HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
31-08-2015 tarihinde, 14:06 saatinde eklendi
Yemen cephelerinde güncel durum
Yemen cephelerinde güncel durum
Fars haber ajansı, Yemen’de yaşanan çatışmalara ilişkin haberinde ülkenin hangi bölgesinde kimlerin üstün konumda olduğuna dair bir habere yer verdi.

YDH- Gulam Ali Eşteri imzalı haberde Yemen’de yaşanan çatışmaların devam ettiği belirtilerek ülkenin 6 bölgesinde hangi bölgede kimin hakimiyetinin bulunduğu konusunda şu bilgilere yer verildi:

1- Azal Bölgesi: Sada, Amran, Sana ve Zummar illerini kapsayan bu bölgede Ensarullah Hareketi ve müttefiki olan ordu ve kabilelerin üstünlüğü bulunuyor.

Suudi Arabistan yanlısı silahlı gruplar, bugünlerde bu bölgede yer edinmeye çalışıyor. Zummar, Atme ve Maber kentlerinde sınırlı ve düşük yoğunluklu çatışmalar yaşanıyor. Bu bölgede sınırlı bir etkinliğe sahip olan Mansur Hadi yanlısı silahlı gruplar vur kaç taktikleriyle saldırılar yapıyor.

2- Tehame Bölgesi: Hudeyde, Hacce ve Mahvit illerini içeren bu bölgenin tamamı Ensarullah güçlerinin kontrolü altında. Güneyde yaşanan son gelişmelerden sonra Mansur Hadi yanlısı silahlı gruplar Hudeyde iline sızdılar ve burada Ensarullah’a karşı yeni bir cephe açtılar.

3- Aden Bölgesi: Yemen’in güneyinde stratejik öneme sahip olan bu bölge Aden, Lahic, Abyan ve Dali illerini kapsıyor.

Mansur Hadi yanlısı silahlı gruplar, el-Kaide ile ittifak kurarak bu bölgede oldukça etkili hale geldi. Ensarullah ve müttefiklerinin çekilmesi sebebiyle bu bölge Suudi Arabistan yanlısı silahlı grupların eline geçti. Ancak Mansur Hadi yanlısı silahlı gruplardan bazılarının Suudilerin ve vehhabiliğin artan etkisinden duyduğu rahatsızlık sebebiyle bu ittifakın kırılgan olduğu bildiriliyor.

Öte yandan Ensarullah ve müttefiklerinin Suudilerle tarihi düşmanlıkları olan Güney Yemen Devrimci Cephesine fırsat vermek için bu bölgeden bilinçli olarak çekildiği de söyleniyor.

4- Saba Bölgesi: Marib, Cevf ve el-Beyda illerini kapsayan bu bölgede Ensarullah güçleri ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Halk Direniş Cephesi güçleri arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Suudi Arabistan yanlısı Halk Direniş Cephesi güçleri, Ma’rib ilindeki petrol kuyularını kontrolü altında tutarken Marib’in Sarvah, Habbab, Harib, Kavamiş ilçeleri Ensarullah’ın kontrolünde bulunuyor. Meczer ilçesinde ise iki taraf arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

5-El Cened Bölgesi: Taiz ve İbb illerinin yer aldığı bu bölgede taraflar arasında vur kaç taktiğine dayalı çatışmalar yaşandığı için henüz bu bölgede hangi tarafın üstün konumda olduğu bilinemiyor.

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin medyası, Mansur Hadi yanışı grupların bu bölgeye hakim olduğunu öne sürerken Ensarullah, yapılan saldırıların püskürtüldüğünü iddia ediyor.

6- Hadramut Bölgesi: Bu bölgede Hadramut ve el-Mehre illeri Mansur Hadi yanlısı grupların, Mukella merkezi el-Kaide’nin; Şebva ili ise Ensarullah ve müttefiklerinin kontrolünde bulunuyor.  Şebva’nın doğusundaki el-Arem ve Karn es-Sevda ise çatışmaların merkezini oluşturuyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD Katar’a uzay kuvvetleri konuşlandırdı 22-09-2020 tarihinde eklendi
Suudilerin İsrail'le normalleşmesi sadece bir zaman meselesi 22-09-2020 tarihinde eklendi
İsrail’le normalleşen Bahreyn'de, Kudüs Şehitleri Bölüğü kuruldu 16-09-2020 tarihinde eklendi
Sokotra Adası’nda BAE-Suud-İsrail işbirliği 13-09-2020 tarihinde eklendi
Aden'de Emirlikler ve İsrail karşıtı gösteri 12-09-2020 tarihinde eklendi
ABD’den 24 Suudi yetkili için şok karar 12-09-2020 tarihinde eklendi
Ensarullah, Me’rib şehrinin kapılarına dayandı 09-09-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerde İsrail'le normalleşmeye tepki 07-09-2020 tarihinde eklendi
Ensarullah, Me’rib ilinde zaferin eşiğinde! 04-09-2020 tarihinde eklendi
Suudi koalisyonu Marib ve Cevf’ten kaçtı mı? 24-08-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım