HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-06-2012 tarihinde, 14:21 saatinde eklendi
Mursi: Uluslar arası anlaşmalara bağlıyız, Camp David’i gözden geçireceğiz
Mursi: Uluslar arası anlaşmalara bağlıyız, Camp David’i gözden geçireceğiz
YDH- Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi, önceliğinin Mısır toplumunda güvenliğin yeniden sağlanması olduğunu açıkladı.

 

YDH-Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi, önceliğinin Mısır toplumunda güvenliğin yeniden sağlanması olduğunu açıkladı.

 İran’ın Fas haber ajansına demeç veren yeni Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Yüksek Askeri Konsey’in parlamentoyu feshetme kararının kendisini hedef alan bir adım olduğunu açıkladı.

Muhammed Mursi, “Generaller, benim cumhurbaşkanlığına yakın olduğumu görünce cumhurbaşkanlığının yetkilerini kendileri lehine kısıtladılar” dedi.

“Programınızda nelere öncelik vereceksiniz?” şeklindeki bir soruyu cevaplayan Mursi, “Öncelikle Mısır toplumunun yeniden güvenliğe kavuşturulmasına çalışacağım, benim cumhurbaşkanı seçilmemle sonuçlanan devrimin şehitlerinin ve yaralılarının haklarının iadesine ve doğal olarak bir koalisyon hükümeti kuruma ve cumhurbaşkanı yardımcısını atama öncelikli çalışmalarım arasında yer alacak” dedi.

Arap ülkeleriyle ekonomik ilişkileri geliştirmeye ve Arap Birliği’nin uluslar arası alanda daha etkin olabilmesi için birlik içerisinde reformlar yapılmasına da çalışacağını belirten Mursi, Filistinlilere de destek olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yapacağına ilişkin haberleri de yalanlayan Mursi, bu konunun bazı gençlerin talebi olduğunu; ancak kendisinin bu yönde resmi bir programının bulunmadığını söyledi.

İran’la da her iki ülkenin de çıkarına olacak şekilde doğal ilişkilerin kurulmasına çalışacağını belirten Mursi, İran Mısır ilişkilerinin yeniden kurulmasının bölgede yeniden stratejik denge sağlayacağını söyledi ve bu meselenin programı içerisinde yer aldığını ifade etti.

İsrail’le konusunda eşitlik temelinde bir politika izleyeceğini belirten Muhammed Mursi, “Biz hiçbir konuda onlardan geride değiliz, Filistinlilerin haklarının iadesi için herkesle görüşeceğiz. Bu son derece önemli bir meseledir. Camp David anlaşmasını gözden geçireceğiz, elbette tüm bu konular devlet kurumları ve yeni kabine aracılığıyla olacak; çünkü ben tek başıma herhangi bir karar alacak değilim” dedi.

Muhammed Mursi, dün Mısır devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı konuşmada da 25 Ocak 2011'de başlayan devrimin hedefleri gerçekleşinceye kadar süreceğini söyledi, devrim sırasında yaşamlarını yitirenlerin kanlarının yerde kalmayacağı sözünü verdi.

Mısır'ın içinde bulunduğu krizden çıkabilmesi için ulusal birliğin zorunlu olduğunu savunan Mursi "Mısır halkı, yönetimin kaynağıdır. Mısır devrimi tüm hedeflerini gerçekleştirinceye kadar devam edecek. Onurlu ve özgür bir yaşam sürebilmesi için Mısır'ın şimdi birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. " dedi.

Mısır devriminin şehitleri sayesinde cumhurbaşkanlığı makamına geldiğini belirten Mursi " Devrim şehitlerinin kanları yerde kalmayacak. Eğer o şehitler olmasaydı bugün bu makama yükselemezdim. Tüm Mısırlıların cumhurbaşkanı olacağım. Müslüman, Hıristiyan, kadın ve erkek ayrımı yapmaksızın herkesin cumhurbaşkanı olacağım. Tüm Mısırlılara karşı tek mesafede olacağım" dedi.

Seçim propagandası süresince verdiği sözlere sadık kalacağını ifade eden Mursi, uluslararası anlaşmalara da bağlı kalacağını söyledi. Mursi "Mısır'ın imza attığı tüm uluslararası sözleşme ve anlaşmalara bağlı kalacağız. Hiçbir devletin içişlerimize müdahale etmesine müsaade etmeyeceğiz. Mısır, kendisini savunacak ve düşmana karşı koyacak güçtedir" diye konuştu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Sanaa: Artık ateşkesi uzatmak zorunda değiliz 25-05-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler: Ensarullah akıllı silahlar aldı 24-05-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudilerin barış niyeti yok 25-04-2022 tarihinde eklendi
El Kaide, Suudilerin kurduğu Yemen konseyine bağlılığını bildirdi 22-04-2022 tarihinde eklendi
Sanaa hükümetinin ilk siyasi zaferi 21-04-2022 tarihinde eklendi
İngiltere Mansur Hadi’nin serbest bırakılması için devrede 21-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika, Yemen dosyasını resmi olarak devraldı 18-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım