HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
03-08-2021 tarihinde, 15:23 saatinde eklendi
Dera’da neler oluyor
Dera’da neler oluyor
Suriye’nin güneyindeki güvenlik sorunlarında Amerika ve İsrail rejiminin aktif bir rolünün olduğu bildirildi.

YDH- İran’da yayımlanan Maşrık gazetesi Suriye’nin güneyinde Amerika ve İngiltere’nin istikrarsızlaştırıcı rolüne dair haberinde şu ifadelere yer verdi:

Suriye ordusu ve Direniş Ekseni güçleri 2018 yılı sonlarında Dera ve Kuneytyra’da silahlı grupların işgali altındaki yerlerin yüzde 90’ını temizledi. Terörist gruplar bu ağır yenilginin ardından silah bırakmak zorunda kaldı.

Suriye hükümetinin etkin çabasıyla bir ateşkes anlaşması yapıldı bu anlaşma çerçevesinde terörist gruplar, Dera kenti ve çevresinden Suriye’nin batısındaki İdlib’e nakledildi.

Yapılan anlaşmaya rağmen birkaç terörist grup, o bölge halkından bazı militanlarla birlikte bölgenin ileri gelenlerinin arabuluculuğu sayesinde silah kullanmamaları ve ateşkesi ihlal etmemeleri şartıyla Dera’da kalma izni aldı.

Söz konusu militanlar ve terörist gruplar,                İsrail, Arap ve Batı koalisyonunun talimatıyla Suriye ordusuna karşı savaşı durdurmuştu. Çünkü savaşa devam etmeleri halinde yok edileceklerini biliyorlardı.

2019 yılının başlamasıyla yapılan barış ve ateşkes anlaşma doğrultusunda ilerlemedi. Militanlar ve terörist gruplar, Arap, İsrail ve Batı koalisyonunun verdiği sinyalle anlaşmayı çiğneyip Suriye ordusunun kontrol noktalarına saldırmaya, askeri konvoyların geçiş yollarına bubi tuzakları yerleştirmeye başladı. Bu eylemler sebebiyle çok sayıda Suriye askeri hayatını kaybetti.

Suriye ordusu geçen iki yıl içerisinde ateşkesi ihlal eden terörist gruplara sınırlı operasyonlar düzenledi; belirli bir zaman sonra da Dera bölgesindeki teröristleri tamamen ortadan kaldırmak üzere harekat hazırlığı yaptı; ancak Rusların ve bölgenin ileri gelenlerinin arabuluculuğu sebebiyle operasyonlar durduruldu.

Terörist grupların son günlerde Amerika’nın, Siyonist rejimin, İngiltere’nin ve gerici Arap rejimlerinin istihbarat ve lojistik desteği ile başlattığı saldırılar, terörist gruplara müsamahakar davranmanın bir yararı olmadığını gösterdi. Bunun üzerine Suriye ordusu da bölgeye daha fazla güç gönderme kararı aldı ve 4. Tümen birlikleri Dera’ya gönderildi.

Bölgeden ulaşan son haberlere göre geçtiğimiz Perşembe sabahından beri Dera kenti ve kırsalında terörist gruplarla çatışmalar şiddetlendi ve çatışmalar ilin diğer ilçelerine de yayıldı.

Terörist gruplar, Dera’nın doğusunda ve batısında Suriye ordusu mevzilerine yaptıkları saldırılarla Suriye ordusunun Tayyibe, Sayda, Kehil, Batı Meliha ve Muzeyrab kontrol noktalarını ele geçirmeyi başardı.

Bu çatışmalarla eş zamanlı olarak Dera ilinin barış yapılan beldelerindeki fitne şeyhleri, yeni bir maceracılığa soyunup camilerden cihat fetvaları yayımlayarak gençleri güvenlik güçlerine karşı savaşa çağırdı.

Saha kaynaklarının bildirdiğine göre terörist gruplar düzenledikleri baskınlarla 10’dan fazla Suriye askerini öldürüp 15’ini de rehin aldı.

Suriye ordu birlikleri daha fazla kayıp vermemek için barış yapılan bölgelerdeki kontrol noktalarının çoğundan geri çekildi. 4. Tümene bağlı birlikler teröristlerin saldırılarına cevap vermek ve bu bölgelerde güvenliği yeniden sağlamak için büyük ve kapsamlı bir operasyona hazırlanıyor.

Saha kaynaklarının bildirdiğine göre Terörist grupların barış ve ateşkes anlaşmasını ihlalinin şiddetinden dolayı Suriye ordusunun bu bölgedeki operasyonları çok kapsamlı olacak ve bölgedeki teröristler tamamen temizleninceye kadar da operasyonlar sürecek.

İsrail rejiminden teröristlere istihbarat desteği

Suriye ordusunun Dera’daki kapsamlı operasyonları yaklaşırken İsrail rejiminin casus uçakları ve savaş uçakları da işgal altındaki Golan’a sınır bölgelerinde sürekli olarak uçuyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü Suriye ordusu ve silahlı grupların temsilcileri, Rusların arabuluculuğu ve gözetimi ile Beled bölgesindeki stadyumda görüşmeler yaptı; ancak ulaşan haberlere göre görüşmelerden bir sonuç alınamadı.

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Amerika, Tenef operasyonunun mesajını aldı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Tenef’teki ABD üssüne saldırı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’nin Tedmur bölgesine hava saldırısı 14-10-2021 tarihinde eklendi
Golan halkından işgalin genişletilmesine tepki 11-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ile normalleşme süreci hızlanıyor 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’e operasyon hazırlığında 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye, Cezayir'deki Arap Birliği'ne katılabilir 05-10-2021 tarihinde eklendi
Cebel Zaviye’de iki taraflı savaş hazırlığı 05-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’den Tahrir Şam’a darbe 04-10-2021 tarihinde eklendi
ABD: İdlib’de üst düzey el-Kaide liderini öldürdük 01-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım