HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
29/10/2010 tarihinde, 03:42 saatinde eklendi
Hizbullah’tan uluslar arası mahkemeye boykot çağrısı
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan halkından Refik Hariri cinayetini soruşturan uluslar arası mahkemeyle hiçbir şekilde işbirliği yapmamalarını istedi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan halkından Refik Hariri cinayetini soruşturan uluslar arası mahkemeyle hiçbir şekilde işbirliği yapmamalarını istedi.

 

Bugün el-Menar televizyonu aracılığıyla bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Refik Hariri cinayetini soruşturan uluslar arası mahkemenin topladığı bilgileri İsrail’e verdiğini belirterek Lübnan halkından bu mahkemeyi boykot etmesini ve hiçbir şekilde bu mahkemeyle işbirliği yapmamasını istedi.

 

Konuşmasının başında İsrail’in Ummu’l- Fehm’de Filistinlilere yönelik saldırısına değinen ve Arap ve İslam ülkelerinin İsrail’in Kudüs’ün Yahudileştirilmesi yönündeki çabaları ve Filistinlilere yönelik saldırıları karşısındaki sessizliğini eleştiren Seyyid Hasan Nasrullah, Ummu’l- Fehm’deki saldırının sıradan ve geçiştirilebilecek nitelikte bir olay olmadığını söyledi.

 

Refik Hariri ailesine ve partisinin müttefiklerine duyduğu saygıdan dolayı şimdiye kadar Hariri cinayetiyle ilgili uluslar arası mahkeme konusunda daha açık bir dille konuşmamayı tercih ettiğini belirten Seyyid Nasrullah, uluslar arası mahkemenin iki müfettişinin Beyrut’un Dahiye semtindeki bir hastanenin kadın doğum kliniğinden 2003’ten bu güne kadar olan doğumlarla ilgili dosyaları talep etmesinin bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

 

Hastane yetkililerinin müfettişlere tepki göstermesi üzerine Lübnan savcısının derhal harekete geçerek soruşturma başlatmasını büyük bir şaşkınlıkla izlediğini kaydeden Seyyid Nasrullah, Lübnan adli makamlarının Hariri cinayeti konusunda yalancı tanıklıkta bulunanlarla ilgili olarak hala hiçbir girişimde bulunmayışını eleştirdi.

 

Uluslar arası mahkemenin Lübnan’daki önce özel üniversitelerden daha sonra da resmi üniversitelerden 2003 ila 2006 yılları arasındaki tüm öğrencilerin dosyalarını, ülkedeki tüm telefon şirketlerini ve pasaport dairesini denetlediğini, çok sayıda kişin parmak izlerini aldığını, birçok kişinin DNA bilgilerini hatta elektrik idaresinden kullanıcıların listesini talep ettiğini belirten Seyyid Nasrullah, bütün bunlara rağmen şimdiye kadar Hizbullah Hariri cinayetinin aydınlatılmasını engelliyor denmesin diye sustuğunu ancak Dahiye’de yaşanan son olaydan sonra artık susmayacağını söyledi.

 

Uluslar arsı mahkemenin talep ettiği bilgilerin Hariri cinayeti soruşturmasıyla ilgisini sorgulayan Seyyid Hasan Nasrullah, uluslar arası mahkemenin elde ettiği bu bilgilerin İsrail’e aktarıldığını belirterek Lübnan halkından uluslar arası mahkemeyi boykot etmesini ve hiçbir şekilde bu mahkemeyle işbirliği yapmamasını istedi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Amerika’nın uluslar arsı mahkemeye aralık ayına kadar ön iddianameyi yayımlaması konusunda baskı yaptığına da dikkat çekerek Washington’un Suriye ve Suudi Arabistan’ın Lübnan’da güvenlik ve istikrarın korunması yönündeki girişimini de baltalamaya çalıştığını vurguladı.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları pazartesi başlıyor 05-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan hükümeti İsrail'i cesaretlendirdi 05-12-2019 tarihinde eklendi
Hariri başbakan adayını açıkladı 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım