HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
27-07-2012 tarihinde, 12:59 saatinde eklendi
Kürt Ulusal Konseyi ve PYD yönetim konusunda anlaştı
Kürt Ulusal Konseyi ve PYD yönetim konusunda anlaştı
YDH- Kürdistan Demokratik Birliği (PYD) ile Mesud Barzani’nin girişimiyle Erbil’de kurulan Kürt Ulusal Konseyi, Suriye’deki Kürt bölgelerinin yönetimi konusunda anlaşmaya vardı.

 

YDH-Kürdistan Demokratik Birliği (PYD) ile Mesud Barzani’nin girişimiyle Erbil’de kurulan Kürt Ulusal Konseyi, Suriye’deki Kürt bölgelerinin yönetimi konusunda anlaşmaya vardı.

Kürt Ulusal Konseyi Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı ve Kürt Demokratik İlerici Partisi Sekreteri Abdülhamit Hacı Derviş, “Batı Kürdistan'ın yönetimi konusunda PYD'yle anlaşmaya vardık” dedi.

Gali Kurdistan TV'nin sorularını yanıtlayan Derviş "Haziran 11'de Kürt partiler olarak bir araya geldik ve 7 noktada anlaşmaya vardık. Fakat, anlaşma istenen şekilde hayata geçirilemedi. Uygulamada bazı zorluklarla karşılaşıldı.

7 Temmuz'da Kürdistan Bölgesel Yönetimini Başkenti Erbil'de Demokratik Birlik Partisi ile çok sayıda Suriyeli Kürt Parti, kardeşimiz Mesud Barzani riayetinde bir araya geldi. Bu görüşmeler bugün sona erdi. Kürt Ulusal Konseyi'ne üye Kürt partilerle PYD arasında anlaşmaya varıldı. Önceki anlaşmada varılan 7 noktaya, yeni anlaşmada ilaveler yapıldı.

Bu görüşmeler, taraflar arasında olumlu bir şekilde sürecek. Anlaşmaya vardığımız ilk husus, "siyasi yönetim komisyonu"nun kurulmasıdır. İkinci husus ise diğer gruplar ve yabancı taraflarla diyalog için ortak komisyonunun kurulmasıdır.

Bu komisyonlara Demokratik Birlik Partisi ve Kürt Ulusal Konseyi partilerinden bir çok taraf katılacaktır. Bu kez, anlaşmamın başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyoruz. Barzani, bu görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasında önemli rol oynadı." dedi.

Kürt bölgelerinde gelişi güzel silahlı milis güç görüntüsünün oluşmasının önüne geçeceklerini belirten Derviş, "Kürt bölgelerinde güvenlik, Kürt Halk Koruma Birlikleri tarafından sağlanacak.

Birlikler, PYD'yle Kürt Ulusal Konseyi tarafından oluşturulacak. Kontrol noktaları, sadece PYD güçleri tarafından oluşturulmayacak. PYD'de de şimdiye kadar katılmadığı Kürt Ulusal Konsey'inin dış ilişkiler görüşmelerine katılacak." dedi.

Türkiye'yi, Suriyeli Kürtlerin haklarını kazanmasını engellemek için çalışmakla suçlayan Derviş "Yabancı bazı taraflar, Suriyeli Kürtlerin haklarını elde etmesini istemiyor.

Olup bitende onların büyük rolü var. Özellikle de Türkiye'nin. Türkiye, Suriye Ulusal Konsey'e hakim olan Müslüman Kardeşler'i destekliyor. Onlar, Suriyeli Kürtlere ulusal haklarını vermek istemiyor.  Sadece bazı hakları vermeye yanaşıyorlar. Onların başarısız olacağını düşünüyorum. Kürtleri görmezden gelen birisi, Suriye'ye hükmedemez." dedi.

Suriye Ulusal Konseyi'nin Kürtlere karşı bakışının, Abdulbasit Seyda'nın konsey başkanı seçilmesiyle değişmediğini belirten Derviş "Burhan Galyun, Kürt davasına konusunda attığı adımların, Abdulbasit Seyda'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu, benim görüşüm. Hatalı da olabilirim. Ulusal Konsey'de Kürtleri temsilen bulunanlar, Ulusal Konsey'in Kürtlere karşı tavrını değiştirecek güçte değil" dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Amerika, Tenef operasyonunun mesajını aldı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Tenef’teki ABD üssüne saldırı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’nin Tedmur bölgesine hava saldırısı 14-10-2021 tarihinde eklendi
Golan halkından işgalin genişletilmesine tepki 11-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ile normalleşme süreci hızlanıyor 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’e operasyon hazırlığında 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye, Cezayir'deki Arap Birliği'ne katılabilir 05-10-2021 tarihinde eklendi
Cebel Zaviye’de iki taraflı savaş hazırlığı 05-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’den Tahrir Şam’a darbe 04-10-2021 tarihinde eklendi
ABD: İdlib’de üst düzey el-Kaide liderini öldürdük 01-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım