HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
05-09-2018 tarihinde, 20:33 saatinde eklendi
Bağdat’ta Suriye’nin dostları toplantısı
Bağdat’ta Suriye’nin dostları toplantısı
Amerika’nın Suriye’ye yönelik saldırı tehditleri sürerken, bu toplantı Washington’a “yanlış bir hesap yapma” mesajı vermesi bakımından önemliydi.

YDH-İran’da yayımlanan Cevan gazetesinin haberine göre Irak savunma bakanı ile Suriye, Rusya ve İran’ın genelkurmay başkan yardımcıları 1 Eylül’de Bağdat’ta güvenlik ve istihbarat alanındaki koordinasyonu güçlendirmek amacıyla bir toplantı düzenledi.

Amerika’nın Suriye’ye yönelik saldırı tehditleri sürerken, bu toplantı Washington’a “yanlış bir hesap yapma” mesajı vermesi bakımından önemliydi.

Amerika, Suriye’ye yönelik yeni senaryoları hayata geçirmek ve bu ülkeye saldırı zeminleri hazırlamak için maceracılığına devam ederken, Şam’ın müttefikleri de teröristlerin ve destekçilerinin tehditlerine karşı koymak ve tavırlarını koordine etmek için bir araya geldi.

Bağdat el-Youm kanalının haberine göre Irak Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada İran, Rusya ve Suriye genelkurmay başkan yardımcılarının katıldığı dörtlü toplantının Bağdat’taki savunma bakanlığı binasında yapıldığını ifade etti.

 Irak Savunma Bakanlığı açıklamasında, bu toplantının dört ülke arasındaki güvenlik ve istihbarat alanındaki işbirliğini güçlendirmek amacıyla ortak güvenlik komitesinin bir faaliyeti olduğu belirtildi.

Yazılı açıklamada “Bu toplantının katılımcıları, terörist gruplarla ve aşırılık yanlısı düşüncelerle mücadele etme gerekliliğini vurguladı” ifadeleri yer aldı.

İran Silahlı Kuvvetlerinin Uluslararası Meselelerden Sorumlu Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Kadir Nizamipur, Suriye Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Selim Halil Harba, Irak Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Abdul Emir Yarallah, Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Sergey Amitragov, Irak Savunma Bakanı ile görüştükten sonra dörtlü komite toplantısında başta Suriye olmak üzere terörle mücadele konusunu ele aldı.

Irak Savunma Bakanı Mahmud el-Hayyali, dörtlü komite üyesi ülkelerin temsilcilerine şunları söyledi: “IŞİD terör örgütü, dünya barışına yönelik bir tehditti ve dünyanın her yerindeki insanlar arasında nefret yaymayı amaçlıyordu. IŞİD’e karşı kazanılan zafer, sadece Irak’ın ya da bölgenin değil, tüm dünyanın zaferidir.”           

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Kadir Nizamipur toplantı öncesinde “Bu işbirliği terörle mücadele konusunda hem istihbarat hem de tecrübe paylaşımında çok olumlu etkiler yapıyor” dedi.

El Ahd haber ajansının bildirdiğine göre söz konusu dörtlü komitenin tarafları, güvenlik alanında işbirliği ve istihbarat paylaşımı ile Irak-Suriye sınırındaki teröristlerin faaliyetlerini izlemeyi, mevzilerini ortadan kaldırmayı, yüzlerce teröristi öldürmeyi ve IŞİD’in Irak ve Suriye’ye tekrar nüfuz etmesini önlemeyi başardı. 

Ekonomist, konuyla ilgili haberinde “Bu komite, son üç yıldır dört ülke arasındaki güvenlik ve istihbarat alanındaki işbirliğini arttırmak ve Irak ile Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele etmek için peryodik olarak toplanıyor” dedi.

Üç yıl önce Bağdat’ta kurulan dörtlü güvenlik merkezinin hedefi, Irak ve Suriye topraklarında teröristlerin faaliyetlerini izlemek olarak açıklandı.

Amerikan planlarının etkisiz hale getirilmesi

Pazartesi Bağdat’ta yapılan toplantının ilk kez genelkurmay başkan yardımcılığı gibi yüksek bir düzeyde yapılmış olması, Suriye’ye karşı yeni maceralar peşinde koşan Amerika’ya ve Siyonist rejime yönelik mesajlar içeriyor.

Sumeriye News’in haberine göre askeri yetkililer, “Bağdat’taki güvenlik merkezinin faaliyetlerine devam etmesi, yalnızca teröristlerin Irak ve Suriye topraklarına yeniden nüfuz etmesini önlemekle kalmadı, Amerika’nın bölgedeki uğursuz planlarını da zora soktu” diyorlar.

Irak ve Suriye orduları, İran’ın yardımları ve Rusya’nın desteğiyle her iki ülkede de IŞİD’in defterini dürdü.

Bağdat’taki güvenlik toplantısı, Suriye ordusu ve müttefiklerinin yakında kapsamlı bir operasyonla İdlib’i geri alma hazırlıkları yaptığı bir sırada düzenlendi.

İdlib, teröristlerin son kalesidir ve buranın kurtarılmasıyla birlikte Şam’ın Dera ve Kuneytra illerindeki zafer halkası tamamlanmış ve Suriye eskisinden tamamen farklı bir durum kazanmış olacak.

Geçtiğimiz hafta da İran Savunma Bakanı General Emir Hatemi, savunma bakanlığının üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetle Şam’a gitmişti.

General Hatemi, Suriyeli mevkidaşıyla ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le görüştü. Bu ziyaret sırasında İran ve Suriye orduları arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik bir askeri anlaşma imzalandı.

Bu, İran’ı Suriye topraklarından çıkarmaya çalışan Amerika ve Siyonist rejime yönelik bir mesajdı.

Öte yandan son dönemde Rus yetkililer, Amerika ve Batılı müttefiklerinin Suriye’ye saldırı düzenleyebilmek için kimyasal silah kullanıldığına ilişkin mizansenler hazırlamaya çalıştığını söyledi.

Amerikalıların bu adımı, Rusların çok sert tepki göstermesine neden oldu. Moskova, bu tehditlere karşı koyabilmek için Akdeniz’deki güçlerini alarm durumuna geçirdi; hatta Akdeniz’deki güçlerinin hazırlığını arttırmak için askeri tatbikat yaptı.

Amerika, kimyasal silah saldırısı yaptığını öne sürerek daha önce Suriye’ye iki defa saldırı düzenlemişti. Basında yer alan haberlere göre bu kez saldırının kapsamı eskisinden daha geniş olacak.

Amerika, Suriye’ye saldırarak İdlib’in teröristlerden kurtarılmasını engellemeye çalışıyor.

Çünkü bu kentin kurtarılmasıyla birlikte Suriye’deki terörist gruplar dosyası kapanacak ve Batı’nın Suriye hükümetini devirme ve Şam’da kendi kontrolünde bir hükümet kurma planı suya düşmüş olacaktır.

Direniş Güçleri İdlib’i kurtarma konusunda son derece kararlıdır ve bu amaçla da kendini her türlü senaryoya hazırlamış bulunuyor.

Bu çerçevede Cumartesi günü Lübnan’da yayımlanan bir gazete, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Amerika ve müttefiklerinin muhtemel bir saldırısına sert bir karşılık verme konusunda anlaştığını yazdı.

Bağdat’taki dörtlü Komite toplantısıyla eş zamanlı olarak Şam çevresinde bazı patlamaların meydana geldi. Bazı basın organları, bunun İsrail’in Şam’a yönelik bir saldırısı olduğunu öne sürdü. Suriye ordusu ise bu haberleri yalanladı.

Suriye devlet televizyonu, patlamanın askeri havaalanındaki bir mühimmat deposundaki teknik arızadan dolayı yaşandığını bildirdi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İdlib operasyonu yakında başlayabilir 16-11-2018 tarihinde eklendi
İran, İdlib’e barış gücü gönderiyor 16-11-2018 tarihinde eklendi
Şam’dan Bağdat’a: Zaferimiz ortak 15-10-2018 tarihinde eklendi
ABD hala Suriye ve İran konusunda gerçekçi bir politikadan yoksun 02-10-2018 tarihinde eklendi
Soçi anlaşması, Şam için zafer 20-09-2018 tarihinde eklendi
Üç aşamalı İdlib anlaşması 19-09-2018 tarihinde eklendi
İsrail ve Fransa’nın Türkiye-Rusya anlaşmasına tepkisi 19-09-2018 tarihinde eklendi
Suriye Kürtleri nereye? 10-09-2018 tarihinde eklendi
Tahran zirvesi, İdlib operasyonunun parolası 06-09-2018 tarihinde eklendi
Bağdat’ta Suriye’nin dostları toplantısı 05-09-2018 tarihinde eklendi
Güncel
22:48 (25.09.2018)
Yemen Sağlık Bakanlığı: 27 Nisan 2017'den bugüna kadar koleradan ölenlerin sayısı 2508'e yükseldi.
23:06 (17.09.2018)
Suriye Savunma Bakanlığı: Hava savunma sistemleri, deniz yönünden Lazkiye'ye gelen düşman füzelerine karşılık verdi. Füzelerden bazıları hedeflerine ulaşamadan imha edildi.
22:54 (17.09.2018)
El Ahd: Banyas rafinerisinin vurulduğu yönündeki haberler doğru değil.
22:46 (17.09.2018)
İlam el-Harbi: Suriyeli askeri kaynak: Hava savunma sistemleri, Lazkiye'ye deniz tarafından gelen füzelere karşılık veriyor. Füzelerden bazıları hedefe ulaşamadan düşürüldü.
22:45 (17.09.2018)
El Ahd: Suriye hava savunması, Lazkiye'deki Teknik Sanayi Kurumunu hedef alan füzelerden bazılarını düşürdü.
22:45 (17.09.2018)
SANA: Suriye'nin kuzeybatısındaki Lazkiye'ye henüz kaynağı belirsiz saldırı oldu.
22:13 (15.09.2018)
Suriye Savunma Bakanlığı: Hava savunmamız, İsrail'in Şam uluslararası havaalanına yönelik füze saldırısına karşılık verdi ve füzelerden bazıları düşürüldü.
01:47 (30.05.2018)
El-Kuds: İşgal güçleri Beytu'l Lahm'in doğu girişine saldırıyor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
‘Şii İran Hilali’ne karşı ‘Sünni Siyon Yıldızı’
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım