HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
25/06/2011 tarihinde, 06:05 saatinde eklendi
Nasrullah: Hizbullah içindeki casuslar CIA’ya çalışıyordu
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bugün akşam saatlerinde televizyon aracılığıyla Lübnan’da ve bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili bir konuşma yaptı.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bugün akşam saatlerinde televizyon aracılığıyla Lübnan’da ve bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Lübnan’da yeni kurulan hükümete değinerek başlayan Hizbullah Genel Sekreteri Necib Mikati’nin başbakanlığında kurulan hükümetin hiçbir yabancı müdahale olmadan tamamen Lübnanlıların iradesiyle kurulmuş bir hükümet olduğunu söyledi.

Mikati hükümetinin kurulmasında İran ve Suriye’nin müdahalesinin olduğu yönündeki iddiaları temelsiz olarak niteleyen Seyyid Hasan Nasrullah, bu tür suçlamaların Lübnan’ın düşmanlarının kin ve husumetinin büyüklüğünü gösterdiğini belirtti ve İran ve Suriye’nin Lübnan’da halka dayalı bir hükümetin kurulmasını istediğini söyledi.

Batılılar ve Suudiler tarafından desteklenen 14 Mart ittifakının yeni kurulan hükümetin bir Hizbullah hükümeti olduğuna ilişkin iddialarını da reddeden Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Mikati kabinesinde Hizbullah’ın yalnızca iki bakanının bulunduğunu hatırlatarak bu hükümetin bir ulusal birlik hükümeti olduğunu vurguladı.

14 Martçıların yeni hükümeti bir Hizbullah hükümeti olarak isimlendirmesinin bir iç fitne ve ihtilaf çıkarmaya yönelik olduğunu belirten Seyyid Nasrullah, “onlar Hizbullah’ın Şii bir parti olarak hükümeti ele geçirdiğini söyleyerek diğer grup ve kesimleri kışkırtmaya çalışmaktadır” dedi.

 

İsrail istihbaratı Hizbullah’a sızamaz

Bazı medya organlarında Hizbullah içerisindeki bazı İsrail ajanlarının tutuklandığına ilişkin haberlerin abartılarak ve büyütülerek verildiğini belirten Seyyid Nasrullah, “Yıllar önce Hizbullah’ın güvenli olduğu, Hizbullah içerisinde İsrail ajanlarının bulunmadığı söylendi. Biz, güçlü bir karşı istihbarata sahibiz. Bizim üç Sünni kardeşimiz de İsrail için casusluk yapmakla suçlandı. Biz araştırdık ve onların suçsuz olduğu sonucuna vardık” dedi.      

 

Hizbullah içinde Batılılar için casusluk yapan üç kişi tutuklandı

İsraillilerin Hizbullah’a nüfuz etmekten umudunu kesince CIA’ya başvurduğunu belirten Nasrullah, “Yakalanan casuslar, İsrail casusları değil. Yakalanan üç casustan ikisi Amerikan istihbaratına bağlı, üçüncüsü ile ilgili olarak da Mossad’a mı, CIA’ya mı yoksa Avrupalılara mı çalıştığının belirlenmesi konusundaki soruşturma sürüyor” diye konuştu.

Hizbullah’ın istihbarat servisinin iki ayrı noktada ABD Büyükelçilindeki istihbarat subaylarıyla temas kurulduğunu tespit ettiğini belirten Seyyid Hasan Nasrullah, ailelerinin saygınlığının korunması için bu kişilerin isimlerini açıklamayacağını söyledi ve “Yalnızca isimlerinin baş harflerini vermekle yetineceğim, CIA ile irtibatlı olan iki casustan “E. B.” Beş ay önce CIA hesabına çalışmaya başlamış, ikinci casus olan “M. H.” ise ABD için casusluğa birinciden önce başlamış” dedi.

Üçüncü casusun isminin “M. A.” Olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, bu şahsın yabancılarla irtibatının ispat edildiğini ancak hangi servisle bağlantılı olduğu konusundaki araştırmanın sürdüğünü söyledi.

Bazı Arap medyasında Hizbullah içindeki casusların sayısının 100 kili olduğuna ilişkin abartılı haberlerin yer aldığını hatırlatan ve bu haberlerin doğru olmadığını belirten Seyyid Nasrullah, casusların sadece üç tane olduğunu vurguladı ve sayının fazla olması durumunda da bunu açık yüreklilikle açıklamaktan çekinmeyeceğini ifade etti.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Casuslar arasında hiçbir din alimi bulunmamaktadır. Onlardan hiçbiri ne güvenliksel bakımdan ne de pratik bakımdan benim yakın çevremde yer almamıştır. Onlardan hiçbirinin hassas güvenlik merkezleriyle herhangi bir ilişkisi yoktur. Hiçbiri Direniş’in güvenlik ve askeri altyapısına ilişkin bilgiye sahip değildir. Yine onlardan hiçbirinin İmad Muğniye veya Refik hariri terörüyle herhangi bir ilişkisi söz konusu değildir” dedi.

İsrail’in Hizbullah’a istihbarat alanında nüfuz edebilmekten aciz olduğunu yineleyen Seyyid Hasan Nasrullah, Amerika’nın bu konudaki başarısının da ABD istihbarat subaylarının Lübnan’da diplomatik dokunulmazlığa sahip olmasından kaynaklandığını söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hizbullah istihbarat servisinin CIA’nın kendilerine yönelik tüm adımlarını beş ay geçmeden tamamen ortaya çıkardığını belirterek bunun Direniş’e güven ve caydırıcılık bakımından önemli bir kazanım sağladığına işaret ederek tüm Lübnanlılardan sanıkların ailelerine karşı hoşgörülü olmalarını istedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ulusal Özgürlük Hareketi’nden Hariri’ye suçlama 18-11-2019 tarihinde eklendi
Fuad Sinyora: Şimdi başbakan olsam yine yaparım 07-11-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da 'halk hareketi' karşısında kim nerede duruyor? 04-11-2019 tarihinde eklendi
Lübnanlı partilerin yeni duruma ilişkin tavrı 31-10-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’la ilgili üç senaryo 30-10-2019 tarihinde eklendi
Nasrullah: İç savaştan endişeliyiz, Direniş yanlıları meydanları terk etsin 26-10-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da tarihi saatler 21-10-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah’tan tüm taraflara sorumluluk çağrısı 19-10-2019 tarihinde eklendi
Tahran'dan Mişel Aun’un talebne olumlu cevap 11-06-2019 tarihinde eklendi
Bahreyn konferansı, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın ilk adımı 26-05-2019 tarihinde eklendi
Güncel
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Barış Pınarı’nda neye niyet neye kısmet
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım