HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
17-01-2020 tarihinde, 22:44 saatinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor
Trump terörü Lahey’e taşınıyor
İran, General Kasım Süleymani suikastindeki sorumluluğunu itiraf eden Amerikan Başkanı ve ordusunu Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet ediyor.

YDH- Business Insider’in haberine göre İran yargı erki adına açıklama yapan sözcü Gulam Hüseyin İsmaili, General Kasım Süleymani'nin suikast düzenlenerek öldürülmesiyle ilgili olarak Lahey Ulsulararası Ceza Mahkemesine başvuracaklarını söyledi. 

İsmaili, İran İslam Cumhuriyeti, Irak ve Lahey mahkemesine, ABD ordusu ve hükümeti ile Başkanı Donald Trump aleyhine başvuruda bulunacaklarını belirtti.

ABD ordusunun Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani ve Irak Halk Seferberlik Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendise'i hedef alan suikastının hiç şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde terörist bir eylem olduğunu söyleyen İsmaili, Trump'ın da işlediği suçu itiraf ettiğini ifade etti.

ABD, uyguladığı dış politikasına engel olabileceği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesine üye olmamış olsa da suikastin mahkemeye taşınması, dış ilişkilerini zora sokabilir.

İran, davayı kazanabilir

Zira uluslararası tanınmışlığa sahip, Birleşmiş Milletler Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'a göre İran'ın mahkemeyi kazanma ihtimali mevcut. 

Süleymani'nin katledilmesinden kısa bir süre sonra bir tweet atan Callamard, ABD Başkanı Donald Trump'ın iddia ettiği gibi, bir ülkenin kendini savunma adına ölümcül bir eyleme girişebilmesi için çıtanın oldukça yüksek olduğunu söyledi. 

Callamard, bunun için yakın bir tehdit olması gerektiğini belirtti. ABD yönetimi ise yakın tehdit olduğu iddiasını ispatlayabilmiş değil.

Callamard, 'Kasım Süleymani ile Ebu Mehdi el-Mühendis'in hedef alınarak öldürülmesi, insan hakları dahil uluslararası hukukun ihlalidir. Böyle öldürme eylemlerinin yasal kapsamı oldukça dardır ve bunların bu olaya nasıl uygulanacağını düşünmek oldukça zor.' ifadelerini kullandı.

Callamard ayrıca Beyaz Saray'ın, 'İran'ın gelecekteki saldırı planlarını engelleme' açıklamasının da oldukça belirsiz olduğunu zira gelecek ve yakının farklı olduğunu ve durumun uluslararası yasalara göre belirlenmesi gerektiğini yazdı.

Öte yandan bölgede görevli bir NATO askeri ateşesi, dava resmen açılmış olmasa da Trump yönetimi aleyhine bir karar çıkması durumunda ABD ve NATO'daki ortakları açısından ciddi bir problem teşkil edebileceğini söyledi. 

İsminin verilmesini istemeyen ateşe, Trump'ın suikast gerekçelerinin yasadışı olduğunu hatırlattı ve İran'ın elinin oldukça güçlü olduğunu ifade etti.

Askeri yetkili, İran'ın ABD ile Avrupa arasındaki mesafeyi korumak gibi büyük bir planı olduğunu öne sürdü.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Biden’a nükleer anlaşmaya dönme uyarısı 12-11-2020 tarihinde eklendi
İran: ABD’nin bölgede 25 gizli laboratuvarı var 25-10-2020 tarihinde eklendi
Aliyev: İran’ın güvenliği Azerbaycan’ın güvenliğidir 06-10-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Emirliklere sert uyarı 07-09-2020 tarihinde eklendi
BM diplomatları: Amerikalılar saçmalığı abarttılar 22-08-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Venezuela’ya rafineri desteği 6. gemi varmak üzere 20-06-2020 tarihinde eklendi
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım