HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
04-12-2019 tarihinde, 17:46 saatinde eklendi
SDG heyeti Suudi Arabistan’da
SDG heyeti Suudi Arabistan’da
Suriye Demokratik Güçleri’nden bir heyetin Suudi Arabistan hükümetinden yardım talep etmek için Riyad'ı ziyaret ettiği belirtildi.

YDH- Rus Nezavisimaya gazetesi tarafından yayınlanan haberde, Suriye Demokratik Güçleri'nden bir heyetin, Riyad yönetiminin resmi daveti üzerine Suriye'nin kuzeydoğu bölgesinin geleceği hakkında müzakere de bulunmak üzere Suudi Arabistan’a gittiği belirtildi.

Ziyaretin SDG ile işbirliğine bir süreden beri büyük önem atfeden Suudi rejiminin bölgede İran nüfuz alanının genişlemesine karşı koyma girişiminin bir parçası olduğu belirtiliyor.

SDG'ye yakın kaynaklar, heyetin Irak Kürdistan Bölgesi üzerinden Körfez bölgesine gittiğini aktarırken, ziyaretin gündem maddesinin İran dış politikası olduğu kaydedildi.

Haberde, ABD başkanı Trump’ın Suriye'nin kuzeyinde konuşlu askeri güçlerini çekmeyi duyurmasından sonra oluşabilecek boşluktan İran’ın faydalanabileceği konusunda Suudi yönetiminin kaygılarının bulunduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan'ın Suriye'nin kuzeyine ilgisinin Suudi ve SDG yetkilileri arasındaki yoğun temaslar sırasında somutlaştığı kaydedilirken, geçtiğimiz Haziran ayında Suudi Arabistan’ın Ortadoğu işlerinden sorumlu devlet bakanı Samir el-Sebhan'ın Deyr ez-Zor’u ziyaret ettiği hatırlatıldı.

Semir Sebhan'ın Deyr ez-Zor’da ABD'li diplomatların yanı sıra Arap aşiret şeyhleri ve YPG yöneticileri ile müzakereler yaptığının belirtildiği haberde, Sebhan’ın kendisi açısından ilk sayılmayan bu ziyaret sırasında Arap kabile şeyhlerine YPG'ye destek sunma çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Haberde, ABD'nin Suudilere, Suriye'de savaş nedeniyle özellikle de Suriye hükümetinin kontrolünde olmayan bölgelerde tahrip olmuş altyapıyı yeniden imar için büyük katkı sunmaya gücü yeten bölgesel bir güç olarak baktığının altı çizildi.

Suudi Arabistan’ın Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye nüfuzunu etkisiz hale getirmek için de çalıştığını ancak önceliğinin İran ve İran’la birlikte hareket eden silahlı gruplara karşı koymak olduğunun belirtildiği haberde, askeri uzmanların SDG ve Riyad arasında askeri işbirliğinin sürekli mevcut olduğunu, Suudi tarafının YPG’ye askeri destek ve eğitim sunulduğu ifade edildi.

Rusya uluslararası işler konseyinde uzman olan Kirill Siminof’un görüşlerine yer verilen haberde, Suudilerin Kürtlere mali destek sunduklarını, Suudi Krallığınının SDG'ye İran ve Türkiye'ye karşı bir araç olarak baktığını ve ABD tarafından desteklenmeleri koşuluyla Riyad’ın SDG’yi desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den Irak’tan Suriye’ye askeri takviye 21-09-2020 tarihinde eklendi
Sputnik: Türkiye Rusya’nın İdlib önerisini reddetti 16-09-2020 tarihinde eklendi
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde! 12-09-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’deki el-Kaide merkezini vurdu 18-08-2020 tarihinde eklendi
ABD helikopterleri Suriye ordusuna saldırdı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Deyrezzor’da ABD-SDG toplantısı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Ukeydat aşiretinden SDG ve ABD’ye savaş ilanı 10-08-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım