Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki

img
Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki YDH

Irak Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde üç gündür devam eden protesto gösterilerinin bastırılması için Erbil’den takviye güç gönderildi.
YDH- Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye kentinde üniversite öğrencilerinin eğitim yardımlarının ödenmemesi sebebiyle düzenlediği protesto gösterilerinde üçüncü güne girilirken Kürdistan Bölgesel yönetimi güvenlik güçleri, öğrencilere sert müdahalede bulundu.

Kürdistan Bölgesi’nden ulaşan haberlere göre güvenlik güçleri, Süleymaniye kentinin ana caddelerindeki protestocu öğrencileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı.

Kürdistan Bölgesinden yayın yapan NRT televizyonu, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalenin yanı sıra göstericilerin üzerine ateş de açtığını iddia etti.

Öte yandan başkent Erbil’de de Kürdistan Bölgesi Meclisindeki bazı muhalif milletvekilleri protesto gösterileri düzenleyen öğrencilere destek için eylemlere katıldı. Güvenlik güçleri ise onları ve öğrencileri tutuklamakla tehdit etti.

Irak’ın Sumeriye televizyonuna açıklamada bulunan bir kaynak, olaylarla ilgili yaptığı açıklamada “Süleymaniye kentinde yüzlerce öğrenci, kentin ana caddelerinde toplandı. Trafik idaresi, araç sürücülerinden göstericilerin bulunmadığı yolları seçmelerini istemek zorunda kaldı” dedi.

Haberde göstericilerin Süleymaniye’deki yolların dışında Telsuce, Kerkük, Pencvin-Süleymaniye, Kalar-Derbendihan, Raniye-Car Karne, Erbil-Kerkük ve Süleymaniye ve Süleymaniye-Raniye  yollarını trafiğe kapattığı bildirildi.

Öğrencilerin Kürdistan Bölgesi hükümeti eğitim bakanlığının eğitim yardımı ödemelerini kesmesini protesto ettikleri ödemelerin tekrar başlamasını talep ettikleri bildiriliyor.

Süleymaniye valisinden öğrencilere destek

Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir, dün bir açıklama yaparak öğrencilerin taleplerine destek verdiğini belirtti. Öğrencilerin taleplerinin eğitim bakanına ulaştığını belirten vali, gösterilerin şiddete dönüştürülmesine karşı olduğunu söyledi.

İlgili kurumlardan en kısa zamanda öğrencilerin talepleriyle ilgilenmelerini isteyen Süleymaniye valisi, gösterilerin barışçı niteliğinin korunmasını istedi.

Bununla birlikte önceki gün güvenlik güçlerinin yaptığı sert müdahale sebebiyle çok sayıda öğrenci yaralanırken 14 öğrencinin de gözaltına alındığı bildirildi. Süleymaniye’deki gösterilerin kontrol altına alınması için Erbil’den Süleymaniye’ye toplumsal olaylara müdahale gücü gönderildiği belirtilirken Süleymaniye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin bürosunun da ateşe verildiği bildirildi.

Bazıları Kürdistan Yurtseverler Birliği bürosunun ateşe verilmesi konusunda gösterici öğrencileri suçlarken öğrenci temsilcileri ise suçlamaları reddetti.

Kürdistan Bölgesi Meclisi Başkanı Bayan Rivaz Faik, güvenlik güçlerinin öğrencilere yönelik sert müdahalesini kınadı ve öğrencilerin taleplerinde haklı olduğunu söyledi.

Meclis Başkanı Rivaz Faik, Kürdistan Bölgesi hükümeti maliye ve eğitim bakanlarından en kısa sürede öğrencilerin taleplerini dikkate almalarını ve eğitim yardımlarının ödenmesine yeniden başlamalarını istedi.

Kürdistan Bölgesi’nin iki büyük partisi olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de güvenlik güçlerinin Süleymaniye’de öğrencilere yönelik sert müdahalesini kınadı.