HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
11-11-2018 tarihinde, 20:42 saatinde eklendi
Hudeyde’de son durum
Hudeyde’de son durum
Amerika’nın savaşın durdurulması yönündeki çağrısına rağmen Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, Yemen’e yönelik saldırılarını şiddetlendirdi.

YDH-Maşrık gazetesinin haberine göre Yemen’in batısındaki saha gelişmeleriyle ilgili haberler, Suudi koalisyonu ile Yemen ordusu ve Ensarullah güçleri arasındaki çatışmaların Hudeyde kentinin doğusunda ve kuzeydoğusunda hala devam etmekte olduğunu gösteriyor.

Suudi koalisyonu ile işbirliği Yapan Yemenli güçler, son 24 saat boyunca tüm güçlerini Hudeyde kentinin doğusuna yoğunlaştırdılar. Yaşanan şiddetli çatışmaların ardından bu eksende ilerleme kaydettiler ve sahadaki durumun daha da karmaşık hale gelmesine neden oldular.

Ulaşan son haberlere göre Suudi işbirlikçisi güçler, Hudeyde’nin doğusundaki ‘Kilo 10’ bölgesine geniş çaplı bir saldırı başlattılar, Yemenli güçleri geri çekilmek zorunda bıraktılar ve Hudey’denin doğusundaki ‘Kilo 7’ diye de adlandırılan el-Matahan bölgesini ele geçirdiler.

Saha kaynakları, Suudi işbirlikçisi güçlerin Hudeyde kentinin doğusundaki ilerleyişinin Suudi koalisyonunun havadan ve denizden yaptığı ağır bombardıman sonucu gerçekleştiğini Yemen güçlerinin de bu ağır bombardıman sebebiyle geri çekilmek zorunda kaldığını belirtti.       

‘Kilo 7’ diye de adlandırılan stratejik öneme sahip el-Matahan bölgesi, ‘Kilo 10’ bölgesi ve Hudeyde havaalanına yakın mesafede bulunuyor. 

‘Kilo 10’ ve ‘Kilo 7’ bölgelerinin ele geçirilmesiyle başkent Sana ile Hudeyde arasındaki yol kesilmiş oldu. Böylece askeri güç, teçhizat ve temel ihtiyaç maddelerinin başkent Sana’dan Hudeyde’ye nakli oldukça zorlaştı.   

Suudi işbirlikçisi güçler, son günlerde ‘Hudeyde kentinin doğusundaki ‘Kilo 16’ bölgesini ele geçirip Sana-Hudeyde yolunu kesmek için çok büyük bir çaba gösterdi. 

Ancak Yemen güçlerinin güçlü direnişi sebebiyle ‘Kilo 16’ bölgesini ele geçirmekte başarısız oldularsa da ‘Kilo 10 ve Kilo 7 bölgelerini işgal etmeyi başarıp bu yolu kestiler.  

Suudi koalisyonu tarafından desteklenen güçler, Matahan meydanını ele geçirdikten sonra Hudeyde’nin doğusundaki ‘Grasi’ mahallesine girdi. Yoğun çatışmaların ardından bu mahalleyi de ele geçirdi.

  Şu an el-Grasi mahallesinin güneyinde ve sahil üssü yakınlarında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Yemen güçleri bu eksendeki saldırıyı püskürtmeye çalışıyor.

Suudi işbirlikçisi güçler, el-Grasi mahallesinin güneybatısında Yemen güçlerini geri çekilmeye zorlayıp “7 Temmuz Mahallesi”ni ele geçirmeye ve Hudeyde havaalanına giden yolu açmaya havaalanı ile kentin doğusundaki el-Galil mahallesine ilerlemeye çalışıyorlar. 

Hudeyde kentinin kuzeydoğusundan ulaşan haberlere göre Yemen güçleri sert bir direnişle es-Salih sanayi sitesine yönelik saldırıları püskürtmeyi başardı ve bu mahalle saldırgan güçle için bir mezarlığa dönüştü.

Suudi işbirlikçisi güçler, kuzeydoğu eksenindeki ilerleyişlerini sürdürerek Hudeyde kentini kuşatma altına almaya çalışıyorlar. Yemen ordusu ve Ensarullah güçleri ise tüm ağır saldırılara rağmen direnişe devam ediyor ve bu eksendeki çatışmalar devam ediyor.

Suudi işbirlikçisi güçler, şu ana kadar Hudeyde kentinin kuzeydoğusunda yalnızca mühendislik fakültesini ele geçirebildi ve 7 Temmuz mahallesinin girişine ulaştı. Burada Yemen ordusunun direnişi ile karşılaştı. 

Kentin kuzeyindeki Hudeyde Üniversitesinden ulaşan haberlere göre Suudi işbirlikçisi güçlerin ilerleyişi başarısız oldu. 

Hudeyde kentinin doğusunda ve kuzeydoğusunda şiddetli çatışmalar devam ederken Yemen güçleri kentin güney kesimlerinde Suudi işbirlikçilerin yardım hatlarını kesebilmek için geniş çaplı bir operasyon başlattı.  

Ulaşan haberlere göre Yemen ordusu ve Ensarullah savaşçıları, el-Cebeliye, el-Faze, el-Cah ve el-Tahiyta bölgelerinde dört eksenden başlattıkları operasyonla Suudi işbirlikçilerinin Hudeyde’nin doğu ve kuzeydoğu bölgesine lojistik ikmal hattını kesmeye çalıştı.

Yemen güçleri, füze ve topçu birlikleri desteğinde birinci eksene yaptığı ani saldırıyla el-Cebeliye bölgesindeki Suudi işbirlikçilerine ağır darbe vurdu ve buranın büyük bir bölümünü geri alarak Hudeyde kentinin güneyine giden yolu tamamen kapattı. 

Suudi işbirlikçisi güçler, ikinci eksende de çok ağır kayıplar verdi. Bu eksenin Hudeyde kentiyle bağlantısı kesildi. 40’tan fazla Suudi işbirlikçisi öldürüldü veya yaralandı.

Saha kaynaklarının bildirdiğine göre Yemen güçleri üçüncü eksende de Suudi işbirlikçilerinin el-Cah bölgesindeki mevzilerine saldırdı ve bu bölgenin Hudeyde kentinin güneyi ile bağlantısı tamamen kesildi. 

Dördüncü eksende de Yemen güçleri kara ve füze birliklerinin geniş çaplı saldırısı ile Suudi işbirlikçisi güçleri Tahiyta bölgesinin bazı bölümlerinden çekilmek zorunda bıraktı ve onların Hudeyde’nin güneyi ile bağlantısını kesti.

Ulaşan haberlere göre Yemen güçleri, Tahiyta kenti sahil güzergahını Cebeliye bölgesi istikametinde kontrol altına aldı. Bu da Suudi işbirlikçisi güçlerin Tahiyta kentinde kuşatma altında kalmasına neden oldu.

Yemen ordusu ve Ensarullah savaşçıları, bu dört operasyonda Suudi işbirlikçilerine ait 44 zırhlı aracı ve zırhlı personel taşıyıcıyı imha etti. 

Bu dört operasyonda Suudi işbirlikçilerinden 197 kişi öldürüldü. Öldürülenler arasında Suudi işbirlikçilerinin 1. Tugay 5. Tabur Komutanı Asil el-Keldi’nin de bulunduğu bildirildi.

Yeşil: Yemen ordusu ve Ensarullah'ın kontrolündeki bölgeler

Kırmızı: Suudi koalisyonunun kontrolündeki bölgeler

Mavi: Yemenlilerin kurtardığı bölgeler. 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudilerin terörist ilan ettiği Yemenli İhvancılar, Türkiye’ye kaçıyor 16-11-2020 tarihinde eklendi
Bin Salman: İsrail’le normalleşirsek İran beni öldürür 22-10-2020 tarihinde eklendi
BAE ve İsrail, Sokotra'da askeri üsler kurmaya başladı 25-09-2020 tarihinde eklendi
ABD Katar’a uzay kuvvetleri konuşlandırdı 22-09-2020 tarihinde eklendi
Suudilerin İsrail'le normalleşmesi sadece bir zaman meselesi 22-09-2020 tarihinde eklendi
İsrail’le normalleşen Bahreyn'de, Kudüs Şehitleri Bölüğü kuruldu 16-09-2020 tarihinde eklendi
Sokotra Adası’nda BAE-Suud-İsrail işbirliği 13-09-2020 tarihinde eklendi
Aden'de Emirlikler ve İsrail karşıtı gösteri 12-09-2020 tarihinde eklendi
ABD’den 24 Suudi yetkili için şok karar 12-09-2020 tarihinde eklendi
Ensarullah, Me’rib şehrinin kapılarına dayandı 09-09-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım