HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
25/01/2011 tarihinde, 17:55 saatinde eklendi
“İktidar peşinde değiliz, Mikati hükümeti çözüm için fırsat”
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Necip Mikati’nin Hizbullah’ın başbakanı olduğu yönündeki iddiaları reddederek kendilerinin güç ve iktidar peşinde olmadığını açıkladı.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Necip Mikati’nin Hizbullah’ın başbakanı olduğu yönündeki iddiaları reddederek kendilerinin güç ve iktidar peşinde olmadığını açıkladı.

 

Erbain merasimleri dolayısıyla Lübnan’ın doğusundaki Baalbek kentinde telekonferans yoluyla bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan’da yaşanan son siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

8 Mart İttifakı’nın başbakan adayı Necib Mikati’nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesinden sonra Sa’d Hariri liderliğindeki 14 Martçı grupların düzenlediği şiddet eylemlerine değinen Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “14 Martçı bir aday başbakanlığa seçilse ve 8 Martçılar gösteri düzenleseydi, Batı’da ve Arap dünyasında bizler darbecilikle ve yasalara uymamakla suçlanırdık, halbuki şu an kimseden hiçbir ses çıkmıyor” dedi.

 

Hizbullah’ın 2006 yılına kadar tüm ısrarlara rağmen hükümete girmekten uzak durduğunu 2004’te ve 2005’te kendilerine yapılan tüm çağrılara rağmen hükümete girmeme yönündeki tutumlarını koruduklarını belirten Seyyid Nasrullah, “Biz, iktidar ve güç peşinde değiliz. Biz kendimizi Lübnan’ın savunmasına adamış bir partiyiz. Hükümetlerden şimdiye kadar hiçbir destek beklemedik, yeter ki bize karşı komplo kurulmasın” dedi.

 

2006 yılında savaş yoluyla, şimdi ise uluslar arası mahkeme ile Direniş’e karşı komplo kurulduğunu belirten Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, hükümetle ilgili tutumlarının bu tür komploları etkisiz bırakmaya yönelik olduğunu ve herhangi bir kilit bakanlığı elde etmek gibi bir amaçlarının bulunmadığını söyledi.

 

Necib Mikati’nin Hizbullah’ın adayı olduğu veya Ömer Kerami’nin adaylığı kabul görmeyince Hizbullah’ın Necib Mikati’yi aday gösterdiği yönündeki iddiaları bir iftira olarak niteleyen Seyyid Hasan Nasrullah, Mikati’nin 2005’te de geçici hükümete başbakanlık yapmış tanınan biri olduğunu belirtti ve tarafsız kişiliği ile tanınan Mikati’nin kuracağı hükümetin ülkede yaşanan bunalımın çözümü için bir fırsat sunduğunu ifade etti.

 

İsrail ve Amerika’nın Hizbullah’ı Lübnan’a hakim olmaya çalışmakla suçladığına ve Lübnan içinde buna paralel sözler söylendiğine değinen Nasrullah, “son dönemde Hizbullah’ın kendi adayıyla Lübnan’a hakim olmaya çalıştığına ilişkin sözler söyleniyor ve bununla meseleye mezhebi bir renk verilmeye çalışılıyor” dedi.

 

Mikati hükümetinin bir Hizbullah hükümeti olacağına ilişkin ifadelerin Direniş’e ve Hizbullah’a yönelik içeride ve dışarıda sürdürülen ve ABD ile İsrail’in körüklediği komplonun bir devamı niteliğinde olduğunu belirten Nasrullah, “Biz, şimdiye kadar hükümet veya iktidar peşinde olmadık ve bundan sonra da olmayacağız. Refik Hariri’nin şehadetinden önce de bizden hükümete katılmamız istenmişti; ama biz kabul etmedik çünkü biz güç ve iktidar peşinde değiliz” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım