HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
27/12/2009 tarihinde, 17:02 saatinde eklendi
Nasrullah: İslam, Muhammedi başladı Hüseyni devam etti
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyydi Hasan Nasrullah, bugün aşura merasimleri münasebetiyle Beyrut’un güneyinde bir konuşma yaptı.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyydi Hasan Nasrullah, bugün aşura merasimleri münasebetiyle Beyrut’un güneyinde bir konuşma yaptı.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Beyrut’un Dahiye semtindeki Seyyidu’ş- Şuheda meydanında televizyon aracılığıyla yaptığı konuşmada Aşura felsefesini açıklayarak Hz. Hüseyin’in güç ve iktidar için kıyam etmediğini belirtti ve “İmam Hüseyin aşurada bize öğretti ki, İslam’ın vacipleri ve bizim İslam karşısındaki sorumluluklarımız söz konusu olduğunda, mukaddesatımız ve vatanımız söz konusu olduğunda kendi canımızı feda etmeliyiz” dedi.

 

Halkın, ulemanın ve aydınların onlarca yıldır direnişe destek verdiğini belirten Nasrullah, halka hitap ederek “Bugün dünyanın önünde şunu söylemeliyim ki siz, gerçekten Ebu Abdullah el-Hüseyin’in gerçekten vefalı, samimi, aşıkları ve dostlarısınız” dedi.

 

“Siz, İmam Hüseyin ile birlikte oldunuz, sizin mücadele erleriniz, İslam ümmetine büyük zaferler hediye etti. Biz bu ruhla devam edeceğiz, silahımızın olmadığı dönemlerde de silaha sahip olduğumuz bugünlerde de bizim gücümüzün sırrı işte bu ruhtur. Böylesi bir ruhla Direniş’in silahı farklı bir anlam ve mahiyet kazanacaktır” diyen Nasrullah, İmam Hüseyin’in kıyamının da İslam’ın korunması konusunda elde edilen kazanımlar bakımından büyük bir zafer olduğunu söyledi.

 

Hizcri 60’lı yıllarda İslami değerlerin ortadan kaldırıldığını, sıradan halkın ve Peygamber’in Ehlibeytinin Mescid-i Nebevi’de ve Kabe’de bile güvende olamadığını belirten Hizbullah genel Sekreteri Nasrullah, “Bir din olarak İslam ve İslami değerler tehlikeye düştüğü zaman, bunu savunmak için kurbanlar sunmamız gerekiyor. Bunun bir benzeri Bedir ve Uhud’da da yaşanmıştı” diye konuştu.

 

İmam Hüseyin’in hareketinin sınırlı bir ıslahatın çok ötesinde bir anlamı olduğunu belirten Seyyid Nasrullah “İmam İslam’ın korunmasının ve İslam ümmeti içerisinde hakkın, dinin ve Peygamberin sünnetinin ihyasının peşindeydi” dedi.

 

İmam Hüseyin’in hareketinin hedefleriyle Lübnan ve Filistin direnişlerinin hedefleri arasında mukayeselerde bulunan Nasrullah, “hangi açıdan bakarsak bakalım İmam Hüseyin zafer kazanmıştır; çünkü zafer, hedeflerin gerçekleştirilmesi ve düşmanı hedefine ulaşma konusunda başarısız kılmaktır. Hatta, bunun sonunda düşman sağ kalmış olsa bile…” dedi.

 

“İslam dini Muhammedi başladı, Hüseyni devam etti” diyerek Peygamberin “Hüseyin benden ben de Hüseyin’denim, Allah, Hüseyin’i seveni sever” şeklindeki hadisini nakleden Nasrullah, sözlerini şöyle sürdürdü: “İmam Hüseyin, mevcut gerçekliği değiştirdi. İmam Hüseyin’den sonra başlayan devrim, İmam Hüseyin’in kıyamının İslam’ın korunması yolundaki kazanımlar açısından büyük bir zafer olduğunun göstergesi oldu.”

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
02:12 (14.08.2020)
Irkçı İsrail rejimine ait helikopterler Gazze'nin doğusundaki Şucaiye'yi vurdu.
01:01 (14.08.2020)
Amerika'nın İsrail Büyükelçisi: Batı Şeria'nın ilhakını durdurma kararı geçici.
01:00 (14.08.2020)
Trump'ın damadı: İsrail ile Emirliklerin anlaşması, bir buçuk yıllık görüşmelerin sonucu.
01:00 (14.08.2020)
Wall Street Journal, Amerika'nın İran'a ait yakıt taşıyan dört gemiyi durdurduğunu ve bu gemilerin şu anda Houston'a doğru hareket etmekte olduğunu bildirdi.
01:00 (14.08.2020)
İsrail Kanal 11'e açıklama yapan İsrailli bir kaynak: Bahreyn, İsrail'le ilişkilerini normalleştirdiğini açıklayan bir sonraki ülke olacak.
02:43 (13.08.2020)
El Cezire: Amerikan Merkez Kuvvetleri Komutanlığı: İki gemi ve bir helikopterle desteklenen İran kuvvetleri uluslararası sularda bir gemiyi ele geçirdi.
23:48 (12.08.2020)
Irak'ın Nasıiye kentinde Amerikan askeri konvoyuna saldırı düzenlendi. Saldırıyı "İkinci 1920 Devrimi Tugayları" adlı örgüt üstlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım