HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
23-11-2021 tarihinde, 21:12 saatinde eklendi
Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki
Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki
Irak Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde üç gündür devam eden protesto gösterilerinin bastırılması için Erbil’den takviye güç gönderildi.

YDH- Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye kentinde üniversite öğrencilerinin eğitim yardımlarının ödenmemesi sebebiyle düzenlediği protesto gösterilerinde üçüncü güne girilirken Kürdistan Bölgesel yönetimi güvenlik güçleri, öğrencilere sert müdahalede bulundu.

Kürdistan Bölgesi’nden ulaşan haberlere göre güvenlik güçleri, Süleymaniye kentinin ana caddelerindeki protestocu öğrencileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı.

Kürdistan Bölgesinden yayın yapan NRT televizyonu, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalenin yanı sıra göstericilerin üzerine ateş de açtığını iddia etti.

Öte yandan başkent Erbil’de de Kürdistan Bölgesi Meclisindeki bazı muhalif milletvekilleri protesto gösterileri düzenleyen öğrencilere destek için eylemlere katıldı. Güvenlik güçleri ise onları ve öğrencileri tutuklamakla tehdit etti.

Irak’ın Sumeriye televizyonuna açıklamada bulunan bir kaynak, olaylarla ilgili yaptığı açıklamada “Süleymaniye kentinde yüzlerce öğrenci, kentin ana caddelerinde toplandı. Trafik idaresi, araç sürücülerinden göstericilerin bulunmadığı yolları seçmelerini istemek zorunda kaldı” dedi.

Haberde göstericilerin Süleymaniye’deki yolların dışında Telsuce, Kerkük, Pencvin-Süleymaniye, Kalar-Derbendihan, Raniye-Car Karne, Erbil-Kerkük ve Süleymaniye ve Süleymaniye-Raniye  yollarını trafiğe kapattığı bildirildi.

Öğrencilerin Kürdistan Bölgesi hükümeti eğitim bakanlığının eğitim yardımı ödemelerini kesmesini protesto ettikleri ödemelerin tekrar başlamasını talep ettikleri bildiriliyor.

Süleymaniye valisinden öğrencilere destek

Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir, dün bir açıklama yaparak öğrencilerin taleplerine destek verdiğini belirtti. Öğrencilerin taleplerinin eğitim bakanına ulaştığını belirten vali, gösterilerin şiddete dönüştürülmesine karşı olduğunu söyledi.

İlgili kurumlardan en kısa zamanda öğrencilerin talepleriyle ilgilenmelerini isteyen Süleymaniye valisi, gösterilerin barışçı niteliğinin korunmasını istedi.

Bununla birlikte önceki gün güvenlik güçlerinin yaptığı sert müdahale sebebiyle çok sayıda öğrenci yaralanırken 14 öğrencinin de gözaltına alındığı bildirildi. Süleymaniye’deki gösterilerin kontrol altına alınması için Erbil’den Süleymaniye’ye toplumsal olaylara müdahale gücü gönderildiği belirtilirken Süleymaniye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin bürosunun da ateşe verildiği bildirildi.

Bazıları Kürdistan Yurtseverler Birliği bürosunun ateşe verilmesi konusunda gösterici öğrencileri suçlarken öğrenci temsilcileri ise suçlamaları reddetti.

Kürdistan Bölgesi Meclisi Başkanı Bayan Rivaz Faik, güvenlik güçlerinin öğrencilere yönelik sert müdahalesini kınadı ve öğrencilerin taleplerinde haklı olduğunu söyledi.

Meclis Başkanı Rivaz Faik, Kürdistan Bölgesi hükümeti maliye ve eğitim bakanlarından en kısa sürede öğrencilerin taleplerini dikkate almalarını ve eğitim yardımlarının ödenmesine yeniden başlamalarını istedi.

Kürdistan Bölgesi’nin iki büyük partisi olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de güvenlik güçlerinin Süleymaniye’de öğrencilere yönelik sert müdahalesini kınadı.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki 23-11-2021 tarihinde eklendi
Barzani: PKK’dan Kürdistan’ı terk etmesini istiyoruz 03-10-2021 tarihinde eklendi
ABD koalisyonundan Peşmerge’ye askeri yardım 26-07-2021 tarihinde eklendi
Erbil: Amerikan güçleri Irak’ı terk etmemeli 25-07-2021 tarihinde eklendi
Erbil, ABD’nin Irak’tan çıkarılmasına karşı 03-07-2021 tarihinde eklendi
Erbil’deki Mossad bürosuna roket saldırısı 29-06-2021 tarihinde eklendi
Bağdat ve Erbil, bütçe konusunda anlaştı 16-06-2021 tarihinde eklendi
Kürdistan Bölgesi’nde seçim ittifakları 03-05-2021 tarihinde eklendi
KYB ve Goran’dan seçim ittifakı 02-05-2021 tarihinde eklendi
Erbil’deki ABD üssüne İHA ve roket saldırısı 15-04-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım