HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
13-02-2019 tarihinde, 12:22 saatinde eklendi
Lavrov: Putin, Erdoğan’la İdlib’i konuşacak
Lavrov: Putin, Erdoğan’la İdlib’i konuşacak
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki mevcut durumun kalıcı olamayacağını belirterek Soçi görüşmesinde İdlib konusunun ele alınacağını söyledi.

YDH- Rus basınında yer alan haberlere göre bugün Soçi kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’in yüzde 90’ının terör örgütü Nusra Cephesi’nin işgali altında bulunduğunu söyledi.

Lavrov “Teröristlerin İdlib’deki geniş çağlı varlığına rağmen Batılı ülkeler buradaki durumun kalıcı hale gelmesini istiyor. İdlib’in yüzde 90’ı Nusra’nın kontrolü altında; ancak Batılılar bu bölge sanki Suriye’nin siyasi geleceğiyle ilgiliymiş gibi davranıyor” dedi.

Sergey Lavrov, Astana sürecinin garantörleri olan Türkiye, Rusya ve İran’ın liderlerinin yarın Soçi kentinde yapacağı üçlü görüşmenin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ikili görüşmeler de yapacağını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı Batılı ülkelerin, şu anda Nusra Cephesi’nin yüzde doksanına sahip olduğu terörizm adasının önümüzdeki siyasi sürece bir şekilde katılmasını istedikleri yönünde bilgiler geliyor. Doğal olarak teröristlerle hiçbir görüşme yapılamaz. Batılı ortaklarımız ilk defa çifte standart uyguluyor değiller, bu nedenle demin sözünü ettiğim bilgilerin doğruluk taşıyabileceği ihtimalini dışlamıyorum.” 

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında İdlib’deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili mutabakatın muhtevasına da değinerek şunları söyledi: 

“Mutabakat, Suriye hükümetiyle normal bir diyalog yanlısı olan muhalefeti teröristlerden ayırıp böylelikle teröristleri izole etmek ve imhaya devam etmekten ibaret, çünkü hiçbir mutabakat, Suriye topraklarında bu terörist yuvasının sonsuza kadar korunmasını öngörmez.” 

Lavrov, 14 Şubat’ta (yarın) Rusya, İran ve Türkiye liderlerinin Soçi’de görüşeceklerini, burada Putin ile Erdoğan arasında ikili bir görüşme de yapılacağını belirterek şunları söyledi:

“Elbette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılacak görüşmede en önemli meselelerden biri İdlib çatışmasızlık bölgesi meselesi olacak. Herkes, Nusra Cephesi’nin kontrol altında tuttuğu toprakları fiilen üç katına çıkardığı bu bölgede güçlenmeye devam etmesine izin verilemeyeceğini anlıyor. Orada, yasadışı silahlı yapıların savaşçılarını Nusra’dan ayırmak yerine tam tersi bir süreç cereyan ediyor.” 

Lavrov, Rusya’nın Şam’a Suriye topraklarının kurtarılmasında her tür yardımı yapmaya niyetli olduğunu vurgulayarak sözlerine şunları ekledi: 

“Yineliyorum: Suriye hükümetine, Suriye silahlı kuvvetlerine, topraklarını özgürleştirme meselesini çözmelerine yardım etmek için her şeyi yapacağız. Uluslararası hukuk gereği de geliştirmemiz gereken Suriye ordusunun faaliyetlerini destekleyeceğiz.” 

Lavrov, Suriye ordusu ve hükümetinin, ülkenin kurtarılması sürecinde uluslararası hukuk normlarına uygun davrandığının, bunun da Rusya tarafından titizlikle gözlendiğinin altını çizdi: “Mesela, batı koalisyonunun Rakka’da yaptığını biz yapmayız. Halep’in nasıl özgürleştirildiğine, Doğu Guta’nın nasıl özgürleştirildiğine ve yüzbinlerce insanın bu yerleşim yerlerine çoktan dönmüş olduğuna baktığımızda hepimiz buna eminiz; ama Rakka’da daha cesetler toplanmadı, mayınlar temizlenmedi. Böyle bir şeye imkan vermeyiz, Suriye hükümeti de olayların bu şekilde gelişmesini kesinlikle istemiyor.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ukrayna krizi ve Avrupa’nın çevrecilikteki çifte standardı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Patruşev: “Hedefler değişmedi” 05-07-2022 tarihinde eklendi
Putin’in iki konuşması ve bir yorum 03-07-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Batı Suriye’de hala terörü destekliyor 30-06-2022 tarihinde eklendi
Moskova Tel Aviv gerginliği nereye gidiyor? 20-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: ‘Batı’nın gözü’ beni ilgilendirmiyor 17-06-2022 tarihinde eklendi
Kremlin’den Türkiye’nin Suriye operasyonu konusunda açıklama 15-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Körfez’in güvenliği için İran’la ortak girişim başlattık 02-06-2022 tarihinde eklendi
Pentagon: Rusya Suriye’deki güçlerini Ukrayna’ya çekiyor 26-05-2022 tarihinde eklendi
Almanya’da mülteci ayrımcılığı 23-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım