HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
25/06/2011 tarihinde, 06:05 saatinde eklendi
Nasrullah: Hizbullah içindeki casuslar CIA’ya çalışıyordu
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bugün akşam saatlerinde televizyon aracılığıyla Lübnan’da ve bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili bir konuşma yaptı.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bugün akşam saatlerinde televizyon aracılığıyla Lübnan’da ve bölgede yaşanan son gelişmelerle ilgili bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Lübnan’da yeni kurulan hükümete değinerek başlayan Hizbullah Genel Sekreteri Necib Mikati’nin başbakanlığında kurulan hükümetin hiçbir yabancı müdahale olmadan tamamen Lübnanlıların iradesiyle kurulmuş bir hükümet olduğunu söyledi.

Mikati hükümetinin kurulmasında İran ve Suriye’nin müdahalesinin olduğu yönündeki iddiaları temelsiz olarak niteleyen Seyyid Hasan Nasrullah, bu tür suçlamaların Lübnan’ın düşmanlarının kin ve husumetinin büyüklüğünü gösterdiğini belirtti ve İran ve Suriye’nin Lübnan’da halka dayalı bir hükümetin kurulmasını istediğini söyledi.

Batılılar ve Suudiler tarafından desteklenen 14 Mart ittifakının yeni kurulan hükümetin bir Hizbullah hükümeti olduğuna ilişkin iddialarını da reddeden Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Mikati kabinesinde Hizbullah’ın yalnızca iki bakanının bulunduğunu hatırlatarak bu hükümetin bir ulusal birlik hükümeti olduğunu vurguladı.

14 Martçıların yeni hükümeti bir Hizbullah hükümeti olarak isimlendirmesinin bir iç fitne ve ihtilaf çıkarmaya yönelik olduğunu belirten Seyyid Nasrullah, “onlar Hizbullah’ın Şii bir parti olarak hükümeti ele geçirdiğini söyleyerek diğer grup ve kesimleri kışkırtmaya çalışmaktadır” dedi.

 

İsrail istihbaratı Hizbullah’a sızamaz

Bazı medya organlarında Hizbullah içerisindeki bazı İsrail ajanlarının tutuklandığına ilişkin haberlerin abartılarak ve büyütülerek verildiğini belirten Seyyid Nasrullah, “Yıllar önce Hizbullah’ın güvenli olduğu, Hizbullah içerisinde İsrail ajanlarının bulunmadığı söylendi. Biz, güçlü bir karşı istihbarata sahibiz. Bizim üç Sünni kardeşimiz de İsrail için casusluk yapmakla suçlandı. Biz araştırdık ve onların suçsuz olduğu sonucuna vardık” dedi.      

 

Hizbullah içinde Batılılar için casusluk yapan üç kişi tutuklandı

İsraillilerin Hizbullah’a nüfuz etmekten umudunu kesince CIA’ya başvurduğunu belirten Nasrullah, “Yakalanan casuslar, İsrail casusları değil. Yakalanan üç casustan ikisi Amerikan istihbaratına bağlı, üçüncüsü ile ilgili olarak da Mossad’a mı, CIA’ya mı yoksa Avrupalılara mı çalıştığının belirlenmesi konusundaki soruşturma sürüyor” diye konuştu.

Hizbullah’ın istihbarat servisinin iki ayrı noktada ABD Büyükelçilindeki istihbarat subaylarıyla temas kurulduğunu tespit ettiğini belirten Seyyid Hasan Nasrullah, ailelerinin saygınlığının korunması için bu kişilerin isimlerini açıklamayacağını söyledi ve “Yalnızca isimlerinin baş harflerini vermekle yetineceğim, CIA ile irtibatlı olan iki casustan “E. B.” Beş ay önce CIA hesabına çalışmaya başlamış, ikinci casus olan “M. H.” ise ABD için casusluğa birinciden önce başlamış” dedi.

Üçüncü casusun isminin “M. A.” Olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, bu şahsın yabancılarla irtibatının ispat edildiğini ancak hangi servisle bağlantılı olduğu konusundaki araştırmanın sürdüğünü söyledi.

Bazı Arap medyasında Hizbullah içindeki casusların sayısının 100 kili olduğuna ilişkin abartılı haberlerin yer aldığını hatırlatan ve bu haberlerin doğru olmadığını belirten Seyyid Nasrullah, casusların sadece üç tane olduğunu vurguladı ve sayının fazla olması durumunda da bunu açık yüreklilikle açıklamaktan çekinmeyeceğini ifade etti.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Casuslar arasında hiçbir din alimi bulunmamaktadır. Onlardan hiçbiri ne güvenliksel bakımdan ne de pratik bakımdan benim yakın çevremde yer almamıştır. Onlardan hiçbirinin hassas güvenlik merkezleriyle herhangi bir ilişkisi yoktur. Hiçbiri Direniş’in güvenlik ve askeri altyapısına ilişkin bilgiye sahip değildir. Yine onlardan hiçbirinin İmad Muğniye veya Refik hariri terörüyle herhangi bir ilişkisi söz konusu değildir” dedi.

İsrail’in Hizbullah’a istihbarat alanında nüfuz edebilmekten aciz olduğunu yineleyen Seyyid Hasan Nasrullah, Amerika’nın bu konudaki başarısının da ABD istihbarat subaylarının Lübnan’da diplomatik dokunulmazlığa sahip olmasından kaynaklandığını söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hizbullah istihbarat servisinin CIA’nın kendilerine yönelik tüm adımlarını beş ay geçmeden tamamen ortaya çıkardığını belirterek bunun Direniş’e güven ve caydırıcılık bakımından önemli bir kazanım sağladığına işaret ederek tüm Lübnanlılardan sanıkların ailelerine karşı hoşgörülü olmalarını istedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım