HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
21-02-2020 tarihinde, 21:43 saatinde eklendi
Kremlin'le telefon görüşmesi: Erdoğan istediğini alabildi mi?
Kremlin'le telefon görüşmesi: Erdoğan istediğini alabildi mi?
Hazal YALIN

Putin, telefon görüşmesinde Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılığını ve aşırılıkçı tehdidi ezme kararlılığını vurguladı.

YDH- Hazal Yalın, Bugün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan telefon görüşmesini değerlendirdi.

***

Bu akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki telefon görüşmesi, öyle anlaşılıyor ki, Türkiye tarafının beklentilerine cevap vermedi. 

Hatırlanacağı gibi, daha önce cumhurbaşkanı, dışişleri bakanı, savunma bakanı ve AKP sözcüsü tarafından yapılan açıklamalarda "rejim şubat sonuna kadar gözlem noktalarının arkasına çekilmezse vuracağız" vurgusu dikkat çekiyordu. 

Erdoğan da bugün telefon görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, sahadaki durumu "ben buna savaş diyebilirim" ifadesiyle tanımlamayı tercih etmişti. 

Ancak Putin'le telefon görüşmesinin ardından cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan ve AA'nın yayımladığı ilk açıklamada, Erdoğan'ın Putin'e, "Suriye rejiminin İdlib'de dizginlenmesi şart" demekle yetindiği anlaşılıyor. 

AA'ndan bir saat kadar sonra Kremlin’den de bugünkü telefon görüşmesiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

"Türk tarafının inisiyatifiyle Vladimir Putin ile Türkiye cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yapıldı. 

Dikkatlerin odağında yine, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde gelişen durum vardı. Putin, aşırılıkçı grupların devam eden saldırgan eylemlerinden ötürü ciddi endişesini belirtti. 

Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne koşulsuz saygı gösterilmesi zorunluluğu vurgulandı.

Rusya ve Türkiye devlet başkanları, İdlib konusunda gerilimi azaltmaya, ateşkesi sağlamaya ve terörist tehdidi etkisizleştirmeye yönelik bakanlıklar arasında ikili görüş alışverişinin faal hale getirilmesi hususunda görüş birliğine vardılar. 

Askeri organlar arasındaki hattan temasların yoğun biçimde devam etmesi teyit edildi.

Keza Libya’daki barış süreci meselesi de ele alındı. 19 Ocak 2020 tarihli Berlin Konferansı kararlarının kesintisiz hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekildi."

Açıklamada özellikle dikkat çekici olan, egemenlik ve toprak bütünlüğü vurgusuydu.

Bu ifadenin iki lider tarafından değil, sadece Putin tarafından kullanıldığı anlaşılıyor. Ancak böyle bir vurgu yapılmış olması, Rusya basınında önemli yorumlara yol açtı. 

Yorumlar genellikle, Erdoğan tarafından Suriye'nin bölünmesi teklifi mi yapıldı sorusu etrafında dönüyor.

Lenta.ru'nun görüşme haberine bakmak yeterli olacak. Bu prestijli yayın, haberinde şu cümleyi kullanıyor: 

"Putin, Erdoğan'la görüşmesi sırasında Suriye'de bölünmeyi reddederek, ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğüne koşulsuz saygı gösterilmesi zorunluluğuna dikkat çekti."

Bugünkü telefon görüşmesinin, Rusya'nın tutumuna dair şüpheleri bütünüyle dağıttığı söylenebilir. Görüşmede Rusya, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine bağlılığı temelinde terör tehdidini ezme iradesini kesin bir şekilde vurgulamış görünüyor.

Rusya'nın cihatçı saldırısına topçu desteği sağladığı iddiasıyla TSK'yı vurma görüntüleri yayınlandı

Dün TSK'nın cihatçı saldırısına topçu desteği verdiği esnada Rusya hava kuvvetlerinin saldırısı sonucu 3 tank ve 6 zırhlı vurulmuş, 2 TSK personeli de hayatını kaybetmişti. 

AKP sözcüsü Ömer Çelik, yayınladığı tweette, saldırıyı "Suriye rejimi"nin yaptığını ileri sürmüştü. 

Ancak Rusya devlet televizyonu, Erdoğan ile Putin görüşmesinin hemen ardından saldırının Rusya hava kuvvetleri tarafından yapıldığını gösteren görüntüler yayınladı. 

Fransız-Alman inisiyatifi Moskova'da kabul görmedi

Bu sabah YDH'da yayınlanan haberde, dün geç saatlerde Putin ile Fransa Devlet Başkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel arasındaki görüşmenin ayrıntıları ele alınıyordu.

Bu görüşmede iki nokta büyük önem taşıyordu. İlki, Putin tarafından Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğü temelinde terörist tehdidinin ortadan kaldırılması kararlılığının bir kez daha ifade edilmiş olması, ikincisi ise, Fransa ve Almanya liderleri tarafından Erdoğan'la birlikte dörtlü bir zirve çağrısı yapılmasıydı. 

Putin'in bu çağrıya en azından şimdilik olumsuz cevap verdiği de anlaşılıyordu. 

Erdoğan bugün, Putin'le telefon görüşmesi yapacağını duyurduğu açıklamasında, Fransa ve Almanya liderlerinin dünkü görüşmesinden haberdar olduğunu da ifade etti.

Erdoğan şöyle dedi: 

"Merkel ve Macron, Putin'le yaptıkları görüşmede, İdlib'de çok kararlı bir ateşkesin yapılması için bir daveti kendisine yaptılar. Henüz beklenen bir cevap vardır diyemem. Dörtlü zirve için 5 Mart'ta İstanbul'u teklif ettiler, henüz Putin onlara arzu edilen cevabı vermedi."

Bundan kısa bir süre sonra RT Rusça servisi de, Almanya dışişleri bakanlığının, Merkel, Macron ve Erdoğan arasında dün akşam bir telefon görüşmesi yaptıklarını açıkladı. 

Bu durum, Almanya ve Fransa liderlerinin muhtemelen Türkiye'nin talebiyle ve ateşkes sağlama hedefiyle Putin'le görüşme yaptıklarını, ancak görüşmede istediklerini alamadıklarını kesin olarak gösteriyor. 

Patriot belirsizliği

Dün ilk olarak Bloomberg, Türkiye'nin ABD'den Patriot bataryaları istediğini duyurdu. Haber öğle saatlerinde Sputnik Türkçe servisine konuşan bir savunma bakanlığı yetkilisi tarafından yalanlandı; ancak akşam saatlerinde savunma bakanı Akar'ın bir televizyon kanalına verdiği mülakatta doğrulandı. 

Bugün TASS, Amerikan hükümetinden bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, söz konusu yetkilinin şu ifadeleri kullandığını belirtti: 

"Türkiye'de Suriye sınırının yakınına Patriot füzeleri yerleştirilmesi talebinden haberdarız; ancak herhangi bir karar alınmadı."

Bununla birlikte biraz önce düşen teyitsiz bir haber, ABD'nin belki de fikir değiştirmiş olabileceğini gösteriyor. Buna göre, ABD'nin Almanya'daki Ramstein üssünden (Avrupa'daki en büyük üssü) Türkiye'ye 5 C-17 kargo uçağı geldiği iddia ediliyor.

Kimi kaynaklar, bu uçakların Patriot bataryaları taşıdığını ileri sürüyorlar. 

Eğer durum buysa, Türkiye'de Suriye sınırına Patriot bataryaları yerleştirilmesi kararı bizzat Trump tarafından verilmiş olmalı. 

Bu ise Erdoğan'la yeni bir telefon görüşmesi ve basına açıklanmayan pazarlıkların sonucu olabilir. 

Ne var ki böyle bir girişim, bir felaket senaryosunun prelüdü anlamına gelebilir. Zira, Patriot bataryalarının Suriye hava sahasını hedef almak üzere istendiği hatırlanacak olursa, Rusya'nın buna ne karşılık vereceği, sadece merak değil büyük bir endişe konusu da olmalı. 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya: Batı Suriye’de hala terörü destekliyor 30-06-2022 tarihinde eklendi
Moskova Tel Aviv gerginliği nereye gidiyor? 20-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: ‘Batı’nın gözü’ beni ilgilendirmiyor 17-06-2022 tarihinde eklendi
Kremlin’den Türkiye’nin Suriye operasyonu konusunda açıklama 15-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Körfez’in güvenliği için İran’la ortak girişim başlattık 02-06-2022 tarihinde eklendi
Pentagon: Rusya Suriye’deki güçlerini Ukrayna’ya çekiyor 26-05-2022 tarihinde eklendi
Almanya’da mülteci ayrımcılığı 23-05-2022 tarihinde eklendi
Rusya’dan, İsrail uçaklarına S-300 müdahalesiyle ilgili açıklama 19-05-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: 1917 ve 1991 gibi bir yol ayrımındayız 15-05-2022 tarihinde eklendi
Rus büyükelçiden İsrailli milletvekillerine tepki 11-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım