HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
25-06-2012 tarihinde, 14:21 saatinde eklendi
Mursi: Uluslar arası anlaşmalara bağlıyız, Camp David’i gözden geçireceğiz
Mursi: Uluslar arası anlaşmalara bağlıyız, Camp David’i gözden geçireceğiz
YDH- Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi, önceliğinin Mısır toplumunda güvenliğin yeniden sağlanması olduğunu açıkladı.

 

YDH-Mısır Cumhurbaşkanlığına seçilen Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi, önceliğinin Mısır toplumunda güvenliğin yeniden sağlanması olduğunu açıkladı.

 İran’ın Fas haber ajansına demeç veren yeni Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Yüksek Askeri Konsey’in parlamentoyu feshetme kararının kendisini hedef alan bir adım olduğunu açıkladı.

Muhammed Mursi, “Generaller, benim cumhurbaşkanlığına yakın olduğumu görünce cumhurbaşkanlığının yetkilerini kendileri lehine kısıtladılar” dedi.

“Programınızda nelere öncelik vereceksiniz?” şeklindeki bir soruyu cevaplayan Mursi, “Öncelikle Mısır toplumunun yeniden güvenliğe kavuşturulmasına çalışacağım, benim cumhurbaşkanı seçilmemle sonuçlanan devrimin şehitlerinin ve yaralılarının haklarının iadesine ve doğal olarak bir koalisyon hükümeti kuruma ve cumhurbaşkanı yardımcısını atama öncelikli çalışmalarım arasında yer alacak” dedi.

Arap ülkeleriyle ekonomik ilişkileri geliştirmeye ve Arap Birliği’nin uluslar arası alanda daha etkin olabilmesi için birlik içerisinde reformlar yapılmasına da çalışacağını belirten Mursi, Filistinlilere de destek olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yapacağına ilişkin haberleri de yalanlayan Mursi, bu konunun bazı gençlerin talebi olduğunu; ancak kendisinin bu yönde resmi bir programının bulunmadığını söyledi.

İran’la da her iki ülkenin de çıkarına olacak şekilde doğal ilişkilerin kurulmasına çalışacağını belirten Mursi, İran Mısır ilişkilerinin yeniden kurulmasının bölgede yeniden stratejik denge sağlayacağını söyledi ve bu meselenin programı içerisinde yer aldığını ifade etti.

İsrail’le konusunda eşitlik temelinde bir politika izleyeceğini belirten Muhammed Mursi, “Biz hiçbir konuda onlardan geride değiliz, Filistinlilerin haklarının iadesi için herkesle görüşeceğiz. Bu son derece önemli bir meseledir. Camp David anlaşmasını gözden geçireceğiz, elbette tüm bu konular devlet kurumları ve yeni kabine aracılığıyla olacak; çünkü ben tek başıma herhangi bir karar alacak değilim” dedi.

Muhammed Mursi, dün Mısır devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı konuşmada da 25 Ocak 2011'de başlayan devrimin hedefleri gerçekleşinceye kadar süreceğini söyledi, devrim sırasında yaşamlarını yitirenlerin kanlarının yerde kalmayacağı sözünü verdi.

Mısır'ın içinde bulunduğu krizden çıkabilmesi için ulusal birliğin zorunlu olduğunu savunan Mursi "Mısır halkı, yönetimin kaynağıdır. Mısır devrimi tüm hedeflerini gerçekleştirinceye kadar devam edecek. Onurlu ve özgür bir yaşam sürebilmesi için Mısır'ın şimdi birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. " dedi.

Mısır devriminin şehitleri sayesinde cumhurbaşkanlığı makamına geldiğini belirten Mursi " Devrim şehitlerinin kanları yerde kalmayacak. Eğer o şehitler olmasaydı bugün bu makama yükselemezdim. Tüm Mısırlıların cumhurbaşkanı olacağım. Müslüman, Hıristiyan, kadın ve erkek ayrımı yapmaksızın herkesin cumhurbaşkanı olacağım. Tüm Mısırlılara karşı tek mesafede olacağım" dedi.

Seçim propagandası süresince verdiği sözlere sadık kalacağını ifade eden Mursi, uluslararası anlaşmalara da bağlı kalacağını söyledi. Mursi "Mısır'ın imza attığı tüm uluslararası sözleşme ve anlaşmalara bağlı kalacağız. Hiçbir devletin içişlerimize müdahale etmesine müsaade etmeyeceğiz. Mısır, kendisini savunacak ve düşmana karşı koyacak güçtedir" diye konuştu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
150 İsrail şirketi Fas’ta yatırıma hazırlanıyor 21-06-2021 tarihinde eklendi
Suudilerin Yemen’e taviz teklifi ABD’yi harekete geçirdi 17-06-2021 tarihinde eklendi
İhvan’dan dünyaya “idamları durdurun” çağrısı 15-06-2021 tarihinde eklendi
Güney Geçiş Konseyi liderine suikast 11-06-2021 tarihinde eklendi
Suudi Veliahdından Abdulmelik Husi’ye mektup 07-06-2021 tarihinde eklendi
Katar: Sisi, Mısır’ın meşru cumhurbaşkanıdır 31-05-2021 tarihinde eklendi
Birleşik Arap Emirlikleri’ne “ateşle oynama” uyarısı 28-05-2021 tarihinde eklendi
Katar Emiri’nden Sisi’ye davet 25-05-2021 tarihinde eklendi
Emirlikler, Bab el-Mendeb’e askeri üs kuruyor 25-05-2021 tarihinde eklendi
Marib’deki Suudi müttefikleri kuşatma altında 04-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
18:04 (21.06.2021)
"Filistinli direniş grupları kısa bir süre sonra sahadaki durumu ve ablukaya karşı verilecek cevabı ele alacakları bir toplantı yapacak."
00:53 (18.06.2021)
Unews: Irkçı İsrail rejimi uçakları Gazze'ye saldırı düzenliyor.
00:52 (18.06.2021)
İbranice kaynaklar: Sirenlerin aktif olmasından sonra Gazze çevresindeki yerleşimlerde patlama sesi duyuldu.
00:50 (18.06.2021)
Irkçı İsrail rejimi medyası, sirenlerin füzelerden dolayı değil, açılan ateşten dolayı aktif hale geçtiğini bildirdi.
00:44 (18.06.2021)
New Press muhabiri: Filistin direnişi, Gazze semalarında uçan işgalci rejim uçaklarına ağır silahlarla ateş açıyor.
00:42 (18.06.2021)
Aksa'nın Sesi Radyosuna konuşan bir direniş kaynağı: Düşmanın yeni çatışma kuralları dayatmasına izin vermeyeceğiz.
00:42 (18.06.2021)
İsrail saldırısına misilleme olarak Gazze'den, çevredeki siyonist yerleşimlere yoğun ateş açılıyor.
12:22 (17.06.2021)
Divaniye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İran’da neden yeni bir dönem
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım