HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
05-12-2019 tarihinde, 22:56 saatinde eklendi
Hamas’tan ABD hastanesine onay
Hamas’tan ABD hastanesine onay
Gazze Şeridi'ni yöneten Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, ABD tarafından finanse edilen ilk sahra hastanesinin kurulmasını kabul etti.

YDH- Hamas’ın Gazze’de Amerikan sahra hastanesinin kurulmasına onay vermesi, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin yönetiminin tepkisine sebep oldu.

Filistin yönetimi, Trump yönetiminin Filistinlilere yönelik yardımların hepsini kesmesinin ardından Gazze’de bir Amerikan hastanesinin kurulmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD’nin bu kararının arkasında bir takım hedeflerin bulunduğunu dile getirerek, Hamas’ın Amerikan hastanesi kurulmasını onaylamasını eleştirdi. 

Iştiyye, “ABD, Kudüs hastanelerine verilen desteği kestikten ve Filistinli hastaların yaşamını tehlikeye attıktan sonra nasıl oluyor da Gazze Şeridi'nde bir hastanenin kurulmasını destekliyor?” ifadelerini kullandı.

ABD ilk kez Filistin topraklarından kendi seçtiği bir yerde yapılacak hastanenin bütün masraflarını karşılıyor.

Erez Sınır Kapısı'ndan sadece birkaç metre uzaklıkta bulunacak hastane, Gazze Şeridi ile işgal toprakları arasındaki sınırın yakınında, şeridin kuzeyinde yer alıyor. Ayrıca güvenlik bölgesi olarak sınıflandırılan bu bölgeye yaklaşmak mümkün değil.

Öte yandan, Hamas ve İslami Cihad kaynaklarının aktardığı bilgilere göre iki hareket, idarenin onayı alınmadıkça kendi unsurlarının hastaneye nakledilmemesi yönünde karar aldı.

Hastane inşaatı için 40 dönümlük bir alanda çalışmalara başlanırken, yetkili makamlar, gerekli ekipmanı Gazze'ye getirmeye başladı. ABD’li bir teknik heyet de, hastane inşaatını ve ekipmanların hastane içinde dağılımını denetlemek üzere Gazze Şeridi'ne geldi. 

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, bu hastanenin Mısır ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğuyla Hamas ile İsrail arasındaki anlaşma çerçevesinde geldiği açıklamasında bulundu. Ayrıca Filistin yönetiminin Gazze’deki hastalar için belirlediği hasta sevkiyatı oranını azaltmasının ardından böyle adım atıldığını söyledi.

ABD’li doktorlardan oluşacak ekibin gündüz saatlerinde hastanede çalışacağı, gece ise İsrail’deki konutlarına gidecekleri belirtiliyor.

Filistinli gruplar, söz konusu hastanenin Gazze üzerindeki kuşatmanın kırılmasına dair yapılan anlaşma kapsamında yapıldığını düşünüyor.

Ayrıca, Amerikan hastanesinde tedavi olmak, Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan tıbbi sevk şeklinde olacak. Bireysel hastaların hastaneye gitmeleri yasaklanacak.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Filistin’in birliği Biden'a bağlı 12-11-2020 tarihinde eklendi
Kassam Tugayları: İsrail füzelerinin kalıntılarından yeni roketler ürettik 14-09-2020 tarihinde eklendi
Aruri: Filistinli gruplar kapsamlı direnişte anlaştı 07-09-2020 tarihinde eklendi
Filistin ulusal birliği için önemli adım 02-09-2020 tarihinde eklendi
Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı 01-06-2020 tarihinde eklendi
Filistin’i ilhak komitesi toplandı 26-02-2020 tarihinde eklendi
Filistin’in yüzde 94 Trump planına karşı 15-02-2020 tarihinde eklendi
Yüzyılın sahtekarlığı planının haritası 29-01-2020 tarihinde eklendi
İngiltere’den BDS karşıtı yasa hazırlığı 17-01-2020 tarihinde eklendi
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı 18-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım