HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
29-11-2021 tarihinde, 12:35 saatinde eklendi
ABD basınından Biden’ın İran çaresizliğine tepki
ABD basınından Biden’ın İran çaresizliğine tepki
Amerikan basını, Biden hükümetinin İran’la nükleer anlaşma konusundaki zayıf tavrına tepki gösterdi.

 

YDH- Wall Street Journal gazetesi ‘yayın kurulu’ imzasıyla yayımladığı yazıda Biden hükümetinin İran’la yeni bir nükleer anlaşma yapma konusundaki zayıf konumu konusunda uyarılarda bulundu.

Viyana’daki müzakerelerin başlamasına bir gün kala İran temsilcilerinin 4+1 ülkeleriyle doğrudan görüşmesine rağmen Amerika’nın bu görüşmelere dolaylı olarak yer alabilmesi, Amerikan basını tarafından Amerikan hükümetinin aşağılanması şeklinde yorumlanıyor.

Wall Setreet Jorunal gazetesi yayın kurulu imzasıyla yayımlanan yazıda şu ifadelere yer verildi: 

“İran nükleer müzakereleri Pazartesi günü Avusturya'da yeniden başlıyor ve günün kuralının kötümserlik olduğu gözüküyor. İran taviz vermeye yanaşmıyor, Buna karşın Amerika, sabrının sınırlı olabileceğinin sinyallerini veriyor. Ancak Biden yönetiminin anlaşma yapma, herhangi bir anlaşma yapma arzusunu hafife almayın.”

Biden hükümetini İran’ın nükleer anlaşma masasına geri dönmesi konusunda zayıf kalmakla suçlayan Wall Street Jorual gazetesi, “Biden hükümeti aylardır, müzakere masasına dönmesi için adeta İran’a yalvarıyor. Ancak Amerika Viyana’daki masada gerçek anlamda bulunamayacak bile. Öyle görünüyor ki Amerika’nın İran tarafından kasten bu şekilde aşağılanması bile Amerikan yönetimini vazgeçirmedi” diye yazdı.

Wall Street Jorunal gazetesi, yazıda İran’ın nükleer anlaşma yükümlülüklerini askıya almasına rağmen Batılı ülkelerin ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın İran’a karşı herhangi bir adım atmamasını eleştirdi ve İran’ı anlaşma yükümlülüklerine uymamakla suçladı.

 

Amerika’nın tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekilmesinden ve anlaşmaya imza koyan diğer ülkelerin İran’ın anlaşma yükümlülüklerini yerine getirmesini gerektirecek garantiler sunamaması sebebiyle Tahran da anlaşma yükümlüklerinden aşamalı olarak çekilmiş ve uranyum zenginleştirmesini arttırmaya başlamıştı.

Amerikan hükümeti ile Avrupalı müttefiklerini anlaşma yükümlülüklerine geri dönmeye zorlamak için İran’a yeterince baskı yapmamakla suçlayan gazete, “Onlar Viyana’daki müzakerelerin yaptırımların kaldırılmasıyla sonuçlanmasını ümit ediyor. İranlı diplomatlar şu an yapılacak anlaşmanın Joe Biden hükümetinden sonra da yürürlükte kalması arzusunu dile getiriyorlar ve 2015 yılında Obama yönetimi döneminde imzalanan anlaşmadan daha öte hiçbir yükümlülüğü kabul etmeyeceklerini söylüyorlar” diye yazdı.

Obama hükümetinin imzaladığı nükleer anlaşmanın İran’ı nükleer silah yapmaya daha da yaklaştırdığını Donald Trump’ın da bundan dolayı anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini iddia eden gazete, Viyana’da İran’la anlaşmayı kabul etme ihtimalinden söz ettiği Biden hükümeti sert şekilde eleştirdi.

İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak ırkçı İsrail rejiminin iddialarını tekrarlayan gazete, Çin’in İran’dan açıkça petrol satın aldığını belirterek Joe Biden yönetimini bu duruma önem vermemekle suçladı.

Donald Trump yönetimindeki Amerikan rejimi, İsrail ve Suudi Arabistan gibi müttefiklerinin baskısıyla Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmanın kötü bir anlaşma olduğunu öne sürerek 2015 yılında 8 ülkenin imza koyduğu nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş ve İran’a “azami yaptırımlar” uygulamaya başlamıştı.

Joe Biden hükümeti, Donald Trump döneminde İran’a uygulanan “azami yaptırımların” beklenenin aksine İran’ın diz çökmesini sağlamadığını; tam tersine Amerika’nın anlaşmadan çekilmesinden dolayı İran’ın da uranyum zenginleştirmesini arttırdığına dikkat çekerek İran’a yeniden anlaşma önermişti.

İran ise anlaşmaya geri dönmek için Donald Trump döneminde uygulanan tüm yaptırımların kaldırılmasını ve Amerikan rejiminin başkanı değişse de imzaladığı anlaşmaya bağlı kalacağını garanti etmesini istiyor.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
İran: Suriye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz 21-06-2022 tarihinde eklendi
İsrail, suikast sonrası diken üstünde 25-05-2022 tarihinde eklendi
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj 13-05-2022 tarihinde eklendi
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı 08-05-2022 tarihinde eklendi
İran’dan, Bağdat aracılığıyla Erbil’e uyarı 14-04-2022 tarihinde eklendi
İran’ın 7 milyar doları serbest bırakılıyor 11-04-2022 tarihinde eklendi
General Süleymani suikastından sonra saldırılar yüzde 400 arttı 01-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika’dan Katar’daki İran füzelerine tepki 25-03-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım