HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
03-11-2021 tarihinde, 11:00 saatinde eklendi
İsrail ulusal güvenlik danışmanı Uzi Arad, İlham Aliyev’i yalancı çıkardı
İsrail ulusal güvenlik danışmanı Uzi Arad, İlham Aliyev’i yalancı çıkardı
Eski Mossad yöneticisi ve İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Uzi Arad, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i yalanlancı çıkaran açıklamalarda bulundu.

YDH- 2009 ila 2011 yıllarında ulusal güvenlik danışmanlığı yapan üst düzey Mossad yetkilisi Uzi Arad, Jerusalem Post gazetesinden Gil Hoffman’a verdiği mülakatta, Azerbaycan’da yaptıkları çalışmaları anlatarak ırkçı İsrail rejiminin Azerbaycan’daki askeri varlığını reddeden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i yalanladı. 

Azerbaycan’a hem üst düzey Mossad yetkilisi olarak hem de İsrail başbakanının ulusal güvenlik danışmanı olarak birkaç defa gittiğini belirten Uzi Arad, geçen 24 yıl boyunca 50’den fazla İsrailli komutanın NATO gözetiminde Türkiye ile işbirliği yaparak Azerbaycan ordusunu yeniden yapılandırdığını açıkladı.

Uzi Arad, dönemin Başbakanı Şimon Perez ve Altyapı Bakanı Uzi Landau’yla birlikte Azerbaycan’a Temmuz 2009’da yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le de görüştüğünü belirtti. 

 Dini içeriğinden dolayı görüşmeyi “en heyecan verici an” diye niteleyen Uzi Arad, görüşme sırasında İlham Aliyev’e “Yahudi hayır duası okuyabilir miyim” diye sorduğunu onun da bunun ne anlama geldiğini kendisinden öğrendikten sonra kabul ettiğini ve okuduğu duaya Aliyev’in de “amin” dediğini nakletti.

Irkçı İsrail rejiminin Azerbaycan’la bağımsızlığına kavuştuğu 1991’den beri tam ilişki kurmaya karar verdiğini belirten Uzi Arad, Azerbaycan’ın çoğunluğu Müslüman ve İran’a komşu bir ülke olduğuna dikkat çekti; ayrıca gerek Haydar Aliyev’in gerekse de İlham Aliyev’in İslam’a sempati duymadığını ve İsrail’le ilişkilere değer verdiğini belirterek bu durumu “hikayenin iyi tarafı” olarak niteledi.

Hahamlar izin verseydi, Leyla Aliyeva şerefle Yahudi olmayı kabul ederdi 

 İlham Aliyev’in kızı Leyla’nın daha sonra evlendiği Emin Ağalarov’un Yahudi olduğunu; ancak onun annesine Yahudiliğini açıklamamasının daha iyi olacağının söylendiğini ve Trump’ın damadı Jared Kushner ile çok iyi ilişkilerinin olduğunu belirten Uzi Arad, “Dürüst olmak gerekirse, hahamlarımız Leyla'nın Yahudiliğe geçmesine izin verselerdi, bunu şerefle yapardı. Ama sorunuza dönecek olursak, tam olarak olmak istediğimiz yerdeyiz ve hedeflerimizin çoğuna ulaştığımızı ve geri kalanına da yakında ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Uzi Arad, Jerosalem Post gazetesi muhabiri Gil Hoffman’ın “Hedeflerimize ulaştığımızı iddia ediyorsunuz. Onlar neydi? Biz başından beri Azerbaycan'dan ne istedik?” şeklindeki sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Son 24 yılda, NATO gözetiminde ve Türkiye ile yakın işbirliği içinde 50'den fazla üst düzey İsrailli komutan, Azerbaycan'ın askeri yapısını yeniden inşa ettti ve örgütledi. Azerbaycan'a askeri silah satışı, gelişmiş insansız uçak üretim tesislerinin inşası, Azerbaycan'ın üst düzey askeri komutanları için 146 eğitim kursu düzenlenmesi ve Hazar Denizi, Güney Azerbaycan ve Ermenistan sınırları boyunca çok sayıda gizli yıllık ortak askeri tatbikat düzenlenmesi. Tel Aviv ve Bakü arasındaki başlıca işbirliği alanları arasında yer almaktadır. Bu tür ilişkilerimiz olan başka herhangi bir ülke söyleyebilir misiniz?”

Azerbaycan emniyet binasının bir katı Mossad, CIA ve FBI’a ait

Uzi Arad, İsrail rejiminin Azerbaycan’la ilişkiler konusunda ulaştığı hedeflere örnek verirken Azerbaycan emniyet teşkilatının bir katının sadece CIA ve FBI’a değil, Mossad’a da tahsis edildiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Mossad görevlilerinin, CIA ve FBI ajanlarının yanı sıra Azerbaycan Güvenlik Servisi binasının bir katında konuşlandırılması, başka hiçbir ülkede görülmüş bir olay değildir. Unutmayın, bu bahsettiklerimin hiçbiri artık bir sır değil.”

Gazeteci Gil Hoffman’ın “Peki nasıl oluyor da İsrail, Azerbaycan hükümetiyle bu kadar kapsamlı işbirliği yapıyor da çoğunluğu oluşturan Müslüman nüfus buna kızmıyor?” şeklindeki sorusunu Azerbaycan halkının “bilgisizliği ve dini kimliğinin olmayışı” ile açıklayan Uzi Arad şunları söyledi:

 “Azerbaycan halkı Müslüman; ama Ortadoğu'daki gelişmelerden habersizler. Dolayısıyla İran'dan etkilenmiş birkaç kişi dışında Azerbaycan halkının çoğunun dini kimliği yoktur ve Ortadoğu Müslümanları gibi terörist bir ruha sahip değildir. 

Ancak aynı zamanda faaliyetlerimizin çoğu askeri ve güvenlik alanlarında olduğundan sıradan insanlar genellikle neler olup bittiğini bilmiyorlar.”

Azerbaycan Batı Şeria; İlham Aliyev de Azerbaycan’ın Mahmud Abbas’ı

Uzi Arad, İsrail rejiminin Azerbaycan’ın iç siyasi kararlarında ne kadar etkili olduğuna ilişkin bir soruya da bir benzetme yaparak cevap verdi.

Bakü'deki Amerikan, İngiliz ve İsrail büyükelçiliklerinin son 20 yılda aynı hedefler peşinde koşan bir koalisyon olduğunu belirten Uzi Arad, “Bu koalisyonun Azerbaycan hakimiyeti ve Bakü yetkililerinin siyasi kararları, İsrail'in Batı Şeria hakimiyetine benziyor. Şu farkla ki, Mahmud Abbas yerine İlham Aliyev adında medeni bir adam Azerbaycan'ın yönetiminden sorumludur” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: İran’a askeri saldırı için hazırlık yapıyoruz 25-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail: İran Batı Şeria’ya patlayıcı sokuyor 23-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail basını Ganzt’ın evindeki İran casusu konusunda kaygılı 22-11-2021 tarihinde eklendi
Mossad’dan Türkiye’deki şebekesi konusunda MİT’e açıklama 08-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail ulusal güvenlik danışmanı Uzi Arad, İlham Aliyev’i yalancı çıkardı 03-11-2021 tarihinde eklendi
İsrail, binlerce yeni sığınak inşa ediyor 01-11-2021 tarihinde eklendi
Suudi Arabistan’dan Tel Aviv’e uçak seferleri başlıyor 25-10-2021 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden resmi itiraf 06-10-2021 tarihinde eklendi
İsrail rejiminden Fas’a rol teklifi 13-08-2021 tarihinde eklendi
Dubai’deki patlamanın gizlenen ayrıntıları 12-08-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım