HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
27-06-2019 tarihinde, 00:14 saatinde eklendi
Düşürülen Amerikan uçağıyla ilgili yeni ayrıntılar
Düşürülen Amerikan uçağıyla ilgili yeni ayrıntılar
İranlı insansız hava aracı uzmanı Binbaşı Muhammed Ali Hodabahş, Amerikan casus uçağının düşürülmesiyle ilgili yeni ayrıntıları açıkladı.

YDH-İran Kanal-1 televizyonunda bir programa konuk olan Binbaşı Mohammed Ali Hodabahş, İran Devrim Muhafızları tarafından düşürülen Amerika’ya ait MQ4-C insansız casus uçağının Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Zafra hava üssünden havalandığını söyledi.

Uçağın görevi ve nasıl düşürüldüğüyle ilgili bilgi veren Binbaşı Hodabahş, şunları söyledi:

“Bu insansız hava aracının görevi, sensörlerini kullanarak keşif ve casusluk yapmaktır. Askeri konularda istihbarat hakimiyeti en belirleyici şeydir. Bu hakimiyet öyle bir şekilde kurulmalıdır ki bölgedeki uçan ve yüzen tüm askeri araçlar gözetim altında olmalıdır. Bu uçak da havalandığı andan itibaren gözetimimiz altındaydı. 

Bu uçak dönüş yolunda sabah saat 4’te hava sahamızı ihlal ettiğinde irtifası 50 bin feetin üstündeydi. Onunla birlikte olan P-8 uçağı da 30 bin feet irtifadaydı ve MQ-9 insansız hava aracıyla daha az mesafede uçuyordu.” 

Veri alışverişlerini izlemek için bu üç uçağı da gözetim altında bulundurduklarını belirten Binbaşı Hodabahş, Amerikan P-8 uçağının deniz devriyesi görevi yaptığını ve MQ4-C insansız uçağı ile de irtibatlı bulunduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı haberlerde P-8 uçağında 9 mürettebatın bulunduğu söylendi; ancak ABD Başkanı uçakta 38 mürettebatın bulunduğunu ve bunun düşürülmemesini takdir ettiklerini söyledi. Biz ateş açarak dünyanın en modern teknolojisinin çenesine yumruk attık. Amerika, hava üstünlüğünden söz ediyor. Halbuki biz soğukkanlı davranıyor kendimizi tutuyoruz; kendimizi tutmadığımız anda kesinlikle böyle olmayacak. 

U-2 gibi bu uçaklar hiçbir zaman isabet almadılar, U-2 yalnızca bir defa pilot hatası yüzünden kaza yaptı. 

Biz eğer bu uçağı 50 bin feetin üstündeki bir irtifadayken vurabiliyorsak İran İslam Cumhuriyeti dünyaya şu mesajı veriyor: Onların artık canlarının her istediğini yapabildiği ve bizim de seyirci kaldığımız bir hava üstünlüğü yok. Bizim sınırlarımızı koruma konusunda şakamız yok, sınırlarımız kırmızıçigidir. 

Güneydeki silahlı kuvvetlerimiz kendine hakim davranıyor, Amerikalılar da şimdiye kadar hava sahamızı ihlal etmemişti. Onlar böyle bir şey yaptıklarında bizden kesin karşılık göreceklerini biliyorlar.”

Düşürülen Amerikan uçağı ile ilgili de bilgiler veren ve Amerikalıların bu uçağı İran hava savunmasını sınamak için gönderdiğine dair yorumlara değinen İranlı askeri uzman şunları söyledi:

“Bu, MQ-4C tipi bir insansız uçaktı. Bu uçak kendi türünde en ileri teknolojiye sahip. Bundan yalnızca iki örnek operasyonel olarak kullanıldı ve biz de onu Zafra’da izledik.

Biz terörist Amerikan rejiminden söz ediyoruz. Onlar kendi güçlerine ve askeri donanımlarına zarar geleceğine yüzde bir ihtimal dahi verse operasyonu derhal durdurur. Trump da zaten bunu yaptı.

Ateş açarak verdiğimiz ikinci mesaj da şuydu: Amerikalılara, İran’ın üzerine F-35 veya F-22 de gönderdiklerinde onlara da aynı müdahalenin yapılacağı gösterildi.  

Dünyadaki hava savunma sistemlerinin bir hata payı vardır. Mesela iki veya üç füzeyle hedefi vururlar. Bu, Patriot gibi hava savunma sistemlerinde de vardır. Fakat biz 3 Hordad hava savunma sistemiyle Amerikan insansız uçağını vurmak için 2 veya 3 füzeye gerek olmadığını gösterdik. 

Amerikalılar, uçağın tanıtım sistemlerini kapatarak, radyasyon emici madde kullanarak ve yapısındaki radar düzeyini azaltarak Devrim Muhafızlarının gözünden uzak kalabileceklerini sandılar. Bu uçağın gövdesi bir tür arı kovanıdır ve iki duvarla güçlendirilmişti. Bu gövde çeşitli frekanslarda gizli kalmaktadır. 

3 Hordad hava savunma sistemlerini yapma düşüncesi 2004 yılında oluştu. Bu sistem tamamen Devrim Muhafızları Hava-Uzay komutanlığının genç uzmanları tarafından yapıldı. Bu sistemler 90 bin feete ve 100 kilometre menzile kadar olan hedeflere ateşlenebilir.”

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İran’dan İngiltere’ye misilleme 19-07-2019 tarihinde eklendi
İran: 300 kilo zenginleştirilmiş uranyum sınırını geçtik 01-07-2019 tarihinde eklendi
Suudiler ve Emirliklerden İran konusunda geri adım 27-06-2019 tarihinde eklendi
Düşürülen Amerikan uçağıyla ilgili yeni ayrıntılar 27-06-2019 tarihinde eklendi
Trump: Bin Salman’a dedim ki İran’a saldırı için para vermelisin 24-06-2019 tarihinde eklendi
İran’a dörtlü uyarı 23-06-2019 tarihinde eklendi
ABD: İran, tüm arabuluculuk önerilerini reddetti 23-06-2019 tarihinde eklendi
Trump: İran, asker taşıyan uçağımızı düşürmedi 23-06-2019 tarihinde eklendi
İran: İsteseydik ABD’nin P-8 uçağını da düşürebilirdik 22-06-2019 tarihinde eklendi
Amerikan uçağını düşüren füze 20-06-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Barış Pınarı’nda neye niyet neye kısmet
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım