HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
10-11-2017 tarihinde, 15:04 saatinde eklendi
Hizbullah Suudi çılgınlığını ihtimal dışı görmüyor
Hizbullah Suudi çılgınlığını ihtimal dışı görmüyor
Hizbullah’ın Suudi Arabistan’ın Lübnan’a yönelik bir askeri maceraya girmesini ihtimal dışı olarak görmediği bildirildi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Suudi Arabistan’ın Lübnan’da korku ve dehşet ortamı yaratmaya ve Amerika ile İsrail’i Hizbullah’a yönelik bir askeri saldırıya ikna etmeye çalıştığını belirterek “Hizbullah, Suudi Arabistan’ın Lübnan’a yönelik bir askeri maceraya girmesini ihtimal dışı görmüyor” yorumunu yaptı.

El Ahbar’a göre sorun sadece Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da alı konulması ile özetlenemez. Suudiler Lübnan’a yönelik tavırlarını sertleştirme kararında yeni bir aşamaya geçtiler.

Fransa Cumhurbaşkanı bu yeni aşamadan Abu Dabi ve Riyad’da haberdar oldu, görüşmelerle edindiği hakim atmosferi Fransa’nın Beyrut elçiliği aracılığıyla Lübnanlı yetkililere bildirdi.

Beyrut’taki bir Batılı diplomat, Suudilerin Lübnan’a yönelik saldırı tehditlerinin önemsiz görülmemesi gerektiğini söyledi.

Lübnan’da saldırı korkusu yaratma süreci Saad Hariri’nin Arabistan’a çağrılması ve orada istifa ettirilmesiyle başladı. Ama süreç son iki günde daha da şiddet kazandı. Şu anda Lübnan’daki Suudi müttefikleri arasında Suudi Arabistan’ın Lübnan ve Suriye’deki Hizbullah mevzilerine yönelik sürpriz bir saldırı yapabileceği söylentisi duyuluyor. Onlara göre bunun ardından da Lübnan’da bir halk intifadası başlayacak ve Hizbullah’tan silahını bırakması Lübnan’daki İran egemenliğini kaldırması istenecek.

Hizbullah, ABD’nin yeşil ışığıyla Suudilerin maceraya girmesini mümkün görüyor

Hizbullah, Suudi Arabistan’dan böyle bir saldırının belirtilerini görmediğini açıklamakla birlikte Suudi Arabistan’ın Amerika’nın yeşil ışığı ve İsrail’in de katılımıyla Lübnan’a yönelik bir çılgınlığa girişebileceğini de ihtimal dışı görmüyor.

Hizbullah, Lübnan’ın resmi tutumuna bağlı

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bugün öğleden sonra yapacağı konuşmasında bu konudaki düşüncesini açıklayacak. Bu arada Hizbullah, Saad Hariri’nin istifası konusunda Lübnan devletinin resmi tutumuna bağlı duruyor ve Hariri ile olan ihtilafları ile onun Arabistan’da tutuklanmış olmasını birbirinden farklı görüyor.

Güvenilir kaynakların bildirdiğine göre Hizbullah, böylesi bir maceracılığa karşı her türlü hazırlığa sahip. Öte yandan Suudilerin Hizbullah’a yönelik tehditleriyle ilgili olarak aşağıdaki hususlara işaret etmek gerekiyor:

1- Suudiler, İsrail’i Suriye’nin güneyinde, Batı Kalamun’da, Lübnan-İsrail sınırında hatta Lübnan içinde bulunan Hizbullah mevzilerine ve merkezlerine yönelik geniş çaplı bir saldırıya ikna etmeye çalışıyor.

Suudiler, şimdiye kadar bu savaşa katılabileceklerini ilan edecek kadar ileri gittiler, Yemen’in Arabistan topraklarına yaptığı füze saldırısından Hizbullah’ı sorumlu tuttular ve Lübnan’a saldırıyı buna misilleme olarak ortaya koydular.

2- Lübnan içindeki Filistin mülteci kamplarıyla ilgili manevra: Bu konu Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Riyad ziyareti sırasında gün yüzüne çıktı. Çünkü Suudiler Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Filistin’de ve dışarıda Hamas’la her türlü uzlaşmaya karşı olduğunu Abbas’a iletti.

3- Lübnan’daki Suriye mülteci kamplarında Suudi istihbaratıyla ilişkide bulunan taraflara, Hizbullah’a yönelik bir intifada başladığında ona katılmaları için haber gönderildi.

4- “İran hegemonyasına karşı mücadele” adı altında bir siyasi ve toplumsal hareket başlatıldı; ancak son 24 saat içindeki temaslar gösteriyor ki Semir Caca liderliğindeki ‘Lübnan Güçleri’ bu konuda oldukça tereddütlü. Bu konuda yalnız kalmaktan ve Lübnan ordusu tarafından ezilmekten endişe ediyor.

Bu arada Suudilerin Körfez işlerinden sorumlu Bakanı Samir Sebhan, dün twitter hesabından yaptığı açıklamada “Durumun normal haline dönmesi için belirlenen tüm adımlar ve süreç giderek şiddetleniyor” dedi.

Samir Sebhan bu açıklamayı gittiği Amerika’dan yaptı. Sebhan, Amerika’daki düşünce kuruluşlarıyla, medyayla kongre üyeleriyle ve ABD hükümet yetkilileriyle görüşüp onları Hizbullah’a yönelik bir savaş için en iyi şartların mevcut şartlar olduğuna ikna etmek ve Arabistan’da yolsuzluk suçlamasıyla yapılan tutuklamalar konusunda destek almak için Amerika’da bulunuyor.

Batı, Lübnan konusunda kaygılı

Ancak diplomatik alana bakıldığında batılı başkentlerin Lübnan’ın istikrarı konusunda kaygılı oldukları görülüyor. Beyrut’taki birçok Batılı elçi, Lübnan’ın mevcut durumuyla ilgili korkularını ve şaşkınlıklarını ifade ediyorlar. Birçok Avrupa ülkesinin istihbarat servislerinin temsilcileri istişarelerde bulunmak üzere ülkelerine gittiler. Hatta bazıları, vatandaşlarını Lübnan’a seyahat konusunda uyardı.

Suudi Arabistan ise Lübnan’da kalan veya Lübnan’a giden vatandaşlarını cezalandıracağını açıkladı. 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah’tan tüm taraflara sorumluluk çağrısı 19-10-2019 tarihinde eklendi
Tahran'dan Mişel Aun’un talebne olumlu cevap 11-06-2019 tarihinde eklendi
Bahreyn konferansı, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın ilk adımı 26-05-2019 tarihinde eklendi
Hariri’ye rağmen Lübnan’dan Şam’a ziyaret 01-04-2019 tarihinde eklendi
Nasrullah: ABD, Suriyeli mültecilerin dönüşünü engelliyor 27-03-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da Pompeo’ya soğuk duş 22-03-2019 tarihinde eklendi
İsrail televizyonunda Nasrullah itirafları 05-03-2019 tarihinde eklendi
Aun: Arap ülkeleri Suriye ile ilişki başlatmak istiyor 22-02-2019 tarihinde eklendi
ABD'den Lübnan iç işlerine müdahale 19-02-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da 9 ay sonra hükümet kuruldu 31-01-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Barış Pınarı’nda neye niyet neye kısmet
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım