HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
23-06-2012 tarihinde, 19:16 saatinde eklendi
Gazze’de ölü sayısı 16’ya çıktı, yeniden ateşkes sağlandı
Gazze’de ölü sayısı 16’ya çıktı, yeniden ateşkes sağlandı
YDH- İsrail ordusunun Gazze şehrini hedef alan saldırılarında 16 Filistinli yaşamını yitirirken 73 Filistinli de yaralandı.

 

YDH-İsrail ordusunun Gazze şehrini hedef alan saldırılarında 16 Filistinli yaşamını yitirirken 73 Filistinli de yaralandı.

Filistin basınında yer alan haberlere göre İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybedenler arasında  Muaz Şavaf adlı 5 yaşında bir çocuk da bulunuyor.

Bugünkü son saldırıyla birlikte İsrail'in son bir hafta içerisinde Gazze'ye düzenlediği 40 farklı saldırıda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 16'ya, yaralıların sayısının ise 70'e yükseldiği bildirildi.

İsrail'in saldırılarına karşı Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kasam Tugayları, uygun bir zaman ve şekilde misillemede bulunacağını açıkladı. El-Kassam Tugayları'nın resmi sözcüsü Ebu Ubeyde, bugün yaptığı basın açıklamasında "Siyonist düşmanın saldırıları karşısında sessiz kalmak mümkün değil. Uygun bir zaman ve şekilde karşılık vereceğiz" dedi.

İsrail'in Mısır arabuluculuğuyla sağlanan ateşkese bağlı kalmayarak saldırılarını sürdürmesi üzerine Filistinli siyasi hareketler, direniş hareketlerinden İsrail'e güçlü bir misillemede bulunulabilmesi için "birleşik operasyon merkezi" kurmalarını istediler.

"Birleşik Operasyon merkezinin” kurulmasını isteyenler arasında yer alan İslami Cihad Hareketi'nin siyasi kanat liderlerinden Hıdır Habib "Bu, ilk değil. Düşman, sürekli olarak anlaşmaları ihlal etmektedir. Gazze'ye saldırmakta ve çocukları katletmektedir. Düşman bölgede yaşananlardan ve Arap dünyasının kendi sorunlarıyla meşgul olmasından istifade etmektedir. Direnişin birleşmesi son derece önemlidir, Filistin halkının menfaatleri için zorunludur" dedi.

İsrail'in son saldırılarını değerlendiren Hamas'ın resmi sözcüsü Fevzi Berhum da "Çocukları ve hükümet karargahlarını hedef alan İsrail'e güçlü bir yanıt verilmelidir. İsrail'in bu saldırılarına karşı direniş sert bir ders verecektir. Filistinli hareketler birdir, direnişin belirli bir stratejisi vardır. Direniş, meydandaki iradenin nasıllığı hususunda da karşılıklı anlayış içerisindedir. Bu durum da işgalciyi rahatsız etmektedir" dedi.

İsrail tarafı ise Gazze'den fırlatılan füzelere karşı verilecek cevabı görüşmek üzerine toplantı üstüne toplantı yapıyor. İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ın, bugün öğle saatlerinde Tel Aviv'de üst düzey komutanlarla bir araya gelerek Gazze'ye yönelik saldırıları değerlendirdiği bildirildi.

İsrail Güvenlik Bakanı Matan Vilnai ise Sderot ve Eshkol başta olmak üzere Filistin direniş hareketlerinin fırlattığı füzelerin isabet ettiği yerleşim merkezlerinde bir dizi incelemelerde bulundu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vilnai, "İsrail, Gazze'de yaşananlar ve topraklarımıza fırlatılan füzeler karşısında sessiz kalmayacaktır. Gazze'den topraklarımıza füze fırlatanlara demir yumruğumuzla karşılık vereceğiz. Gazze'yi yönettiği için fırlatılan füzelerden Hamas'ı sorumlu tutuyoruz." dedi.

Öte yandan Mısır’ın girişimiyle İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında ateşkesin yeniden sağlandığı ve ateşkesin bu akşam yürürlüğe gireceği bildirildi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Gazze’ye hava saldırısı 18-06-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişinden Mescid-i Aksa uyarısı 10-06-2021 tarihinde eklendi
Kudüs’ün güneybatısında büyük yangın 04-06-2021 tarihinde eklendi
Özerk Yönetim direniş yanlılarını tutukluyor 02-06-2021 tarihinde eklendi
Haaretz, gazetesinden itiraf 27-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi: Şehit Süleymani’nin çabaları meyvesini verdi 26-05-2021 tarihinde eklendi
Hamas’tan Suriye Cumhurbaşkanına teşekkür 22-05-2021 tarihinde eklendi
Filistin direnişi: Direniş Ekseni bu zaferin ortağıdır 21-05-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejimi diz çöktü 20-05-2021 tarihinde eklendi
Hamas: Bir veya iki gün içinde ateşkes olabilir 20-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
18:04 (21.06.2021)
"Filistinli direniş grupları kısa bir süre sonra sahadaki durumu ve ablukaya karşı verilecek cevabı ele alacakları bir toplantı yapacak."
00:53 (18.06.2021)
Unews: Irkçı İsrail rejimi uçakları Gazze'ye saldırı düzenliyor.
00:52 (18.06.2021)
İbranice kaynaklar: Sirenlerin aktif olmasından sonra Gazze çevresindeki yerleşimlerde patlama sesi duyuldu.
00:50 (18.06.2021)
Irkçı İsrail rejimi medyası, sirenlerin füzelerden dolayı değil, açılan ateşten dolayı aktif hale geçtiğini bildirdi.
00:44 (18.06.2021)
New Press muhabiri: Filistin direnişi, Gazze semalarında uçan işgalci rejim uçaklarına ağır silahlarla ateş açıyor.
00:42 (18.06.2021)
Aksa'nın Sesi Radyosuna konuşan bir direniş kaynağı: Düşmanın yeni çatışma kuralları dayatmasına izin vermeyeceğiz.
00:42 (18.06.2021)
İsrail saldırısına misilleme olarak Gazze'den, çevredeki siyonist yerleşimlere yoğun ateş açılıyor.
12:22 (17.06.2021)
Divaniye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İran’da neden yeni bir dönem
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım