HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
07/04/2011 tarihinde, 17:23 saatinde eklendi
14 Martçı lider: En çok para vereni hatırlayan fahişeler gibiyiz
YDH- Lübnan’daki 14 Martçıların Velid Canbolat’ın saf değiştirmemesi için Amerika’dan yardım istediğine dair görüşme ayrıntılarının yer aldığı WikiLeaks belgeleri yayımlandı.

YDH- Lübnan’daki 14 Martçıların Velid Canbolat’ın saf değiştirmemesi için Amerika’dan yardım istediğine dair görüşme ayrıntılarının yer aldığı WikiLeaks belgeleri yayımlandı.

 

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, WikiLeaaks’ta yer alan bazı belgeleri yayımlayarak Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Abdulaziz el-Hoca’nın 2007 başlarında görüştüğü Amerika’nın Lübnan Büyükelçisi Jeffrey Feltman’dan Suriye ve Direniş karşıtı 14 Martçı gruplara silah ve para desteği talep ettiğini bildirdi.

 

WikiLeaks’te yayımlanan belgede Suudi Arabistan Büyükelçisi Abdulaziz Hoca’nın Amerika’nın Beyrut Büyükelçisi Jeffrey Feltman’a “Suudi Arabistan’ın Lübnan’daki sorunun çözümü için uyguladığı stratejinin faydası olmadı. Biz şu an zor şartlar altında bulunuyoruz. Sa’d Hariri’yi, Velid Canbolat’ı ve hatta Semir Ca’ca’yı para ve silah bakımından desteklememiz gerekir” dediği bildirildi.

 

WikiLeaks’te yayımlanan bir belgede ise Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Başkanı Velid Canbolat’ın 11 Haziran 2006 tarihinde Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ayrıntıları ve Suudilerin Sa’d Hariri’ye verdiği mali destek konusunda Jeffrey Feltman’a bilgi verdiği ve “Kral Abdullah Cidde’de yaptığımız görüşmede bizimle işbirliği yapmadı. Bize cevap vermedi, sadece yüzümüze bakmakla yetindi. Bununla birlikte diğer Suudi yetkililer bize karşı oldukça sıcak davrandı. Bizim bu dönemde demokrasiye değil, paraya ihtiyacımız var. Hariri, son dönemde bana bir milyon Dolar tutarında bir para verdi; ama bu meblağ son derece az” dediği belirtiliyor.

 

El-Ahbar gazetesinin yayımladığı bir diğer WikiLeaks belgesinde ise Sa’d Hariri liderliğindeki 14 Mart ittifakı milletvekillerinden Mervan Hammade ile Naile Muaviz’in ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Feltman’la yaptıkları görüşmenin ayrıntılarına yer veriliyor. Feltman’dan para talep eden 14 Martçı milletvekillerinden Mervan Hammade, “3 ya da 4 milyon Dolar verilerek Velid Canbolat’ın 14 Mart ittifakı içerisinde kalmasının sağlanması için ABD’nin Suudileri güzel sözlerle ikna etmesini umuyoruz. Biz bir var olma savaşı veriyoruz ve bu savaşta para silahtan daha önemli. Bizler birer fahişeye döndük, kim daha çok para verse onu hatırlıyoruz; aracılık edenleri değil” ifadelerini kullanıyor.

 

WikiLeaks’te yer alan bir başka belgede ise ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Feltman’ın Lübnanlı 14 Martçılar için para desteği sağlama çabalarına yer veriliyor. Kudüs’teki İsrail Dışişleri Bakanlığı binasında İsrail Dışişleri Bakanlığı Siyasi Araştırmalar Bölümü Başkanı Nimrud Barkan’la görüşen Feltman, Barkan’dan 14 Martçılar için para talep ediyor, Barkan da “Amerika ve İsrail’in 14 Martçıları mali açıdan desteklemek için adım atması gerekiyor. Lübnan ordusuna silah ve teçhizat yardımı yapmanın bir faydası yok. Çünkü bu ordu Hizbullah’la doğrudan karşı karşıya gelmez; hatta ordunun Hizbullah’ın kontrolüne girmesi bile mümkün. Ben, Sünni milisler olarak iç güvenlik servisinin güçlendirilmesini öneriyorum” diyor.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım