HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-03-2016 tarihinde, 13:59 saatinde eklendi
Ömer el-Beşir: Suudi Arabistan kırmızıçizgimizdir
Ömer el-Beşir: Suudi Arabistan kırmızıçizgimizdir
Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, yayılmacı hedeflerinden dolayı İran’la ilişkilerini kestiklerini açıkladı.

YDH- Suudi Arabistan’da yayımlanan Ukaz gazetesine demeç veren Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, Suudi Arabistan’la geçmişe dayalı ilişkilerinin olduğunu belirterek Suudi Arabistan’ın güvenliğini Sudan’ın güvenliğine bile tercih ettiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ı Sudan’ın kırmızıçizgisi olarak niteleyen Ömer el-Beşir, “Yemen’deki Kararlılık Fırtınası operasyonunda hiç tereddüt etmedik. Çünkü Yemen’deki kötü durumu izliyorduk Yemen’deki durum tüm bölge için tehlikeliydi. Zira Husiler Yemen’de başarılı olsalardı, Yemen onlar için son durak olmayacaktı” dedi.

İran’la daha önce iyi ilişkilere sahip olmalarına rağmen ilişkilerini neden kestikleri konusunda da açıklamada bulunan Ömer el-Beşir, şunları söyledi:

“Açıktır ki İran’ın yayılmacı projeleri bulunmaktadır. Biz bunu daha önce bilmiyorduk. Biz İran’ın halkın arasında Şiiliği yaymak için projelere ve çabalara sahip olduğundan haberdar değildik. Bu meseleyi anladığımız anda hemen doğrudan müdahale ettik. Bizim kabile sorunlarımız ve başka meselelerimiz var. Ülkemiz İran’ın veya başka ülkelerin ekleyeceği başka sorunlara tahammül edemez.

Suudi Arabistan, onların yayılmacı varlığına karşı çıkıyordu. Çünkü onların varlığı Sudan için ve bölgemiz için tehlikelidir. Biz daha sonra bu sözün doğruluğunu anladık. Onların kötü niyetleri ve davranışları bunu ortaya koydu. Bu yüzden biz de onları ülkemizden çıkardık.”

Ömer el-Beşir, Suriye krizi konusunda da şunları söyledi: “Biz başından beri Suriye’deki çözümün barışçı yollarla olması gerektiğine inandık. Çünkü Suriye’deki durum diğer her ülkeden oldukça farklıdır. Orada azınlıktaki bir mezhep hakimdir. O azınlık mezhebi de kanının son damlasına kadar kendini koruyacaktır. Beşşar, İran’la, Hizbullah’la ve Ruslarla işbirliği yapıyor.

Üç yıl önce siyasi çözümü gündeme getirdik. Beşşar’la temas kurduk o zaman siyasi çözümü kabul etti. Ama şimdi ölümler ve mülteciler arttı. Ben şu an kişisel olarak Beşşar’ın sadece güç kullanılarak gönderilebileceğini düşünüyorum. Bu ülkede işler oldukça zor. Biz siyasi çözümden bahsettiğimizde İran’ın ve Hizbullah’ın müdahalesi bizim açımızdan belirgin değildi. O dönemde Rusya da müdahale etmemişti.

2013’te Doha’da Suriyeli muhaliflerle görüştüm. Onlara sorunun barışçı çözümünden başka yol olmadığını söyledim. Eğer İsrail Suriye’yi işgal etseydi, Suriye, şimdiki gibi yok olmazdı. Bugünkü kadar insan ölmezdi. Beşşar Esed, hiçbir zaman gitmeyecek. O, ölünceye kadar savaşacak Hizbullah, İran ve Rusya da onunla birliktedir. Hizbullah’ın müdahalesi açıktır. Hizbullah’ın elinde Suriye halkının kanı vardır.”

Ömer el-Beşir, IŞİD’le ilgili açıklamalarında da Sudan içinde IŞİD’in bulunmadığını, IŞİD düşüncesinde olan bazı gençlerin bulunduğunu; ancak onları da tutukladıklarını ve bu düşüncede olanları yüzde 80 oranında değiştirdiklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Kararlılık Fırtınası operasyonu sayesinde Yemen’de durumun artık daha iyi olduğunu belirten Ömer el-Beşir, birçok bölgenin Husilerin elinden alındığını ve şimdi Yemen’de barışçı çözüm için uygun bir ortam bulunduğunu söyledi.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Marib’deki Suudi müttefikleri kuşatma altında 04-05-2021 tarihinde eklendi
Türkiye’den Mısır’a normalleşme heyeti 03-05-2021 tarihinde eklendi
Sana: Müzakereye gelmesi gereken savaş açanlardır 01-05-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan Suudileri Yemen’den kurtarma girişimi 01-05-2021 tarihinde eklendi
Sana’dan Suudi veliahdına cevap 28-04-2021 tarihinde eklendi
“Suudiler yüz yıl da savaşsa Ensarullah’ı yenemez” 28-04-2021 tarihinde eklendi
Yemenlilerden Suudilere sürpriz saldırı 20-04-2021 tarihinde eklendi
Suudi koalisyonu Marib’de ağır kayıplar verdi 17-04-2021 tarihinde eklendi
Marib'de Suudi müttefikleri birbirine düştü 16-04-2021 tarihinde eklendi
Yemen ordusu ARAMCO’yu yine vurdu 16-04-2021 tarihinde eklendi
Güncel
00:27 (05.05.2021)
El Meyadin: Netanhayu, hükümet kurmakta başarısız olduğunu belirterek hükümet kurma görevini cumhurbaşkanına iade etti.
00:42 (22.04.2021)
ISNA: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Natanz'a gelişmiş santrifüjler kurulduğunu teyit etti.
15:55 (29.03.2021)
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Yeni hükümet kurulmazsa Titanik gibi batarız.
17:14 (25.03.2021)
İsrail bayraklı bir gemi, Umman Denizi'nde füze saldırısına uğradı.
15:06 (25.03.2021)
Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam'dan el-Meyadin'e açıklama: Tüm dünyayı beslese bile ARAMCO'yu vuracağız.
00:00 (20.03.2021)
Amerika Dışişleri Bakanlığı: Husileri, Suudilere saldırılara son vermeye çağırıyoruz ve tüm taraflardan ateşkese uymasını istiyoruz.
22:56 (16.03.2021)
Suriye hava savunması, Şam'ın dış semtlerine yönelik İsrail saldırısına karşılık veriyor.
00:07 (15.03.2021)
Suudi koalisyonu: Husiler tarafından Hamis Muşayt bölgesine saldırı için gönderilen insansız uçaklara karşılık verildi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib mi Fırat’ın doğusu mu?
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım