HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
30/06/2011 tarihinde, 18:31 saatinde eklendi
Suriye operasyonunun Lübnan’a genişletilmesi için düğmeye basıldı
YDH- Uluslar arası Refik Hariri mahkemesi, Hizbullah’ın dört üyesinin tutuklanması talebini içeren Hariri cinayeti iddianamesini açıkladı.

YDH- Uluslar arası Refik Hariri mahkemesi, Hizbullah’ın dört üyesinin tutuklanması talebini içeren Hariri cinayeti iddianamesini açıkladı.

BBC Arapça servisinin haberine göre Uluslar arası Refik Hariri mahkemesinden bir heyet, bugün Lübnan Başsavcısıyla görüşerek Hizbullah’ın dört üyesinin tutuklanması talebini de içeren iddianameyi teslim etti.

 Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’nin 2005 yılında öldürülmesinden sonra BM tarafından kurulan soruşturma komisyonu, cinayet konusunda Suriye’yi suçlamış ve Suriye istihbaratıyla bağlantılı olarak cinayette rol almakla itham ederek 4 Lübnanlı generali tutuklamış; ancak Suriye’ye yönelik suçlamaların yalancı tanık ifadelerine dayandığının ortaya çıkması üzerine tutuklu Lübnanlı generaller serbest bırakılmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, 2007 yılında yayımladığı bir kararla kurulan Uluslar arası Refik Hariri mahkemesinin cinayet konusunda Hizbullah’ı suçlayan bir iddianame hazırlığında olduğu bilgisinin basına sızdırılmasından sonra Lübnan’da yaşanan siyasi gerginlik, Sa’d Hariri hükümetinin düşürülmesiyle sonuçlanmıştı.

Neredeyse bir yıla yakın bir süredir ertelenen iddianamenin, Hizbullah’ın desteklediği Necib Mikati hükümetinin kurulmasından hemen sonra açıklanması dikkat çekici bulunurken, iddianamenin içeriği ve suçlananların kimliği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Eski başbakan ve Refik Hariri’nin oğlu Sa’d Hariri ve yandaşları, cinayet konusunda yeniden Suriye’yi ve Hizbullah’ı suçlamaya başlarken, Hizbullah Refik Hariri’nin İsrail tarafından öldürüldüğünü öne sürüyor.

İddianamenin açıklanmasına tepkiler

Suriye’deki silahlı grupları desteklemekle suçlanan Sa’d Hariri liderliğindeki el-Mustakbel Partisi Üyesi Cemal Cerrah, MTV televizyonuna verdiği demeçte iddianamenin açıklanmasını “tarihi bir adım” olarak niteledi. Uluslar arası mahkemenin iddianamesinin Lübnan yargısına teslim edilmesinin Lübnan’daki siyasi cinayetlerin durdurulmasına yardım edeceğini belirten Cerrah, katillerin tutuklanmasını umduğunu söyledi.

Hariri’nin Müttefiklerinden Lübnan Kuvvetleri adlı eski falanjist grubun Lideri Semir Ca’ca, el-Arabiya televizyonuna verdiği demeçte, Mikati hükümetini uyardı ve uluslar arası mahkemeyle işbirliği yapmaması durumunda Lübnan’ın Arap dünyasında ve uluslar arası alanda zor durumda kalacağını söyledi.

El-Mustakbel Partisi üyelerinden Atıf Mecdelani, iddianamenin açıklanmasını “Lübnan şehitlerinin temiz ruhlarına verilmiş bir hediye” olarak nitelerken Sa’d Hariri ise bunun Lübnan açısından tarihi bir an olduğunu söyledi.

Hükümetten uluslar arası mahkemenin iddianameni konusundaki sorumluluğunu yerine getirmesini isteyen Hariri, “Hükümet uluslar arası mahkemeyle işbirliği yapmalı ve sanıkları tutuklamalıdır” dedi.

Hariri’nin müttefiklerinden Antuan Zehra da uluslar arası mahkemeye inançlarının arttığını belirterek iddianamenin mahkemenin adil olduğunu gösterdiğini söyledi.

Hariri cinayeti konusunda suçlanan Hizbullah ise daha önce yaptığı açıklamalarda hiçbir üyesinin tutuklanmasına izin vermeyeceğini belirtmişti.

        

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım