Erbil, ABD’nin Irak’tan çıkarılmasına karşı

img
Erbil, ABD’nin Irak’tan çıkarılmasına karşı YDH

Mesud Barzani’nin danışmanı Kifah Mahmud, Irak Meclisi’nin Amerikalıların Irak’tan çıkarılması yönündeki kararının tüm Iraklıları temsil etmediğini söyledi.
YDH- El Arabi el-Cedid’e demeç veren Iraklı bir üst düzey yetkili, Irak Kürdistan Bölgesi’nin Amerikan askerlerinin Irak’tan çıkarılmasına karşı olduğunu söyledi.

Amerikalıların yakın zamanda Kürdistan Bölgesel Hükümeti ve bölgedeki siyasi liderlerden Irak’taki askeri varlığını korumasını isteyen görüşler aldığını belirten Iraklı yetkili, ismini vermediği bölge liderlerinin, Amerika’nın Irak’taki varlığını, Türkiye’nin PKK’ya karşı operasyonlarına karşı bir denge unsuru olarak gördüklerini belirtti.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Areci, Irak’ın yakında ABD ile güçlerinin çekilmesi konusunda bir anlaşmaya varacağını belirterek “Irak'ın yabancı güçlere ihtiyacı yok” derken, Kürdistan Bölgesinin eski Başkanı Mesud Barzani’nin danışmanı Kifah Mahmud ise Amerika’nın Irak’tan çıkarılmasına yönelik meclis kararının tüm Iraklıları temsil etmediğini söyledi.

Kifah Maumud, “Amerikalıların çıkarılmasını isteyen siyasi oluşumlar, ülkelerinin çıkarını arayan tüm Iraklıları temsil etmiyor. Irak parlamentosunun kararı Irak halkını temsil etmiyor. O, sadece Şii partilerin grubunu temsil ediyor” dedi.

Meclisteki Kürdistan İttifakı grubunun eski milletvekili ve başkanı Macid Şengali de Amerika’nın Irak’tan çekilmesini İran’ın nüfuzu altındaki grupların Irak’a daha fazla hakim olmak için istediğini söyledi.

Şengali, Amerika’nın çekilmesi halinde Kürdistan Bölgesi’nin Neyneva, Selahaddin ve Kerkük’teki IŞİD hücrelerinin tehdidi altında kalacağını öne sürdü.