HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
20-12-2019 tarihinde, 18:50 saatinde eklendi
Yemen’de esir değişimi
Yemen’de esir değişimi
Yemen’de Sana hükümetiyle Suudi Arabistan destekli eski Cumhurbaşkanı Mansur Hadi'ye bağlı güçler arasında esir değişimi yapıldığı bildirildi.

YDH- El Mesire televizyonu, Taiz'de gerçekleştirilen esir değişiminde Mansur Hadi'ye bağlı güçlere mensup 75 esir karşılığında Yemen ordusu ve Halk Komitelerine mensup 60 esirin serbest bırakıldığını duyurdu.

Yemen Esir İşleri Ulusal Komitesi Başkanı Abdülkadir el-Murteza, Suudi Arabistan'ın sadece Suudi askerlerinin serbest bırakılmasında ısrar ettiğini öne sürmüş ve geçen yıl taraflar arasında, Birleşmiş Milletler gözetiminde imzalanan anlaşma gereği esir değişimini engellediğini söylemişti. 

El Murteza, Birleşik Arap Emirlikleri'nin de esir değişimini engellemeye çalıştığını ifade etmişti.

El Murteza ayrıca gerek Yemen ordusu ve Halk Komiteleri ve gerekse Suudi destekli Mansur Hadi güçlerinden 15 bin kişinin akibetinin belli olmadığını ve kayıp ya da esir olduklarının düşünüldüğünü belirtti.

Ensarullah ile Hadi'ye bağlı güçler arasında 2018 yılı Aralık ayında İsveç'in başkenti Stokholm'de yürütülen müzakerelerin ardından varılan anlaşmaya göre Hudeyde'de ateşkes ve askerlerin şehir dışına konuşlanması, esir değişimi ve Taiz ile ilgili bir anlayış beyanı açıklanması gerekiyordu.

Suudi rejiminin, savaştaki en büyük ortağı Birleşik Arap Emirlikleri'nin bu yılın başlarında birliklerini çekmesinin ardından, geniş çaplı bir ateşkes için Eylül ayından bu yana Ensarullah hareketiyle gayri resmi görüşmeler yaptığı bildiriliyor.

Kızılay değil, istihbarat servisi

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri Kızılayının, insani yardım bahanesiyle bulunduğu Yemen'de istihbarat topladığı ve hak ihlallerinde bulunduğu bildirildi. 

Arabic Post'un yayınladığı rapora göre örgüt, insani ve gönüllü çalışma kisvesi altında, Yemen halkının içine sızıyor, bilgi topluyor ve izlenimleri kayıt altına alıyor. 

Abu Dabi'nin Yemen'in pek çok ilinde, yaşları 12 ila 18 arasında değişen yüzlerce gönüllü çalışanı var. Bu çalışanların bazıları 500 Suudi Riyali maaş alıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Kızılayının, faaliyetlerini, Abu Dabi tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi'nin etkin olduğu güney Yemen'de yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Kızılayı adına çalışan bir gönüllünün iddiasına göre kadın gönüllüler, örgütün faaliyetlerini ifşa etmeleri durumunda cinsel saldırı ile tehdit ediliyor. Çoğu da korkudan bir şey anlatmıyor ya da şikayetçi olmuyor.

Bu gönüllü, kendilerine tahsis edilen mobil cihazların da gönüllüler ile ihtiyaç sahipleri arasında geçen tüm görüşmeleri kaydettiği ve çevre hakkında bilgi topladığından şüphelendiklerini söyledi.

Rapora göre, Birleşik Arap Emirlikleri, topladığı istihbaratlar ile Yemen halkı arasında huzursuzluk ve güvensizlik yaratmak ve provokasyonlar çıkarmak için çalışıyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudilerin terörist ilan ettiği Yemenli İhvancılar, Türkiye’ye kaçıyor 16-11-2020 tarihinde eklendi
Bin Salman: İsrail’le normalleşirsek İran beni öldürür 22-10-2020 tarihinde eklendi
BAE ve İsrail, Sokotra'da askeri üsler kurmaya başladı 25-09-2020 tarihinde eklendi
ABD Katar’a uzay kuvvetleri konuşlandırdı 22-09-2020 tarihinde eklendi
Suudilerin İsrail'le normalleşmesi sadece bir zaman meselesi 22-09-2020 tarihinde eklendi
İsrail’le normalleşen Bahreyn'de, Kudüs Şehitleri Bölüğü kuruldu 16-09-2020 tarihinde eklendi
Sokotra Adası’nda BAE-Suud-İsrail işbirliği 13-09-2020 tarihinde eklendi
Aden'de Emirlikler ve İsrail karşıtı gösteri 12-09-2020 tarihinde eklendi
ABD’den 24 Suudi yetkili için şok karar 12-09-2020 tarihinde eklendi
Ensarullah, Me’rib şehrinin kapılarına dayandı 09-09-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım