Neçirvan Barzani’den Ayn el-Esed saldırısına kınama

img
Neçirvan Barzani’den Ayn el-Esed saldırısına kınama YDH

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak hükümetinin dün Amerikalıların kullandığı Ayn el-Esed üssüne yapılan saldırıya sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.
YDH- Bağdat el-Youm’un haberine göre Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun kullandığı Ayn el-Esed üssüne yapılan dünkü füze saldırısını kınadı.

Neçirvan Barzani yaptığı yazılı açıklamada, “Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu el-Enbar’daki Ayn el-Esed üssüne yapılan füze saldırısını şiddetle kınıyorum. Saldırıda bir sözleşmeli personel hayatını kaybetti, kurbanın ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Bu zor şartlarında onların acılarını paylaşıyorum” dedi.

Uluslararası koalisyon güçlerinin Irak hükümetinin talebiyle terörizmle mücadele için Irak’ta bulunduğunu belirten Barzani, saldırının Irak’ın çıkarlarına ve ülkedeki barış ve istikrara zarar verdiğini söyledi.

IŞİD’in yeniden güçlenmemesi için Amerikan güçlerinin Irak’ta bulunmasının gerekli olduğunu belirten Barzani, Amerikan güçlerinin Irak silahlı kuvvetlerinin bir parçası olan Haşd Şaabi güçlerine yönelik saldırısına değinmedi.

Neçirvan Barzani ayrıca Irak Parlamentosundan, hükümetinden ve siyasi gruplardan Ayn el-Esed üssüne yapılan saldırı karşısında sessiz kalmamasını istedi.