HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-10-2021 tarihinde, 00:57 saatinde eklendi
Hizbullah: Katliamı yapanlarla hesabımız var
Hizbullah: Katliamı yapanlarla hesabımız var
Hizbullah, geçen hafta Beyrut’ta düzenlediği barışçı gösteride hayatını kaybedenlerin kanının hesabının sorulacağını açıkladı.

YDH- Sputnik haber ajansı Arapça servisinin haberine göre Hizbullah’ın Lübnan Meclisindeki Grup Başkanı Muhammed Raad, geçtiğimiz hafta 7 kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olan saldırganlarla hesabın kapanmadığını belirtti.

El Ahd gazetesine dayandırılan habere göre Hizbullah milletvekili Muhammed Raad, siyasi bir toplantıda yaptığı konuşmada geçen haftaki saldırıya değindi ve halkın kanını dökenlerden hesap soracaklarını söyledi.

Ülkede yolsuzlukla mücadele gerekçesiyle gösteriler yapılırken bazılarının Zalka ve ‘Cellu’d- Dib’ bölgelerinde “Hizbullah teröristtir” ve “Lübnan’da İran işgali istemiyoruz” sloganları attıklarını hatırlatan Muhammed Raad, “Onlara açıkça şunu söyleyeceğim. Eğer mesele terörse öncelikle bu sloganı atanlar teröristtir. Çünkü tüm tarihleri katliamlarla, iç barışa yönelik tehditler ve saldırılarla doludur” dedi. 

Muhammed Raad, şöyle sordu: “Bu İran işgali hikayesi nedir? Nerede o? Lübnan’da İran askerini kim gördü? Ama bizim içimizde yaşayan siyonistleşmiş olanlar, yabancıların paralı askeri olanlar, İran işgalinden söz ediyorlar ve bizi kastediyorlar. Onlara göre biz İran topluluğuyuz kendileri ise mor deniz kabuklarından çıkan Fenikelilerdir.”

Bu kin ve nefret birikiminin Lübnan’ın çıkarlarına ve egemenliğine aykırı olduğunu vurgulayan Hizbullah milletvekili Muhammed Raad, “Lübnan’da iç savaş döneminin taifeci dilinin ve saçma savaşlarının tekrarlanmaması için” “Lübnan’ın yüksek çıkarları adına” 2006 yılında ülkedeki en büyük Hıristiyan grup olan Ulusal Özgürlük Hareketi ile anlaşma yaptıklarını hatırlattı.   

Lübnan’da hükümetin kurulmasının bir buçuk yıl boyunca engellendiğini belirten Muhammed Raad, özellikle de İran’dan akaryakıt getirerek uygulanan ablukayı kırma adımı sırasında Hizbullah’ın iradesini kırmaya çalıştıklarını; ancak akaryakıt temini konusunda gerekirse savaşmaya hazır olduklarının mesajını vererek kuşatmayı kırdıklarını söyledi ve “Amerika onay verince iki gecede hükümeti kurdular. Biz hükümetin kurulmasından yanayız; çünkü hükümetsiz ülke kaosa gidiyor ve iç barış tehdit altına giriyor. Biz ise iç barış ve sükunet istiyoruz” dedi.

Muhammed Raad sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz hükümetin kurulmasını istedik, hiçbir özel şart veya talep ileri sürmedik ve güvence verdik; ama bunları kabul etmeyenler oldu Necib Mikati’yi de Saad Hariri’yi de kabul etmeyenler var; onlar Lübnan’da hükümet kurulmasını istemiyor. Onlar arasında çatılara keskin nişancı dikerek Lübnanlıların kanını satanlar var. Onlar kendilerini kullananlara “iç barışı bozup ülkeyi mahvetmek için ben sizin atınızım benim üstüme bahis oynayabilirsiniz” dediler. Yoksa adli müfettişin liman soruşturmasındaki tavrına itiraz için sokağa çıkan göstericiler neden avlanıyor?” 

Hizbullah Milletvekili Muhammed Raad, saldırıyı yapanların cezalandırılacağını belirterek şunları söyledi:

 “Bu keskin nişancı grubuyla hesabımız bitmiş değil. Halkımızın kanı mürekkep değil. Halkımızın kanı kan olmaya devam ediyor ve biz o kanın değerini biliyoruz. Çünkü halkımızın kanı olmasa Lübnanlılar bu ülkede onurlu bir şekilde yaşayamazdı; bu ülkeyi İsrail çizmeleri yönetirdi. Perşembe günü bu katliamı yapan kuvvetlerle hesabımız var. Ama bir iç savaşa sebep olmayacağız, iç barışı tehdit etmeyeceğiz. Fakat bu kanın yok yere dökülmesini de kabul etmeyeceğiz. Devlet bu konuyu soruşturmalı canileri bulup hesap sormalı bu onun işi. Önce devletin yapacaklarını bekleyeceğiz; ama halkımızdan masum insanların kanını unutmayacağız.”

Hizbullah’ın Lübnan meclisindeki milletvekillerinden Hasan Fadlullah da geçen hafta Beyrut’un Tayyuna bölgesindeki barışçı gösteriye yapılan saldırının hesabının sorulması gerektiğini belirterek “Biz kanımızı yerde bırakmaya alışkın değiliz, onu savunmasını biliyoruz” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Corc Kırdahi: İstifam söz konusu olmadı 12-11-2021 tarihinde eklendi
Mikati’nin istifa çağrısına Kırdahi'den cevap 04-11-2021 tarihinde eklendi
Emirlikler Beyrut büyükelçiliğini satışa çıkarıyor 02-11-2021 tarihinde eklendi
Mısır’dan Lübnan’a gaz nakli iki ay sonra 02-11-2021 tarihinde eklendi
Suudi koalisyonundan Lübnanlı bakana tepki 28-10-2021 tarihinde eklendi
Suudi istihbaratı; Hariri, Caca ve Canbolat’ı ifşa etti 26-10-2021 tarihinde eklendi
Hıristiyan din adamlarından Hizbullah’a destek 19-10-2021 tarihinde eklendi
Nasrullah: Hizbullah’ın 100 bin savaşçısı var 19-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Katliamı yapanlarla hesabımız var 18-10-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Lübnan Kuvvetleri gerçek yüzünü gösterdi 15-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım