HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
07-11-2019 tarihinde, 17:12 saatinde eklendi
Mazlum Kobani: ABD, siyasi çözüme kadar Suriye’de kalmalı
Mazlum Kobani: ABD, siyasi çözüme kadar Suriye’de kalmalı
Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Kobani, Amerika’nın Suriye’de petrol peşinde olmadığını söyledi.

YDH- Irak Kürdistan Bölgesinden yayın yapan Rudaw’a demeç veren SDG Komutanı Mazlum Kobani, Amerika’nın Suriye’de kalmasının ve denklemin bir parçası olmasının iyi olacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektupta “General” diye bahsettiği ve Erdoğan’dan kendisiyle müzakere etmesini istediği SDG Komutanı Mazlum Kobani, şöyle dedi:

“Herkes biliyor ki Amerika’nın petrole ihtiyacı yok, Onlar bu petrolün IŞİD’in eline, Suriye rejiminin eline veya başkalarının eline geçmesini istemediklerini söylüyorlar. Amerikalılar, bu dengenin bir parçası olarak burada kalmalı” dedi.

Amerika’nın soruna siyasi bir çözüm bulununcaya ve yeni anaysa hazırlanıncaya kadar Suriye’de kalmasının iyi olacağını belirten Mazlum Kobani, Amerika’nın “Barış Pınarı” operasyonu konusundaki tavrıyla ilgili olarak da “Amerika ağırlığını kullanmalı ve Türkiye’ye saldıramazsınız demeliydi.Trump’ın Erdoğan’a saldırmayacaksın demesi yeterliydi; ama Amerika, Türkiye ile olan çıkarlarının ve ilişkilerinin zarar görmesini istemiyor” dedi.  

Trump’ın Kürt halkının çıkarlarıyla Türkiye’nin çıkarlarını karşılaştırdığında Kürt halkını değil Türkiye’yi tercih ettiğini belirten Mazlum Kobani, Amerikalıların Türkiye’nin büyük bir saldırı yapması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını söylediklerini; ancak Türkiye’nin ilerleyişini durdurmadıklarını söyledi ve bu konuda Amerika’yı eleştirdiklerini ifade etti.

Mazlum Kobani, Suriye devleti ile olan ilişkileri konusunda da şunları söyledi:

“Bizim Suriye devleti ile anlaşabilmemiz için iki temel şartımız var. Birincisi anayasal çerçevede Suriye’nin genel yönetiminin bir parçası olarak öz yönetim, ikincisi de Suriye Demokratik Güçleri’nin özerk bir statüye sahip olması.”

Suriye devletinin ise SDG’nin birer şahıs veya komutan olarak Suriye ordusuna katılmasından yana olduğunu belirten Mazlum Kobani, kendilerinin ise bunu kabul edemeyeceklerini söyledi.

Amerika’nın çekildiği ve Türkiye’nin de operasyona başladığı günlerde Suriye ordusuna ülkenin sınırlarını savunma çağrısında bulunan Mazlum Kobani, Türkiye sınırı bölgesine konuşlanan Suriye ordusunun göreviyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Suriye hükümetinin görevi Türkiye’yi durmaya zorlamak değildir. Silahı, teçhizatı, kabiliyeti bu görev için değildir. Sınır bölgelerine gelişleri, askeri değil siyasidir. (Suriye ordusu, Rusya’nın garantisiyle geldi. Türkiye, SDG burada olursa saldıracağım diyor: Ama biz Ruslarla Suriye hükümet güçlerinin resmi olarak sınırlarımıza girmesi konusunda anlaşma yaptık. Tüm sınırlarımıza, sadece Tel Temir’e değil, buraya konuşlandığında Türkiye ile karşı karşıya gelir. Türkiye, Rusya ile yaptığı anlaşmasına saygı gösteriyorsa Suriye rejimi güçlerine, Suriye hükümet güçlerine saldırmamalı. Anlaşmasına saygılı olmazsa saldırıya uğrar. Tabi, Suriye hükümet güçleri, askeri güçleriyle tanklarıyla, uçaklarıyla Türkiye askeri güçlerine karşı koyacak düzeyde değil. Bu meselede maksadı Türkiye’yi püskürtmek değil; fakat siyasi ve diplomatik bir yanı var. Eğer bu gerçekleşmezse orada sorumluluk Ruslara aitir ve onların sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir.”      

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den Irak’tan Suriye’ye askeri takviye 21-09-2020 tarihinde eklendi
Sputnik: Türkiye Rusya’nın İdlib önerisini reddetti 16-09-2020 tarihinde eklendi
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde! 12-09-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’deki el-Kaide merkezini vurdu 18-08-2020 tarihinde eklendi
ABD helikopterleri Suriye ordusuna saldırdı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Deyrezzor’da ABD-SDG toplantısı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Ukeydat aşiretinden SDG ve ABD’ye savaş ilanı 10-08-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım