HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
15-07-2016 tarihinde, 14:33 saatinde eklendi
Menbic operasyonunda gizli anlaşma
Menbic operasyonunda gizli anlaşma
Menbic operasyonunun Türkiye ve Amerika ile Suriyeli Kürt ve Arap liderlerin yaptığı gizli anlaşma ile başladığı öne sürüldü.

YDH- Kurdpress haber ajansının Wall Street Journal’i kaynak göstererek naklettiği haberine göre Menbic operasyonu, Türk ve ABD’li yetkililer ile Suriyeli Kürt ve Arap liderlerin kentin kontrolünün Araplara bırakılması konusunda anlaşmaya varmasından sonra başladı.

Haberde şu ayrıntılara yer verildi: Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler, bir yılı aşkın bir süre boyunca Suriye’nin kuzeyindeki birçok bölgeyi IŞİD kontrolünden çıkarmayı ve Kobani ile Cezire kantonlarını birleştirmeyi başarmıştı.

Ancak Fırat’ın batısına geçip Menbic’e doğru hareket etmek istediklerinde Türkiye’nin saldırı uyarısıyla karşı karşıya kaldılar. Ama bir süre sonra inanılmaz bir şekilde Kürtler, Türkiye’nin Fırat’ın batısı için öngördüğü kırmızıçizgiyi geçtiler ve civardaki 100’den fazla köyü ele geçirerek şu an kent merkezine bir kilometrelik mesafeye ulaştılar.

Wall Street Journal gazetesi bugün yayımladığı haberine göre Türkiye, Amerika ve Suriyeli taraflarla İncirlik üssünde yaptığı gizli görüşmenin ardından kırmızıçizgisinin geçilmesine onay verdi.

Gazeteye açıklamada bulunan Türk, İngiliz ve Amerikalı yetkililerin söylediğine göre Amerikalılar, Kürtleri dizginleyecek taktiksel ve siyasi bir anlaşma ile Türkiye’nin Menbic’in kurtarılmasına onay vermesini sağladılar. Operasyonlarda Amerikalıların bulunması, çatışmalarda asli rolün yerel Arap güçlerine verilmesi, kurtarıldıktan sonra Menbic’in kontrolünün Araplardan oluşan yerel meclise bırakılması bu durumu sağlayan şartlar arasında yer alıyordu.

Türk ve Amerikalı yetkililerin söylediğine göre Menbic operasyonunun başlaması için yapılan bu açılım, uzun bir sürecin sonucu oldu.

Birinci aşamada ABD Başkanı Barack Obama ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diyalogu başladı. Ondan sonra mayıs ayında Amerikalı ve Türk yetkililer ile Menbic operasyonuna katılacak güçlerin temsilcileri, İncirlik üssünde gizli görüşmeler yaptı ve sonuca vardı.

Batılı yetkililerin dediğine göre Türkiye bu anlaşmadan önce Kürt güçlerinin Menbic’e yaklaşmaları halinde onları hedef alacağı uyarısında bulunmuştu. Bugün onlar Menbic’in merkezine bir kilometre mesafede bulunuyor.

Amerikalı yetkililer, Menbic’in kurtarılması sürecinin iyi bir şekilde devam etmesi halinde, bu durumun Rakka kentinin kurtarılması için Arapların Suriye Demokratik Güçleri’ne daha fazla katılım göstermesiyle sonuçlanabileceğini söylüyor.

Amerikalılar, mayıs ayında İncirlik üssünde yapılan gizli toplantıya Suriye Demokratik Güçleri temsilcilerinin de katıldığını açıkladı. Menbic İdare Meclisi’nin Arap üyeleri, İncirlik’e uçakla getirildi.

Türkiye ve Amerika arasında yapılan anlaşmaya göre Menbic kurtarıldıktan sonra kenti bu meclis idare edecek. En azından meclisteki bir Kürt üye, İncirlik’teki gizli toplantıda Menbic’in kurtarılmasından sonra kentin yönetiminin Araplara bırakılacağı sözünü verdi.

Yapılan anlaşmadaki bir diğer madde ise Kürtlerin Menbic’i ilan ettikleri özerk bölgenin bir parçası olarak görmemesi ve burayı onun içerisine katmaması.

Amerikalı yetkililerin söylediğine göre Menbic’in kurtarılması operasyonundaki formül şu esasa göre oluşturuldu. Kürtlere bağlı YPG, operasyonda taarruz gücü, Amerikalı ve Arap güçler ise lojistik ve operasyonel destek rolü üstlendi.

Türk yetkililer ise Menbic operasyonuna onay vermelerinin Türkiye’nin de IŞİD’i kendi vatandaşlarına yönelik bir tehdit olarak gördüğünü gösterdiğini söyledi.

Menbic operasyonunun Türkiye, Amerika ve Suriyeli Kürtler arasında İncirlik’te yapılan gizli bir toplantının ardından başlatıldığı yönündeki iddialar, daha önce de Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi tarafından dile getirilmişti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım