HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
22-11-2021 tarihinde, 11:58 saatinde eklendi
Amiral Tengsiri: İran ile ABD çatışmalarının çoğu basına yansımıyor
Amiral Tengsiri: İran ile ABD çatışmalarının çoğu basına yansımıyor
Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Gulam Rıza Tengsiri, Fars Körfezi’nde Amerikan güçleriyle yaşanan çatışmaların çoğunun basına yansımadığını açıkladı.

YDH- Fars haber ajansının bildirdiğine göre İran Devrim Muhafızları Ordusu deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Gulam Rıza Tengsiri, Gönüllü Seferberlik Güçlerinin yedinci ulusal kongresinde yaptığı konuşmada Fars Körfezi’nde yaşanan gelişmelere değindi.

Konuşmasına Fars Körfezi’nin jeopolitik önemine değinerek başlayan Amiral Tengsiri, “Gençler, Fars Körfezi’nin önemini iyi kavramalıdır. Ülkemizin burada çok büyük kaynakları ve potansiyelleri var. Burası büyük bir jeopolitik öneme sahiptir. İşte bu yüzden de Amerikalılar buraya göz dikmiş ve büyük masraflar yaparak ve büyük zorluklara katlanarak Fars Körfezi’nde bulunuyorlar” dedi.

Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri ile İran’ın klasik ordusuna bağlı deniz kuvvetlerinin büyük bir koordinasyon içinde Fars Körfezi ve Umman Denizi’ndeki kaynaklarını koruduğunu belirten Amiral Tengsiri Amerika ile yaşadıkları çatışmalar ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Biz Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri olarak ülkemizin Fars Körfezi’ndeki egemenliğini korumak için Amerikalılarla doğrudan girdiğimiz çatışmalarda 9 şehit verdik. Tabi Amerika ile yaşadığımız çatışmaların bazıları birtakım sebeplerden dolayı şimdiye kadar basına yansıtılmadı. Biz Amerikalılarla doğrudan çatışmalarda verdiğimiz bu 9 şehidimize karşılık onlara 9 kalıcı tokat vurduk. Onlar şimdi artık İran’ın denizdeki hakimiyetini çok iyi biliyorlar.”

Amiral Gulam Rıza Tengsiri, Fars Körfezi ve Umman Denizi’ne en uzun sınıra sahip olan devletin İran olduğunu belirterek İran ordusuna ve Devrim Muhafızlarına mensup deniz kuvvetlerinin kurduğu egemenlik sayesinde Hürmüz Boğası’ndan Fars Körfezi’ne giriş yapan tüm gemilerin İran’ın “deniz kontrol bandından” geçmek zorunda olduğunu söyledi.

Amiral Tengsiri kontrol bandı ifadesine şöyle açıklık getirdi: “Hürmüz Boğazı’ndan girildiğinde ilk ada Lark Adasıdır. Daha içeriye girildiğinde üç stratejik adamız olan Ebu Musa, Büyük Tonb ve Küçük Tonb adalarımız bulunmaktadır. Dolayısıyla Fars Körfezi’ne bir gemi girdiğinde bizim bu adalarımızın önünden geçmek zorundadır. Ancak mütecaviz Amerikalıların ve onun kof müttefiklerinin gemileri bu bahsettiğim bölgeden geçemiyor. Onlar Fars Körfezi’ne girdikleri anda uluslararası sulara gidiyorlar ve bizim sulara giremiyorlar.”

Amerika’nın İran Irak savaşı döneminde Fars Körfezi’nde Saddam rejimine verdiği desteğe değinen Amiral Tengsiri “Savaş döneminde Irak uçakları Amerikan USS Stark savaş gemisiyle irtibat halindeydi. Bu gemi sayesinde bölgenin temiz olup olmadığını, bölgede İran’a ait gemilerin bulunup bulunmadığını öğreniyorlardı. Ancak buna rağmen Irak uçakları yanlışlıkla bu gemiyi vurdular ve o olayda 11 kişi öldü” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail, suikast sonrası diken üstünde 25-05-2022 tarihinde eklendi
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj 13-05-2022 tarihinde eklendi
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı 08-05-2022 tarihinde eklendi
İran’dan, Bağdat aracılığıyla Erbil’e uyarı 14-04-2022 tarihinde eklendi
İran’ın 7 milyar doları serbest bırakılıyor 11-04-2022 tarihinde eklendi
General Süleymani suikastından sonra saldırılar yüzde 400 arttı 01-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika’dan Katar’daki İran füzelerine tepki 25-03-2022 tarihinde eklendi
Reisi: New York ve Viyana’dan umduğumuz bir şey yok 11-02-2022 tarihinde eklendi
Mısır ve İran istihbaratı görüşmelere başladı 19-01-2022 tarihinde eklendi
ABD basınından Biden’ın İran çaresizliğine tepki 29-11-2021 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım