Erbil: Amerikan güçleri Irak’ı terk etmemeli

img
Erbil: Amerikan güçleri Irak’ı terk etmemeli YDH

Irak Kürdistan Bölgesi yönetimi, Amerikan askerlerinin Irak’tan ayrılmasını öngören Irak parlamentosu kararına karşı olduğunu açıkladı.
YDH- El Cezire’nin haberine göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizai, Erbil’in Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin Irak’ı terk etmesine karşı olduğunu söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Sefin Dizai, Amerikan güçlerinin IŞİD’le mücadele için Irak’ta kalmasının zaruri olduğunu söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil de Irak’taki istikrarsızlıktan ve güvenlik sorunlarından dolayı Erbil’in Amerikan güçlerinin Irak’tan çekilmesine karşı olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, bugün Amerika yolculuğu öncesinde Bağdat Havaalanında yaptığı açıklamada Irak’ın yabancı muharip askeri güçlere ihtiyacı olmadığını söyledi.

Londra’dan yayın yapan el-Arabi el-Cedid, kısa bir süre önce ismini açıklamadığı Iraklı bir yetkiliden, Irak Kürdistan Bölgesi hükümetinin ve Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı siyasi liderlerin, Amerikalılara Irak’ta kalmaları için ısrarcı olduklarını söylediğini nakletti.