HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-03-2016 tarihinde, 13:59 saatinde eklendi
Ömer el-Beşir: Suudi Arabistan kırmızıçizgimizdir
Ömer el-Beşir: Suudi Arabistan kırmızıçizgimizdir
Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, yayılmacı hedeflerinden dolayı İran’la ilişkilerini kestiklerini açıkladı.

YDH- Suudi Arabistan’da yayımlanan Ukaz gazetesine demeç veren Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, Suudi Arabistan’la geçmişe dayalı ilişkilerinin olduğunu belirterek Suudi Arabistan’ın güvenliğini Sudan’ın güvenliğine bile tercih ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ı Sudan’ın kırmızıçizgisi olarak niteleyen Ömer el-Beşir, “Yemen’deki Kararlılık Fırtınası operasyonunda hiç tereddüt etmedik. Çünkü Yemen’deki kötü durumu izliyorduk Yemen’deki durum tüm bölge için tehlikeliydi. Zira Husiler Yemen’de başarılı olsalardı, Yemen onlar için son durak olmayacaktı” dedi.

İran’la daha önce iyi ilişkilere sahip olmalarına rağmen ilişkilerini neden kestikleri konusunda da açıklamada bulunan Ömer el-Beşir, şunları söyledi:

“Açıktır ki İran’ın yayılmacı projeleri bulunmaktadır. Biz bunu daha önce bilmiyorduk. Biz İran’ın halkın arasında Şiiliği yaymak için projelere ve çabalara sahip olduğundan haberdar değildik. Bu meseleyi anladığımız anda hemen doğrudan müdahale ettik. Bizim kabile sorunlarımız ve başka meselelerimiz var. Ülkemiz İran’ın veya başka ülkelerin ekleyeceği başka sorunlara tahammül edemez.

Suudi Arabistan, onların yayılmacı varlığına karşı çıkıyordu. Çünkü onların varlığı Sudan için ve bölgemiz için tehlikelidir. Biz daha sonra bu sözün doğruluğunu anladık. Onların kötü niyetleri ve davranışları bunu ortaya koydu. Bu yüzden biz de onları ülkemizden çıkardık.”

Ömer el-Beşir, Suriye krizi konusunda da şunları söyledi: “Biz başından beri Suriye’deki çözümün barışçı yollarla olması gerektiğine inandık. Çünkü Suriye’deki durum diğer her ülkeden oldukça farklıdır. Orada azınlıktaki bir mezhep hakimdir. O azınlık mezhebi de kanının son damlasına kadar kendini koruyacaktır. Beşşar, İran’la, Hizbullah’la ve Ruslarla işbirliği yapıyor.

Üç yıl önce siyasi çözümü gündeme getirdik. Beşşar’la temas kurduk o zaman siyasi çözümü kabul etti. Ama şimdi ölümler ve mülteciler arttı. Ben şu an kişisel olarak Beşşar’ın sadece güç kullanılarak gönderilebileceğini düşünüyorum. Bu ülkede işler oldukça zor. Biz siyasi çözümden bahsettiğimizde İran’ın ve Hizbullah’ın müdahalesi bizim açımızdan belirgin değildi. O dönemde Rusya da müdahale etmemişti.

2013’te Doha’da Suriyeli muhaliflerle görüştüm. Onlara sorunun barışçı çözümünden başka yol olmadığını söyledim. Eğer İsrail Suriye’yi işgal etseydi, Suriye, şimdiki gibi yok olmazdı. Bugünkü kadar insan ölmezdi. Beşşar Esed, hiçbir zaman gitmeyecek. O, ölünceye kadar savaşacak Hizbullah, İran ve Rusya da onunla birliktedir. Hizbullah’ın müdahalesi açıktır. Hizbullah’ın elinde Suriye halkının kanı vardır.”

Ömer el-Beşir, IŞİD’le ilgili açıklamalarında da Sudan içinde IŞİD’in bulunmadığını, IŞİD düşüncesinde olan bazı gençlerin bulunduğunu; ancak onları da tutukladıklarını ve bu düşüncede olanları yüzde 80 oranında değiştirdiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Kararlılık Fırtınası operasyonu sayesinde Yemen’de durumun artık daha iyi olduğunu belirten Ömer el-Beşir, birçok bölgenin Husilerin elinden alındığını ve şimdi Yemen’de barışçı çözüm için uygun bir ortam bulunduğunu söyledi.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudi koalisyonu Aden’de 200 evi ateşe verdi 18-10-2021 tarihinde eklendi
Suudilerin Sırbistan’dan aldığı silahlar IŞİD’de çıktı 05-10-2021 tarihinde eklendi
İhvan, bazı ülkelerdeki faaliyetlerini durduruyor 05-10-2021 tarihinde eklendi
BM, Yemen’e Amerikan ürünü bozuk gıda gönderdi 03-10-2021 tarihinde eklendi
Mısır’da iki İhvan üyesi için idam kararı 27-09-2021 tarihinde eklendi
Yemenliler ABD casus uçağını düşürdü 27-09-2021 tarihinde eklendi
Sanaa hükümeti güçleri Marib’de bir üssü daha aldı 27-09-2021 tarihinde eklendi
El-Beyda, Sanaa hükümetinin kontrolünde 23-09-2021 tarihinde eklendi
Güney Yemen’den olağanüstü hal 16-09-2021 tarihinde eklendi
‘ABD, artık Körfez Araplarını himaye etmek istemiyor’ 07-09-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım