HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
09/03/2010 tarihinde, 20:48 saatinde eklendi
Hizbullah: Bazı 14 Martçılar İsrail tezlerini savunuyor
YDH- Lübnanlı siyasi grupların ulusal savunma stratejisi belirlemek üzere yaptığı diyalog toplantıları sürerken Hizbullah, bazı kesimlerin toplantıda adeta İsrail’in tezlerini sabvunduğunu açıkladı.

YDH- Lübnanlı siyasi grupların ulusal savunma stratejisi belirlemek üzere yaptığı diyalog toplantıları sürerken Hizbullah, bazı kesimlerin toplantıda adeta İsrail’in tezlerini sabvunduğunu açıkladı.

 

Hizbullah’ın Uluslar arası ilişkilerden sorumlu yetkilisi Ammar Musevi, bugün sekizincisi yapılan ulusal diyalog toplantısında 14 Martçı bazı Hıristiyan grupların adeta İsrail’in tezlerini savunduğunu söyledi.

 

14 Martçı bazı Hıristiyan grupların Hizbullah’ı ulusal diyalog toplantılarında İran’ın ve Suriye’nin temsilcisi gibi davranmakla suçlamalarını değerlendiren Ammar Musevi, İsrail’in Lübnan’a yönelik daimi bir tehdit olduğunu ve ulusal diyalog toplantılarında ulusal stratejilerin konuşulması gerektiğini söyledi.

 

Dürzi Lider Velid Canbolat, Hizbullah’ın silahını tartışmanın anlamsız olduğunu ifade etti.

 

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesine demeç veren İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat, Hizbullah’ın silahını tartışmanın anlamsız olduğunu belirterek Hizbullah’ın askeri kanadı olan Direniş’in orduya katılması meselesinin ancak Lübnan ordusunun İsrail’e karşı tam olarak güçlenmesi durumunda gündeme gelebileceğini söyledi.

 

“Ancak, Direniş için uygun askeri ve siyasi şartların sağlanması ve ordunun güçlendirilmesi durumunda Direniş’in Lübnan ordusuna katılmasından söz edilebilir” diyen Canbolat, savunma stratejisi meselesinin milli ve siyasi bir mesele olduğunu ve bu konunun uygun şartlar altında ve hesaplı bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın davetiyle ülkedeki siyasi gruplar arasında bugün sekizincisi yapılan ulusal strateji belirlemeye dönük diyalog toplantısıyla ilgili açıklamada bulunan Dürzi Tevhid Partisi Lideri Viam Vehhab da toplantıya katılacaklar konusunda doğru ölçütler belirlememekle suçlayarak Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ı eleştirdi ve yüz yıl da sürse böyesi bir toplantıdan somut sonuçlar elde edilemez” dedi.

 

Toplantıda biri Lübnan’ın güçlendirilmesini diğeri de İsrail karşısında teslim olunmasını amaçlayan iki programın söz konusu olduğunu belirten Hizbullah müttefiklerinden Viam Vehhab, “Hükümet İsrail tehditleri karşısında halkı Direniş’le dayanışmaya yönlendirmelidir; ama bazıları maalesef bu tehditlere karşı hiçbir tepki vermemektedir” dedi.

 

Lübnan Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Mişel Aun da toplantı sonrasında düzenlediği basın toplantısında ülke savunması için hazır olduklarını belirtti ve Lübnan ordusunun klasik bir ordu olarak İsrail’e karşı koymada yeterli olmadığını Hizbullah’ın askeri gücü olan Direniş’in korunmasının zaruri olduğunu söyledi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım