yıl önce yine Ürdün’de yapılan bir toplantıda KDP ile Iraklı radikal Sünni gruplar arasındaki ilişkilerin başlatıldığı öne sürüldü.

Yazıya göre “KDP’nin bu komploya dahil edilmesi Türkiye istihbaratının işiydi. Ankara’daki yetkililer, KDP’ye bu vesile ile Kürdistan Bölgesi’nin Irak’tan ayrılabileceğini ve bağımsızlığa kavuşabileceğini söylemişti; ancak sonuçta bu komplo Türkiye’nin yararına sonuçlandı.

Çünkü Musul ve Şengal’in işgali ile Türkiye’nin hedefi, Kürdistan’ın Irak’tan bağımsız olmasını sağlamak değil, Barzani’nin ve peşmergenin birkaç yıl kendini toparlayamayacak şekilde yenilmesini sağlamak ve onları Irak’tan tamamen uzaklaştırarak Kürdistan Bölgesi’ne Türkiye’yi tek seçenek haline getirmekti.”

Yazıya göre “yaşanan gelişmeler üzerine Barzani durumun kendisinin aleyhine olacağını fark etti. Çünkü planlamaya göre IŞİD sadece Mahmur’a kadar ilerleyecekti. Nitekim o dönemde Kürdistan Bölgesi askeri yetkilileri Peşmerge güçlerinin geri çekilmesinin taktiksel bir adım olduğunu ve kısa süreli bu durumun sona ereceğini açıklamıştı.

Ancak Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tehdit neredeyse Erbil’in dahi düşmesine neden olacak şekilde gerçeklik kazandı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Divan Başkanı Fuad Hüseyin, durumu ifade etmek için ‘Erbil’in düşmesine 20 dakika kalmıştı’ diye açıklamada bulunmuştu.”

 Levin, Wall Street Jorunal gazetesinin Amerikalı yetkililerden naklettiği bir habere atıf yaparak şunları ifade etti. “IŞİD teröristleri toplarını Erbil yakınlarına konuşlandırdığında Barzani, Joe Biden’le temas kurdu duyduğu kaygı sesinden de anlaşılır şekilde ‘Eğer Amerika müdahale etmezse Erbil birkaç gün içerisinde IŞİD’in eline düşer’ dedi.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Kürdistan Bölgesi’nden Tahran’a taziye mesajları 07-01-2020 tarihinde eklendi
Cebbar Yaver: ABD askerleri Kürdistan'da kalmayacak 21-10-2019 tarihinde eklendi
Barzani: Kerkük ihanetini unutmayacağız 06-05-2018 tarihinde eklendi
Barzani: Kürdistan’da IŞİD’e yardım eden partiler var 27-04-2018 tarihinde eklendi
Kürdistan Bölgesi’nde TSK’nın çıkarılması için kampanya 01-03-2018 tarihinde eklendi
Talabani: Suriyeli Kürtler bizden ibret almalı 21-02-2018 tarihinde eklendi
Mesrur Barzani: Kerkük işgal altında 05-02-2018 tarihinde eklendi
Erbil: Bağdat ile ön anlaşmaya vardık 01-02-2018 tarihinde eklendi
Bağdat, Erbil’e yaptırımları hafifletti 29-01-2018 tarihinde eklendi
Barzani’den İran’a güvenlik sözü 22-01-2018 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım