HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
14/03/2010 tarihinde, 00:09 saatinde eklendi
Hizbullah’tan İran’a BM Güvenlik Konseyi’nde destek
YDH- Hizbullah’ın hükümet üzerindeki nüfuzunu kullanarak Güvenlik Konseyi geçici üyesi olan Lübnan’ın İran’a yönelik yaptırım kararına aleyhte oy vermesini sağlayacağı öne sürüldü.

YDH- Hizbullah’ın hükümet üzerindeki nüfuzunu kullanarak Güvenlik Konseyi geçici üyesi olan Lübnan’ın İran’a yönelik yaptırım kararına aleyhte oy vermesini sağlayacağı öne sürüldü.

 

Lübnan’da yayımlanan Daily Star gazetesine demeç veren ancak isminin açıklanmasını istemeyen Avrupalı bir bayan diplomat, Batılı ülkelerin 2010 yılının ocak ayından itibaren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilen Lübnan’ın İran’a yaptırım öngören karar lehinde oy vermeyeceğini düşünmeye başladığını açıkladı.

 

Batılı ülkelerin Hizbullah’ın Lübnan hükümeti üstündeki nüfuzunu ve Hizbullah’la İran arasındaki ilişkiyi çok iyi bildiğini belirten Avrupalı diplomat, Daily Star gazetesine yaptığı açıklamada Lübnan’ın Güvenlik Konseyi’nde İran aleyhine oy vermesi durumunda ülkede son derece etkili olan Hizbullah’ın Hariri hükümetine büyük sorunlar yaşatacağını söyleyerek BM’deki Lübnan heyetinin bu konuda herhangi bir açıklama yapmaktan sakındığını ifade etti.

 

Batılı ülkelerin Birleşmiş Milletlerde düzenlenecek olan nükleer silahların yayılmasını önleme konvansiyonunu (NPT) gözden geçirme toplantısıyla eş zamanlı olarak İran’a yaptırım öngören bir karar tasarısı sunmayı umduğunu belirten Avrupalı diplomat, NPT konusunda muhtemel revizyonların görüşüldüğü bu toplantıların beş yılda bir yapıldığını hatırlatarak bu yılki toplantının da 3 veya 28 Mayıs’ta düzenleneceğini söyledi.

 

ABD ve müttefiki olan Batılı ülkelerin, Lübnan’ın mayıs ayında bir aylığına Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını üstlenecek olmasından dolayı İran’a yönelik yaptırım içeren karar tasarısını nisan ayında Güvenlik Konseyi’nin gündemine getirmeyi planladığı bildiriliyor.

 

Beyrut Amerikan Üniversitesi öğretim üyelerinden Hilal Haşan, Daily Star gazetesine demeç veren Avrupalı bayan diplomatın Lübnan’ın İran aleyhindeki yaptırım kararına olumlu oy vermeyeceği yönündeki sözlerini teyit ederek “Evet bunun başlıca sebebi de İran’ın Hizbullah üzerindeki nüfuzu, Hizbullah’ın da Lübnan içerisindeki gücüdür” dedi.

 

Lübnanlı akademisyen 14 Martçı grupların Hizbullah’ın silahının bir parçası olarak nitelediği telefon şebekesini kaldırmaya çalışması yüzünden yaşanan 2008 yılının mayıs ayındaki kanlı olayları İran’la bağlantılı göstererek “Lübnan artık 2008 yılının mayıs ayında yaşanan kanlı olayları bir daha yaşamak istemiyor, bu yüzden de BM’deki Lübnan heyeti, bu oylamaya katılmayacak” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım