ABD’den Kürdistan’a askeri yardım

img
ABD’den Kürdistan’a askeri yardım YDH

Amerika, Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ne 250 milyon dolarlık askeri yardım yapıyor.
YDH- Rudaw’ın haberine göre Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, Irak Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail’le yaptığı ortak basın toplantısında Washington’un Peşmerge Bakanlığına 250 milyon dolarlık askeri teçhizat vereceğini söyledi.

Amerika’nın Irak Büyükelçisi Matthew Tueller, söz konusu yardımın Amerika’nın bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için Kürdistan Bölgesi’ne verdiği destekten kaynaklandığını belirtti ve Peşmerge güçlerinin IŞİD’le savaştaki rolünü takdir etti.

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail de bu yardımların Amerika’nın Peşmerge güçlerine olan yüksek teveccühünün göstergesi olduğunu savundu ve terörle mücadeledeki rolünden dolayı Amerika’ya teşekkür ettiklerini söyledi.

Matthew Tueller, Peşmerge güçlerine 250 milyon dolarlık yardım açıkladığı bu basın toplantısından önce de Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile görüştü ve Amerika’nın Kürdistan Bölgesi’nde daha fazla ticari yatırım yapmaya hazır olduğunu söyledi. 

Bugün de Tueller’i kabul eden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Amerika’nın Peşmerge güçlerine yaptığı askeri yardım için teşekkür etti. Haberde Tueller'in Erbil ziyaretinin, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi'nin de başbakanlığa seçildikten sonra geçen hafta ilk Erbil ziyaretini gerçekleştirmesinden sonra yapıldığına dikkat çekildi.