HABERLER    ASYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
20/04/2006 tarihinde, 08:27 saatinde eklendi
Zaman gazetesinden Baku-Tahran kışkırtması
SAAF- Türkiye’de yaptığı yayınlarda, İran’ın nükleer programıyla ilgili objektif bir tutum takındığı görüntüsü veren Zaman gazetesi, Azerbaycan baskısında İran’ın nükleer teknolojisini Azerbaycan’a yönelik bir tehdit olarak ortaya koydu.

SAAF- Türkiye’de yaptığı yayınlarda, İran’ın nükleer programıyla ilgili objektif bir tutum takındığı görüntüsü veren Zaman gazetesi, Azerbaycan baskısında İran’ın nükleer teknolojisini Azerbaycan’a yönelik bir tehdit olarak ortaya koydu.

 

Zaman gazetesinin Azerbaycan baskısında yer alan Aziz Mustafa, imzalı bir haber yorumda Azerbaycan’ın, İran’ın nükleer gücü karşısında “yakın ülkelerle” askeri ittifak arayışına girmesi gerektiği belirtildi.

 

Hazar konusunda Sovyetlerin yıkılmasıyla birlikte ortaya çıkan ve Hazar’a kıyısı olan tüm bölge ülkeleri arasında yaşanan kimi normal anlaşmazlıklara değinerek Azerbaycan’ı, ABD ile İran arasındaki askeri gerginliğin içine çekmeye çalışan haber, Azerbaycan’ın güvenliğinin de ABD, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki askeri ittifakla sağlanabileceğini belirtiyor.    

 

Gazete, İran’ın nükleer güç olduğunu açıklamasının, Azerbaycan’da rahatsızlık yarattığını iddia ederek iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda gelişmesine rağmen Hazar’ın hukuki statüsünün belirlenmesi konusunda ciddi görüş ayrılıklarının sürdüğünü ifade ediyor.

 

İran Ermenistan ilişkilerinin Erivan’ı Dağlık Karabağ konusunda cesaretlendirdiğini savunan gazete, Tahran’ın ise Bakû ile Washington arasındaki yakın ilişkiyi kıskandığını öne sürüyor.

 

Önceki ayın ortalarında dünya Azerbaycanlılarının Baku’de bir kurultay gerçekleştirdiğini ve İran’ın ise bundan rahatsızlık duyduğunu ifade eden gazete, bundan dolayı Azerbaycan’ın İran’dan gelen tehlike karşısında Türkiye ve ABD ile bir askeri ittifak kurması gerektiğini söylüyor.

 

ABD’nin Azerbaycan’ın hava ve deniz sınırlarının güvenliğini sağlamaya dönük girişimleri üzerine Tahran’ın Baku ile ilişkilerinde özenli davranmaya başladığını ifade eden Zaman gazetesi, dünya Azerbaycanlılarının 2. kurultayından sonra iki ülke arasında karşılıklı güvensizliğin arttığını söyleyerek Tahran’ın nükleer güç olması durumunda Azerbaycan’a karşı daha sert bir tutum izleyeceğini iddia ediyor.

 

“İran’ın nükleer güç olması, Azerbaycan’ın güvenliğini tehlikeye sokar mı?” şeklindeki bir soruyu Azerbaycan’daki siyasilere sorduğunu belirten gazete muhabiri, Vefa Gulizade’nin bu soruya, İran’ın nükleer güç olmasının, komşularına ve bu cümleden de Azerbaycan’a yarar getirmeyeceğini söyleyerek “Azerbaycan kendi güvenliğini sağlamak için yakın ülkelerle askeri ittifak arayışına girmelidir” şeklinde cevap verdiğini belirtiyor.

 

ABD yönetimi, İran’a komşu olan ülkelerde Tahran’a karşı yürütülecek propaganda ve psikolojik savaş faaliyetleri için milyonlarca dolar tutarında bütçe ayırdığını açıklamıştı.

 

Öte yandan resmi bir ziyaret için Baku’de bulunan İran Savunma Bakanı Muhammed Neccar İrna’ya yaptığı açıklamada, Azerbaycan ziyaretinin amacını işbirliği imkanlarının araştırılması ve geçmişte yapılan anlaşmaların hayat geçirme yollarının araştırılması olduğunu ifade etti.

 

İran ve Azerbaycan’ın iki komşu ve dost ülke olduğunu hatırlatan Neccar,’’ İki ülkenin ortak sınırları mevuttur ve İran, Azerbaycan’ın güvenliğini kendi güvenliği saymaktadır’’ dedi.

 

Geçen senelerde yapılan anlaşma gereği iki ülke Savunma Bakanlarının dönüşümlü olarak karşılıklı ziyarette bulunduğunu ifade eden Neccar, ziyaretinin Azerbaycan savunma bakanı Safer Abiyev daveti üzerine yapıldığını ifade etti.

 

Ziyaretinin Azerbaycan basınında iddia edildiği gibi ABD’nin muhtemel İran’a saldırısıyla ilgisi olduğuna dair iddialarını reddeden Neccar, “Bize göre ABD’nin, İran’a saldırısı gerçeklerle örtüşmemekte ve bunu ABD’li yetkililer de ilan etmektedir. Biz her türlü tehdit ve saldırıyı püskürtecek güce sahibiz, fakat bize göre müzakere en iyi çözüm yoludur’’ dedi.

 

Ziyaretinin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ABD ziyareti öncesi yönünde yapılan iddialara değinen Neccar, “Benim ziyaretim çok daha önceden planlanmıştı. İran ve Azerbaycan kendi politikaları olan iki bağımsız ülkedir ve biz Azerbaycan liderlerinin iradesine ve bu ülkenin bağımsızlığına inanıyoruz ve bizim karşılıklı güvenimiz bu kabil iddialara yer vermemektedir’’ dedi.

 

Neccar 3 günlük Azerbaycan ziyareti sırasında Savunma Bakanının yanı sıra, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Savunma Sanayi Bakanı ile de görüşecek.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den Taliban’a İran’la ilişkini kes şartı 15-01-2020 tarihinde eklendi
Keşmir için siyonist yerleşim tavsiyesi 27-11-2019 tarihinde eklendi
Rusya: Viyana ilkeleri BM’de garanti altına alınmalı 16-12-2015 tarihinde eklendi
IŞİD etkisi Çin’e ulaştı 22-09-2014 tarihinde eklendi
Taliban’dan IŞİD liderine biat 20-08-2014 tarihinde eklendi
Afganistan’da Taliban’a karşı yeni bir grup 06-06-2014 tarihinde eklendi
ABD operasyonu, Taliban'a mı Afganistan'a mı 13-10-2013 tarihinde eklendi
Taliban Katar’daki bürosunu kapattı 09-07-2013 tarihinde eklendi
Taliban: ABD’yle görüşeceğiz; ABD: Planlı görüşme yok 20-06-2013 tarihinde eklendi
Afganistan, ABD ile müzakereleri askıya aldı 19-06-2013 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım