HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
29-07-2021 tarihinde, 00:34 saatinde eklendi
Irak Direnişi: Tam çekilme gerçekleşinceye kadar eylemler sürecek
Irak Direnişi: Tam çekilme gerçekleşinceye kadar eylemler sürecek
Iraklı direniş grupları Amerikan güçlerinin askeri danışman rolüyle Irak’ta kalmaya devam etmesini öngören Washington Bağdat anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

YDH- Fars haber ajansının bildirdiğine göre Irak Direniş Grupları Koordinasyon Komitesi, Amerika ile Irak hükümeti arasında dördüncüsü yapılan stratejik diyalog toplantısının sonuç bildirisine ilişkin açıklama yayımladı.

‘Direniş Medya Ağı’ sitesine dayandırılan habere göre yapılan açıklamada  Irak’la Amerika arasında dördüncüsü yapılan Stratejik Diyalog toplantısında alınan kararların belirsizliklerle ve çelişkilerle dolu olduğu vurgulandı. 

Irak Direniş Grupları Koordinasyon Komitesi açıklamasında Irak ile Amerika arasında yapılan ve Amerikan güçlerinin Irak’ta askeri danışman rolüyle kalmaya devam etmesini öngören anlaşmayla ilgili olarak şu değerlendirmelere yer verildi:

1- Söz konusu bildiride (Stratejik Diyalog Toplantısı bildirisi) şu ifadeler yer alıyor: “Güvenlik ilişkisi bütünüyle danışmanlık verme, eğitim ve istihbarat işbirliği şeklinde değiştirilecektir.” Bunun işgalci güçlerin varlığının devam ettirilmesinden öte bir anlama gelmediği açıktır; yalnızca ad değiştiriliyor. Bu durumda direnişin, işgalin her türlü şekline karşı olan tavrında bir değişiklik olmayacaktır. Önceki bildiride de belirttiğimiz gibi bizim güvenlik güçlerimizin gücü ve yeterliliği vardır ve onlara ihtiyacı yoktur. Amerikan danışmanlarının varlığının zarardan başka hiçbir faydası yoktur.

2- Stratejik diyalog sonunda -bilerek veya bilmeyerek- Irak hava sahasının Amerikalılar tarafından işgal edilmiş olduğuna ve bunun Irak’ın ulusal egemenliğinin ihlal edilmesi demek olduğuna dair hiçbir şey söylenmemiştir. Halbuki işgalci Amerikalıların 2014 yılından beri işlediği tüm cinayetler hava sahasından gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla Irak hava sahası, Amerikalıların kontrolü altında olduğuna ve Amerikalıların bütün suç dosyaları bu sayede oluştuğuna göre onlar Irak hava sahasını işgalleri altında tutarken bazı Amerikan askerlerinin çekilmesinin hiçbir anlamı olmayacaktır.    

3- Biz IŞİD örgütüne karşı savaşın başladığı 2014 yılından beri Amerikalılardan ve Iraklılardan Irak’taki Amerikan güçlerinin muharip olmadığını yalnızca danışmanlık ve eğitim vermek için Irak’ta bulunduklarını duyduk. Bu şekilde yedi yıl aradan sonra herkesi kandırmaya çalışarak bu güçlerin muharip olduğunu şimdi ise görevlerinin danışmanlık olarak değiştirileceğini söylüyorlar. Amerikalılar yedi yıl boyunca alışkanlıkları gereği yalan söylüyorsa peki biz bugün onlara neden inanalım? Eğer bazı taraflar muharip güçlerin varlığını danışmanlık verme gerekçesiyle geçmişte gizlediyse onların aynı şeyi daha sonra tekrarlamayacaklarının garantisi nedir?

4- Yıl sonunda tüm yabancı güçlerin Irak topraklarından çekildiğine ve onların tüm üsleri boşalttığına dair resmi açıklama yapıldığında onların gerçekten çekildiğini kim ispat edebilecek? Acaba bağımsız bir parlamento komisyonunun önceden haber vermeksizin inceleme yapmak üzere o üslere girmesine ve Amerikan güçlerinin o üsleri gerçekten boşalttığını ispat etmesine izin verilecek mi? Yoksa o üsler yine bir endişe ve şaşkınlık kaynağı olarak kapalı bir şekilde muhafaza mı edilecek? 

5- Amerikalı danışmanlar, güvenlik kurumlarına nüfuz ederek ve Irak güvenlik güçlerini vurmak için istihbarat toplayıp casusluk yapmaktan başka hangi hizmeti sundu?

6- Direniş, gerçek bir çekilme gerçekleşinceye kadar alarm durumunda kalmaya, kendine özgü eylemlerine ve tavırlarına devam edecektir. Çekilme görünüşte olduğu sürece Irak hava sahasında uçan her şey bir düşman olarak algılanacaktır. 

El-Fetih İttifakı: Büyük bir Amerikan aldatmacası

Öte yandan Irak meclisindeki ikinci en büyük grup olan el-Fateh İttifakının sözcüsü Ahmed el-Esedi salı günü, ABD güçlerinin görevinin muharip güç olmaktan danışmanlığa dönüştürülmesinin "büyük bir Amerikan aldatmacası" olduğunu söyledi.

Ahmed el-Esedi bir televizyon kanalına verdiği demecinde, “Irak'ın herhangi bir Amerikan savaş gücüne ihtiyacı olmadığını” belirterek, "Parlamento Güvenlik Komitesinin Amerikan güçleirnin sayısını ve yerlerini takip edeceğini söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Irak’ta Amerikan güçlerinin çekilmeyeceği endişesi güçlü 24-09-2021 tarihinde eklendi
Amerika’dan Irak’a 2 bin asker 21-09-2021 tarihinde eklendi
Hazali: ABD’nin inkarı onu sorumluluktan kurtarmaz 16-09-2021 tarihinde eklendi
Halk Seferberlik Güçlerine 30 bin kişilik yeni güç 14-09-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta 25 bin terörist için idam 06-09-2021 tarihinde eklendi
Kazımi: Suriye’yle yeni sayfa açılıyor 03-09-2021 tarihinde eklendi
ABD: Irak’ta kalıcıyız 03-09-2021 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr şaşırtmıyor 27-08-2021 tarihinde eklendi
Bağdat ve Erbil ortak güvenlik gücü kuruyor 13-08-2021 tarihinde eklendi
Musul aşiretleri: Güvenlik Halk Seferberlik güçlerine bırakılsın 12-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım